Akhisarlı usta helvacı, sıcak helvayı tanıttı..

Akhisarlı Özen Helva şirketi sahibi İbrahim Arslan, Akhisar Gıda İmalatçılar Sitesinde, 1940'lı yıllarda Akhisar'da yapılan sıcak helva geleneğini olan tarihi sıcak helva tanıtımını yaptı. Gıda İmalatçılar Sitesine gelen davetlilere Sıcak helva, Petek helva, susamlı helva, pideli tahin ve pekmez ikramı yaptı. 

Akhisarlı usta helvacı, sıcak helvayı tanıttı..

Kendi elleriyle davetlilere tarihi sıcak helva dağıtan Akhisar Gıda İmalatçılar Sitesi Başkanı İbrahim Arslan;"  Buradaki amacımız eski kültürlerimizi ve geleneklerimizi yaşatmak, sıcak tahin helvasını tanıtmak. Babalarımız ve dedelerimiz 1940’lı yıllardan beri Akhisar’da bu geleneği yaşatmışlar. İlk kurulan dernek Helvacılar Birliği adı altında 1950 yıllarında kurulmuş ve daha ilerideki dönemlerde tatlıcılar ile birleşip Lokantacılar ve Tatlıcılar Derneği meydana gelmiş. Bizde bu geleneğimizi sürdürmemiz ve yeni nesillere bunu anlatmamız için bu etkinliği gerçekleştiriyoruz. Etkinliğimizin amacı Akhisar’daki helvacı arkadaşlarımızı bir araya toplamak, bizlerinde çok iyi kalitede helva yaptığımız konusunda sesimizi duyurmamız. Dün lokum olayını gerçekleştirdik bugün de tahin helvada iddialıyız. Tahin helvamız natürel yüzde 100 şekerden, çok iyi helva yapıyoruz. Akhisar olarak bunu gerçekleştiriyoruz ve Türkiye’ye duyuracağız. Bunun için de böyle bir gün başlattık. Akhisar’ımız bir lezzet kentidir. Köftesiyle, kelle paça çorbasıyla, katmeriyle, zeytiniyle helva ve lokumuyla. Hep beraber el ele verirsek Akhisar’ımızı belirli noktalara taşıyabiliriz. Bizim tek amacımız birlik ve beraberlik. Akhisar’ımızda çok eski tarihlere dayanan helvacılık sektörünü dedelerimiz ve babalarımız bu zamana kadar sürdürmüşler. Bizlerde Akhisar dışına çıkamamışız. Bundan sonra Akhisar helvasını tüm Türkiye’ye natürel ve doğal şekerli olmak üzere herkese duyurmak istiyoruz. Geleneksel olarak sıcak helva tanıtımı düzenledik" dedi.. 

Helvacı Şerif Çalışkan;" Mesleğimizi icra etme tarihimiz 1970’li yıllara dayanıyor. Büyüklerimizden bunu en güzel, en hijyen ve en kaliteli olarak yapmaktaydık. Kardeşlerimiz ve oğullarımız bunu sektörel hale getirdiler. Bu sunumu da bugün İbrahim kardeşimiz yaparak size bunu en leziz ve sıcak şekilde yedirme niyetinde olarak ve aynı zamanda helvayı tanıtma maksadında yaptık" dedi.  
 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber