Manisa Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ), zorunlu kartlı sayaç uygulamasının kaldırılmasının ardından vatandaşların kartlı sayaçlarını mekanik sayaca dönüştürme işlemlerini ücretsiz olarak gerçekleştiriyor.

Dönüşüm İşlemleri Ücretsiz
MASKİ Abone Daire Başkanlığı ekipleri, talepte bulunan vatandaşların kartlı sayaçlarını yerlerinde ve ücretsiz olarak mekanik sayaca dönüştürüyor. Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Mimar Ferdi Zeyrek, zorunlu kartlı sayaç uygulamasının kaldırıldığını duyurmuş ve süreç kısa sürede başlatılmıştı. Aboneler dilekçeleri ile MASKİ Genel Müdürlüğü’ne başvurularını yaparak bu dönüşümden faydalanabiliyorlar.

Aboneler İçin Kolay ve Ekonomik Çözüm
Başvuruları alınan aboneler, MASKİ merkez veya ilçe şefliklerindeki abone birimlerine davet edilerek işlemleri gerçekleştiriliyor. MASKİ ekipleri, mevcut kartlı sayaçları yerinde sökmeden dönüştürüyor, böylece aboneler ve MASKİ 200 milyon TL'lik bir harcamadan kurtarılıyor. Sayaç sökme, takma ve dönüşüm işlemleri tamamen ücretsiz. Aboneler sadece 45 metreküp güncel su ücreti karşılığı depozito ödemesi yaparak dönüşümü gerçekleştirebiliyor. Bu depozito, abonelik sonlandırıldığında geri alınıyor.

Vatandaşlardan Memnuniyet
Kartlı sayaçtan mekanik sayaca dönüşüm işlemlerinden memnun kalan vatandaşlar, hizmetten duydukları memnuniyeti dile getiriyor. Nigar Levent, "Kartlı sayaç kullanıyordum ve çok şikayetçiydim. Şimdi dönüşüm başladı ve bizim için rahatlık oldu. Depozito dışında hiçbir ücret ödemedik, onu da zaten geri alacağız," dedi.

Hamdi Etizer ise, "MASKİ’den aradılar ve beş dakikada işlemlerimi hallettiler. Kartlı sayaçta kalan su miktarı da faturadan düşecek. Depozito dışında bir ödeme yapmadık," şeklinde konuştu.

Erkan Zengin de kartlı sayaçtan memnun olmadığını belirterek, "Gecenin bir yarısı su bitiyordu. Dönüşüm işlemleri hızlı ve kolay oldu, sadece depozito ücreti ödedim ve onu da aboneliği sonlandırınca geri alacağım," dedi.

Hizmet Kalitesi ve Verimlilik
Ahmet Aksakal, "Kartlı sayaç kullanıyordum ve yükleme işlemlerini yapmakta zorlanıyorduk. İşlemlerim kısa sürede yapıldı, sadece depozito ücreti ödedim. Hiçbir ek ücret alınmadı," ifadelerini kullandı.

Mehmet Özcü, "Kartlı sayaçtan mekanik sayaca dönüş daha iyi oldu. Hemen geldiler ve çalışmalara başladılar. Bu hizmetten çok memnun kaldık," dedi.

Genel Memnuniyet
Ayşe Demirel, "Kartlı sayaçtan mekanik sayaca dönüşüm yapılmasından çok memnunuz. Kartlı sayaçta sularımız aniden bitebiliyordu. Böyle daha iyi, daha rahat oldu," dedi.

Fuat Akyol ise, "Mekanik sayaç daha mantıklı. Kartta su bulunmayabiliyor ve yükleme cihazları her yerde olmayabiliyor. Mekanik sayaç daha klasik ve alışılmış bir sistem," diyerek memnuniyetini dile getirdi.

Vatandaşlar, bu hizmetin sunulmasında emeği geçen Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Mimar Ferdi Zeyrek ve MASKİ personeline teşekkür etti.

Editör: Mustafa Özdemir