ISO 22000 BELGESİ

Gıda zincirinde ISO 22000 belgesi, ‘’çiftlikten tabağa’’ tüm gıda kurumlarını içerisinde kapsayan ve bir gıda güvenliği yönetim sisteminin gerekliliklerini tanımlayan uluslararası bir standarttır.

ISO 22000 BELGESİ

Gıda zincirinde ISO 22000 belgesi, ‘’çiftlikten tabağa’’ tüm gıda kurumlarını içerisinde kapsayan ve bir gıda güvenliği yönetim sisteminin gerekliliklerini tanımlayan uluslararası bir standarttır. Peki İSO 22000 belgesi ne işe yarar?

Uluslararası bir standart haline gelmiş olan ISO 22000 belgesi, tüm gıda zincirinin içerisinde olmasının yanı sıra ekipman, paketleme, temizlik maddeleri, katkı ve bileşen imalatçıları gibi ilişkili kurumları da kapsamaktadır. Gıda güvenliği her açıdan önemli olduğu gibi uluslararası önemini de oldukça iyi bir şekilde korumaktadır. Aynı zamanda İSO 22000 belgesi yönetim sistemlerini gıda güvenliği yönetim sistemlerine entegre etmek isteyen şirketlere de uygun hale gelmektedir. Standart gıda zincirleri boyunca gıda güvenliğini sağlayan genel kabul görmüş kilit bileşenleri kapsamaktadır. Bu bileşenleri söylemek gerekir ise;

-Etkileşimli iletişim

-Sistem Yönetimi

-Önceden gerekli programlar ve Tehlike Analizi be Kritik Kontrol Noktası planları ile gıda güvenlik tehlikelerinin kontrolü

-Gıda güvenliği yönetim sisteminin sürekli geliştirilmesi ve güncellenmesi

Gıda güvenliği yönetim sisteminin ISO 22000 belgesi ile gıda zinciri içerisinde bulunan tüm kuruluşlara faydalar sunması da belgenin önemini oldukça arttırıyor. Peki ISO 22000 belgesinin avantajları nedir?

ISO 22000 Belgesinin Avantajları Nedir?

ISO 2200 belgesinin nitelikli avantajları oldukça fazladır. Özellikle de gıda sektörü ve gıda zinciri alt yapısına sağlamış olduğu kolaylıklar sayılmayacak kadar çok olmasının yanı sıra bunlardan bazılarını söyleyebiliriz;

-Uluslararası bir nitelikte olması nedeni ile şirketinize kabul görmüş yöntemleri kazandırır ve bu da demek oluyor ki şirketiniz dünyaca uygulanan prosedürler dahilinde iş yapar.

-Tedarik ve ortak yani hissedarlarınızın tehlike arz eden tetkik ve çalışmalarınıza dair güvenin oluşmasını sağlar. Bu da işlerinizi ikna kabiliyeti dolayısı ile çok daha hızlı yürütmenize neden olacaktır.

-Hesap verilebilirlik yani sorumluluk düzeyinin en şeffaf hale gelmesini sağlar. Bunun artı yönleri omuzlarınızda ki yükü hafifletmenin yanı sıra sizlere ve sorumluluklarınıza şeffaflık kazandırması olacaktır.

-Etkinliği kalıcı kılabilmek adına sürekli olarak güncelleme yapar. Sizler bu tür şeyler ile uğraşmak zorunda kalmazsınız. Güncellemeleri sık yapması ile gelişmiş sistemleri daha yakından ve güncel bir şekilde de takip edebilirsiniz.

ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Belgesini Kimler Alabilir?

Uygun hızlanma veya tüketim gerçekleştiğinde tüketiciye dair herhangi bir zarar veriminin engellenmesi için geliştirilen ISO 22000 belgesini kimler alabilir?

Bir çok kuruluş tarafından alınabilen ISO 22000 belgesi tüm gıda üreticileri, yem üreticileri, hazır yemek firmaları, çiftçiler, gıda depoları, taşıyıcılar ve satıcılar, temizlik ve sanitasyon hizmeti veren kuruluşlar, gıda ekipmanı üreticileri, gıda sektörüne yönelik temizlik kimyasalı üreticileri, gıda ile temas eden ambalaj üreticileri gibi pek çok firma ve gıda zinciri tarafından temin edilebilir.

ISO 22000 Gıda Yönetim Belgesi Neden Gereklidir?

Sağlıklı olmak bilindiği üzere bir insanın en temel ihtiyacının olması dışında en büyük hakkıdır da. Sağlığımızı günümüzde en çok tehdit eden şeylerden biri ise gıda ürünleridir. İnsan sağlığına doğrudan etki eden gıda ürünlerinin güvenilirliği tüketici bakımından oldukça önemlidir. İnsan sağlığı konusunda bir gıdanın etkili olup olmaması yani kişiyi iyi veya kötü etkilemesi tamamen yöneticinin sorumluluğundadır. Hijyen standartları tam da bu noktada önemini oldukça iyi bir şekilde korur. Gıda sektöründe iş yapa bir yönetici olarak en büyük sorumluluk uygun üretimin yapılmasıdır. Uygun gıda üretiminin yapılması yani ürünün güvenli bir şekilde üretilmesini isteyen bir yönetici kesinlikle Gıda Güvenliği Kontrol Sistemini kurmalıdır.

Bu kontrol hem yöneticini hem de tüketicinin gönül rahatlığını sağlamanın yanı sıra işlemi çok daha sistematik bir hale de sokacaktır. Hem sistematik hem de mantıksal bir yaklaşım olarak kabul görülen ISO 22000 belgesi, Gıda Güvenliği ve Tarım Bakanlığı gibi resmi kurumların denetlemesi halinde çok daha sağlıklı bir hale gelecektir.

Ayrıca bu sistemin faydaları saymakla da bitmez. Hem üretici hem yönetici hem de tüketici açısından oldukça sağlıklı bir hale bürünmüş olan bu sistemin;

Tüm gıda zincirine uygulanabilir ve evrensel olması, kolay karar verebilme olanağının sizlere sağlanarak iş yükünü biraz da olsa indirgemesi, tüketicilerin gıdaya dair tüm taleplerinin karşılanabilir olması, Uluslararası bir düzeyde tanınması, ihracat kolaylığı, ürün açısından gen toplama riskinin oldukça azaltılması vb. faydaları oldukça gözler görülebilir bir hal almıştır.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2020, 18:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber