Arama motoru optimizasyonu kavramı hayatımıza girdiği günden bu yana SEO giderek artan bir popülariteye sahiptir. İnternet dünyasında yaşanan hızlı gelişim ve değişimden fayda sağlamak isteyen şirketler Google ve diğer arama motorlarının sonuçlarında üst sıralarda listelenmek için kurumsal SEO çalışmalarından yararlanmayı tercih etmektedir. Alanının öncü ismi Simur Digital kurucusu Atalay Sıdar ve uzman ekibiyle kurumsal SEO çalışmalarında şirket özelinde en doğru stratejileri belirlemekte ve uygulamaktadır. Siz de kurumsal SEO kapsamında en doğru stratejilerle şirketinize fayda sağlamak için Simur Digital ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Günümüzde pek çok tüketici, ihtiyacı olan ürün ve hizmetleri satın almadan önce arama motorlarına ilgili kelimeleri girer ve arama yapar. Arama sonucunda karşılarına çıkan listelerde üst sıralarda bulunan web sitelerini ise genellikle daha cazip bulur ve ziyaret etmeyi tercih ederler. Bu açıdan değerlendirildiğinde arama motorlarında üst sıralarda listelenmeyen web sitelerinin potansiyel müşterileri tarafından  organik trafik yoluyla bulunması ihtimalinin son derece düşük olduğu ifade edilebilir.

 

Web sitesiyle ilgili anahtar kelimeler aratıldığında, arama motorlarının web sitesini ilgili anahtar kelimelerle en ilişkili web siteleri arasında görmesini sağlamak için uygulanan optimizasyon çalışmalarının tamamı SEO kapsamındadır. Diğer yandan web sitelerinin arama motoru sonuçlarında en üst sıralarda listelenmesi yeterli değildir. Arama sonuçlarında çıkan farklı kaynakların web sitesini işaret etmesini sağlamaya yönelik yöntemler kullanılarak web sitesi tercih edilebilirliği artırılmalıdır. Kurumsal SEO alanında deneyimli SEO uzmanları bu hedefleri gerçekleştirme ve devamlılığını sağlama amacıyla gerekli çalışmaları planlar ve uygularlar.

 

Kurum itibarı göz önünde bulundurularak planlanan kurumsal SEO çalışmaları çok daha ciddi, doğal ve titizlikle derinlemesine gerçekleştirilebilir. Kurumsal SEO uygulamaları şirket özelinde doğru bir şekilde planlanması ve yürütülmesi gereken en önemli konulardan biri olma özelliğine sahiptir.

 

Bu kapsamda belirli bir strateji belirlemek ve bunu tüm web sitelerine uygulamak istenilen başarının elde edilmesi için yeterli ve doğru bir teknik değildir. Bu yüzden kurumsal SEO uzmanları her web sitesi için ayrı bir araştırma ve strateji belirleme süreci sonrasında ilgili şirketin ihtiyaçlarına, kısa ve uzun vadeli hedeflerine göre farklı SEO stratejileri belirlemelidirler.

 

Şirketlere sunulan profesyonel SEO çalışmaları kapsamında web sitesiyle, ürün ya da hizmetlerle ilgili anahtar kelimeler;  arama sıklığı gibi kriterler göz önünde bulundurularak belirlenmelidir. Doğru anahtar kelime seçimi yapmamak SEO çalışmalarının beklenen verimi sağlamasının önündeki en büyük engellerden biri olarak kabul edilir.

 

Kurumsal SEO uzmanlarının amacı, arama motorlarının sonuç listelemelerinde kontrol ettiği bilinen tüm kriterlere uygunluk sağlayacak şekilde optimizasyon çalışmalarının yapılmasıdır. Bu kapsamda anahtar kelimelerin metin içinde, etiketlerde, sayfanın web adresinde, başlıklarda, içeriğin içindeki iç ve dış kaynaklı bağlantılarda olduğu gibi web sitesinin kaynak kodunda da arandığı için bu bölümlerde ilgili anahtar kelimelerin kullanılması noktasında gereken özen gösterilmelidir. Böylece arama motorları web sitelerinin, ürün ya da hizmetlerin aranan kelimelerle ilgili olduğu kanısını edinir ve web sitesi üst sıralarda listelenmiş olur.

 

Yerel SEO’nun Öneminin Farkında mısınız?

 

Kurumsal SEO son derece kapsamlı ve etkili bir süreç olmakla birlikte yerel işletmelerin SEO çalışmalarının, standart çalışmalardan farklı bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Ulusal ölçekli markaların SEO çalışmaları tüm lokasyonlara yönelik olmakla birlikte yerel SEO çalışmaları yalnızca işletmenin bulunduğu bölgede gerçekleştirilmesi olası aramaları kapsar.

 

Yerel SEO bölgesel olarak konumlandırılan web sitesi çalışmalarının optimize edilmesi sürecidir. Bu sayede herhangi bir kullanıcının yaptığı arama sonucu, arama motorlarında göreceği bölgesel sonuçlarda markanın listelenmesi mümkün olur. Yerel SEO çalışması Google My Business optimizasyonu, NAP ve local incelemelerinin düzenlenmesi gibi farklı çalışma süreçlerini kapsar. Diğer yandan başarılı bir yerel SEO çalışmasından bahsedilebilmesi için anahtar kelime analizi, mobil uyumluluk, URL yapısı, başlık etiketleri ve içerik alanlarına da özen gösterilmelidir.

 

Yerel SEO çalışmaları hizmet bölgeleri içinde görüntülenme amacıyla yerel konumlandırma yapma gerekliliği duyan firmalar tarafından en çok başvurulan stratejiler arasında yer alır. Yerel konumlandırma çalışmaları bölgede bulunan potansiyel müşterilere ulaşma, hizmet tanıtımlarını gerçekleştirme ve marka bilinirliğini oluşturma noktasında artık bir zorunluluk haline gelmiştir. Yerel SEO çalışmaları sayesinde potansiyel kitlelerine daha hızlı bir şekilde ulaşan işletmeler Google My Business sayesinde kendilerine olan geri dönüşleri takip etmek, kampanya ve hizmet duyuruları yapmak için etkili ve ücretsiz bir mecradan yararlanma imkanını da elde ederler.

 

Alanında uzman ve deneyimli profesyonel bir ekibe sahip olan Simur Digital anahtar kelime sürecini web sitesinin hedef kitlesine ulaşmasındaki en önemli adımlardan biri olarak kabul eder. Anahtar kelime analizi başta olmak üzere web sitesinin arama motorlarının değişen dinamiklere ayak uydurması için algoritmaları takip etme ve gerekli optimizasyon çalışmalarını gerçekleştirme sürecini eksiksiz bir şekilde yerine getirir. Böylece markaların arama motorlarında en iyi performansı sergilemesi amacıyla gerek duyulan en doğru adımları atar.