Yerel seçimler öncesi, başkan seçilmesi durumunda Akhisar'da başlatacağı projeleri detaylı olarak sunan İşçi, Akhisar'da kentsel dönüşümde önemli adımların atılacağını duyurdu.

İlk aşamada Akhisar merkezde kalan çöküntü bölge olarak nitelendirilen, eski mahallelerin bir arada olduğu bölgenin kentsel dönüşüm projesi kapsamına gireceği belirtildi.  Projenin, Şeyhisa, Ulucami, Hashoca, Efendi ve Kethüda mahallelerini kapsayacak şekilde başlatılması ve Akhisar'ın geneline doğru genişletilmesi hedefleniyor.

Bu konuda açıklama yapan Akhisar Belediye Başkan Adayı Ömer İşçi, gerçekleştirilecek kentsel dönüşüm projesi hakkındaki detayları şu şekilde dile getirdi:

"Akhisar merkez dediğimiz bölgede çok eski yapıların mevcut olduğu mahalleler bulunmakta. Bu mahalleler ne yazık ki vatandaşlarımızın sağlıksız bir yaşam alanı içerisinde ikamet etmelerine neden oluyor. Bunlar genellikle tadilat yapılamayacak, güçlendirmeyle sağlamlaştırılamayacak yapılar. 

Kentsel dönüşüm alanının uygulama modeli yerinde değişim ve yerel enstrümanlar ile dönüşümdür. Bu noktada, yaşanabilir kent parçaları oluştururken adil hak dağılımının sağlanması, üzerinde önemle durulan konulardan biridir.

Daha önce bu bölge üzerine kentsel dönüşüm projesi hazırlanmıştı. Hazırlanmış olan proje dönemimizde Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sunulmuştu. Fakat 5 yıllık yönetim değişikliğinin ardından bu proje hayata geçirilemedi. İşin büyük bir kısmı o dönemde tamamlanmıştı. Yerel seçimlerin ardından, projeyi hayata geçirmek üzere tekrar Bakanlığa sunarak, kentsel dönüşüm üzerine başlatmış olduğumuz işlemleri kaldığımız yerden devam ettireceğiz.

Amacımız Akhisar'ın tarihi dokusunu korurken aynı zamanda depreme dayanıklı, sağlam yapılar, yenilenen alt yapı ve çevre düzenlemeleriyle daha yaşanabilir mahalleler ile şehri konforlu bir yaşam alanına dönüştürmek ve modern bir görünüme kavuşturmaktır.