AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir dün gece yarısı Meclis’te kabul edilerek yasalaşan memur ve emekli maaşlarına yapılacak artışları içeren Kanun Teklifinin Komisyon ve Genel Kurul’daki görüşmelerinde söz alarak değerlendirmelerde bulundu.

Aydemir, Kanun Teklifinin;

-    Hali hazırdaki 13,9 milyon emekliyi ve
-    3,9 milyon memuru doğrudan ilgilendirdiğini belirterek toplumun büyük bir bölümünün gözünün kulağının Mecliste olduğunu ifade etti.

Kanun Teklifi ile; 

-    En düşük emekli aylığının 3.500 TL’den 5.500 TL’ye yükseltildiğini, 
-    Diğer emekli ve memur maaşlarına ise enflasyon farkı ve refah payı ile birlikte %30 artış sağlandığını ifade eden Aydemir, 
-    Bu artışların ise sadece 2023 yılının ilk 6 aylık kısmı için olduğunu, Temmuz ayında bu maaşlarda tekrar artış yapılacağını belirtti.

Kanun Teklifindeki diğer bir maddeyle işverene sağlanan asgari ücret desteğinin 100 liradan 400 liraya yükseltildiğini ifade eden Aydemir, düzenlemenin amacının asgari ücrette yapılan artış neticesinde istihdamda kayıp yaşanmasının önüne geçmek olduğunu söyledi. Aydemir ayrıca 2023 yılında işçi sayısını azaltan işletmelerin bu teşvikten yararlanamayacağını vurguladı.

Düşük Maaş Alanlara Pozitif Ayrımcılık

Aydemir, daha önce çok düşük maaş alan Asgari Ücretli, Tarım Bağkur Emeklisi, Muhtarlar gibi kesimlere AK Parti Hükümetleri döneminde pozitif ayrımcılık yapılarak yüksek oranlarda artış sağlandığını belirtti. 

Aydemir bu kapsamda 2002 yılında 184 lira olan asgari ücrete reel olarak %265 zam yapıldığını ve asgari ücretin 8.506 liraya yükseltildiğini söyledi. 

Aydemir, 2002 yılında 66 lira olan tarım bağkur emekli aylığının ise reel olarak %560 oranında artırılarak 5.500 liraya yükseltildiğini ifade etti.

Kanun Teklifinde; 2023 Yılı Şampiyonlar Ligi Final Maçının İstanbul’da oynanacak olmasından dolayı yurtdışından maç için gelenlere yapılacak mal teslimi ve hizmet ifalarında vergi istisnası sağlandığını da ifade eden Aydemir, bu organizasyonun ülkemizin tanıtımı için önemli bir fırsat olduğunu söyledi.

Kanun Teklifinde yer alan diğer bir maddeyle de Pandemi döneminde kısa çalışma ödeneği kapsamında yapılan hatalı işlemlerin düzeltilerek fiili duruma uygun hale getirilmesinin sağlandığını söyleyen Aydemir, 9 maddeden oluşan Kanun Teklifi ile vatandaşlara yaklaşık 300 milyar liralık kaynak aktarıldığını ifade etti.

Aydemir konuşmasının son bölümünde muhalefetin eleştirilerine de cevap verdi. 

Muhalefetin, Hükümetin dar gelirli vatandaşların yanında olmadığını yönündeki eleştirilerine karşın değerlendirme yapan Aydemir; Hükümetin asgari ücreti ve diğer ücretlerde de asgari ücrete kadar kısmı vergiden istisna hale getirdiğini ayrıca doğalgazda %75, elektrikte birinci kademe %50 sübvansiyon sağladığını belirtti. Ve sadece bu 2 desteğin hazineye 924 milyar lira maliyetinin olduğunu belirterek eğer bu destekler sağlanmamış olsaydı bütçemiz yaklaşık 300 milyar lira fazla verecekti dedi. Aydemir bu desteklerin yanı sıra basit usule tabi mükelleflerin vergi dışı tutulduğunu, farklı alanlarda KDV ve Gelir Vergisi istisnalarının da sağlandığını belirterek AK Parti’nin ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın toplumun tüm kesimlerinin yanında olduğunu ve yanında olmaya devam edeceklerini belirterek sözlerini tamamladı.