Akhisar'da 5 Nisan Avukatlar Günü Kutlandı

Manisa Barosuna bağlı Akhisar’da görev yapan avukatlar, düzenlenen törenle 5 Nisan Avukatlar Günü’nü kutladı.

Akhisar'da 5 Nisan Avukatlar Günü Kutlandı

Törene Akhisar Kaymakamı Kaan Peker, Akhisar Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Akbulut, Akhisar Belediye Başkan Vekili Avukat Zafer Aşkın, Akhisar İlçe Emniyet Müdürü Engin Pınar, Adalet Komisyonu Başkanı Salih Pehlivanoğlu, Manisa Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Doğan Ensivri, Adliye Cumhuriyet Savcıları ve Hakimleri, Avukatlar, Siyasi Parti temsilcileri, Oda başkanları katıldı.

Çelenk merasimi ardından Manisa Barosu eski dönem başkanı Av. Fadıl Ünal yaptığı konuşmada günün önemine değinerek avukatlığın tarihsel sürecini anlattı. 

Akhisar Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Akbulut; “En büyük insanlık erdemlerinden birisi olan adalet, insanlık tarihi boyunca her coğrafyadan değişik toplumların, dinlerin, devletlerin ve milletlerin ülküsü olmuş ve adına vicdan dediğimiz bu ilahi fısıltı kalplerimize daima taht kurmuştur. 

Cumhuriyetin bekçisi, devletin hizmetçisi, halkın temsilcisi, adaletin banisi, insan temel hak ve hürriyetlerinin hamisi, kamu düzeninin hadisi, toplumsal barışın ve huzurun güvencesi olan adalet neferlerinin ve insanlığın en büyük erdemlerinden masumiyet karinesinin sözcüleri olan avukatlarımızın 5 Nisan günü kutlu olsun...

Bizim gönül dünyamızda bir gemide bulunanların hepsi suçlu ve fakat bir tanesi masum olsa o gemi kurtarılmaya değerdir, bir insan öldüren bütün bir insanlığı öldürmüş gibidir, Türk kültür ve medeniyetinin yükselişi daima Türk devlet felsefesinin mihenk taşı olan adalet ile mümkün olmuştur. Adalet ne vakit baş tacı olmuş ise Türk Devleti kudretli, Türk milleti ise müreffeh olmuştur.

Merhum şairin dediği gibi;Ekmek, su, aş bulmak gecikebilir,Temele taş bulmak gecikebilir,Devlete baş bulmak gecikebilir,Adalet gecikmez tez verilmeli…Adalet mülkün temeli ise bu temel çerçevesinde şiarımız; millet huzurunda sadakat yemini ile giydiğimiz ve adına cübbe dediğimiz ateşten bir gömlek içerisinde, vicdanımızın sesiyle, büyük bir inançla ve azimle yalnızca ve yalnızca adalete hizmet etmektir.Bu vesile ile 5 Nisan 1923 tarihinde Ankara Barosunun açılışını yaparak bugünün kutlanmasına vesile olan, devletimizin ve  cumhuriyetimizin kurucusu Bilge Lider Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü saygı ile selamlıyor, Avukatlar gününü ve adalete gönül veren bütün hukukçuları  kutluyor, saygılar sunuyorum..” dedi. (MÖ)
 
Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2018, 16:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber