Akhisarı iş insanı Abdurrahman Yılmaz’ın sahip olduğu Kahve Diyarı, yurt dışına açılıyor. Temelleri İzmir’de atılan Kahve Diyarı, hem Türkiye’de hem yurt dışında büyümeye hazırlanıyor.

2021 yılında “Kahve Diyarı Yanında” konseptini hayata geçiren şirket, 2025 yılına kadar 500 şube olmayı hedefliyor. Kahve Diyarı CEO’su Taha Yılmaz, “2023 yılında üç farklı ülkede 12 şube açacaklarını” belirtiyor.

Ekonomist Dergisine konuk olan Kahve Diyarı CEO’su Taha Yılmaz şirketin önemli yatırım planları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Kahve Diyarı’nın yolculuğu yaklaşık 18 yıl önce İzmir’de başladı. Bugün Türkiye’nin 33’ten fazla şehrinde 100’den fazla şubeye ulaşan marka, büyümesine hız katmaya hazırlanıyor. 2021 yılında “Kahve Diyarı Yanında” ismiyle take away (al-götür) konseptli ilk mağazasını açan şirket, bu markayla 2025 yılına kadar 500 şubeye ulaşmayı hedefliyor. “Kahve Diyarı Yanında” markasıyla gençleşme serüvenini başlattıklarını söyleyen Kahve Diyarı CEO’su Taha Yılmaz, “Franchise sistemi ile büyüyen bir markayız. Yatırımcının özellikle yemekli konseptlerinde yaşadığı en büyük sorun personel yönetimi ve maliyet analizi. Bu projede her şey kontrol altında” diyor.

Kahve Diyarı’nın büyüme rotasında yurt dışı var. Yurt dışı ilk şubesini Irak Erbil’de açan şirket, master franchise yöntemiyle büyüyor. Bu proje ile birlikte Azerbaycan, Dubai, Özbekistan, Almanya görüşmelerinin devam ettiğini söyleyen Yılmaz, “Master franchise olarak planladığımız yurt dışı projeleri 2023 yılı için üç farklı ülkede 12 şube olarak planlandı. Özellikle yemekli konseptin tercih edildiği noktalar genelde AVM’lerde yer alıyor. Erbil projesinde yatırımcı ortağımız güçlü bir partner. Erbil’de ikinci, üçüncü şubeler için yeni AVM’ler ile görüşmeler başladı” diyor.

Kahve Diyarı CEO’su Taha Yılmaz yeni dönem hedeflerini anlattı.

YENİ KONSEPTİMİZLE BÜYÜYORUZ

2005 yılında İzmir’deki açtığımız ilk mağazamızla yakaladığımız büyüme ivmesini, her geçen gün daha da artırarak Türkiye’nin 33’ten fazla şehrine ve 100’den fazla şubesine ulaşmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Bu süre zarfında ülkemizin kahve zinciri sektöründeki pazar payımızı yüzde 7’ye çıkararak ilk üç marka arasına girmeyi başardık. Bu başarılarımız arasında bizi onurlandıran ve gururlandıran, ulusal ekonomi dergileri aracılığıyla “Yılın En Güvenilir ve Bilinen Yerli Zincir Markası” ödülüne sahip olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.

Yeni konseptimiz “Kahve Diyarı Yanında” bizim için 2025 yılına kadar 500 şube hedeflediğimiz, bütün enerjimizi ve heyecanımızı verdiğimiz yepyeni bir proje oldu. 2021 aralık ayında açtığımız kendimize ait ilk noktamız bir AVM’de açtık. Kahve Diyarı markasının gençleşme serüvenini başlatmış olduk böylece. Take away (al-götür) konseptli ilk mağazamız oldu bu proje. Ve bizim ilk müşterilerimiz yani bizi bu noktaya taşıyan kıymetli misafirlerimiz pandamı sonrası tüketim alışkanlıklarını değiştirdi. Ayrıca yeni Y ve Z kuşağı alışkanlıklarında en belirgin beklenti kahvesini kaliteli ve take away içmek istiyor. Biz bu projeyi düşünürken hem yatırımcı olmak isteyen iş ortaklarını hem de misafirlerimizi düşündük. Franchise sistemi ile büyüyen bir markayız. Yatırımcının özellikle yemekli konseptlerde yaşadığı en büyük sorun personel yönetimi ve maliyet analizi. Bu projede her şey kontrol altında. Cost kontrol departmanımız tecrübeli iş arkadaşlarımız tarafından çok başarılı bir şekilde yönetiliyor. Bütün reçeteler stok yönetimiyle anlık görülebiliyor. Yatırımcı için az personel ile sadece bar arkasını yönetmek çok keyifli. Ayrıca ekipman seçimlerinde uluslararası profesyonel işinde uzman markalar seçildi. Bu sayede çalışanların kendi inisiyatiflerine veya yorumlarına gerek kalmadan kahvemiz istenilen standartta misafirler ile buluşabiliyor. Bu proje sayesinde markamız var olan bilinirliği isminden de anlaşıldığı gibi kahvenin gerçek diyarı ile buluşuyor hem yatırımcı hem de misafirler. “Bu Diyar Hepimizin” sloganıyla Anadolu’nun dört bir yanında büyümeye devam ediyoruz. Tüm Türkiye’de bizim markamız çok seviliyor. Biz her türlü sosyal değerlere sahip, her türlü gelir seviyesindeki insanları bir arada tutan ulusal, gönülden, samimi, ve bilindik markayız. İş ortaklarımız yani yatırımcılarımız da bir o kadar iyi işletmecilerden oluşuyor. Her birine ayrı ayrı teşekkür ediyorum aslanda. Biz herkesi kucaklamayı bu slogan ile kendimize misyon edindik. Her müşterimizin hiç olmadıysa en az bir defa en mutlu olduğu bir günde, kutlamasına tanıklık etmiş ve ortak olmuşuzdur. Müşterilerimiz ile iletişim dilimiz çok güçlü. Bağlarımızı çok güçlü kuruyoruz. Türk Kahvesi ve çayımızı içmeyen yoktur diye iddialı bir cümle bile edebilirim.

ÜRÜNLERİMİZİ KENDİMİZ ÜRETİYORUZ

Türkiye’nin ilk kahve markalarından biriyiz. Yaklaşık 20 yıllık bilgi birikimimiz var. En çok bilinen üç markadan biriyiz. Hatta biri uluslararası diğeri yerli bir marka. Hiç olmadığımız bir ile gidip sokaktan geçen vatandaşa ilk üç kahve markasını sorduğunuzda bi ilk üçe mutlaka giriyoruz. İlk franchise veren yerli milli kahve markası olduğumuz için sektör tecrübemiz çok yüksek. İş geliştirme, franchise operasyon yönetimi, denetim, eğitim, cost control, satın alma, lojistik gibi pek çok departmanımız var. Karar alma ve hayata geçirme hızımız çok yüksek. Sektörde aldığımız kararlar genelde bizden sonra yaygınlaşıyor ve taklit ediliyoruz. Aslında bu durumdan rahatsız değiliz aksine öncü olduğumuzu görüyoruz. 30 yıllık pastane tecrübemiz var. Bu tecrübemizi kahve Diyarı’nda kullanmak müthiş keyifli. Tüm donuk pastalarımızı, sandviçlerimizi, unlu mamullerimizi 10 bin metrekare alanda Akhisar Organize Sanayi’deki fabrikamızda üretiyoruz. Bu konuda ilkiz. Kendi üretimini yapan tek firmayız. Ayrıca yılda en az iki defa AR-GE ekibi kurup her yıl yeni ürünler çalışarak sektöre yön veriyoruz. Kahve hasatını kendimiz yapıyoruz. Yıllık alım yapıyoruz. Etiyopya bölgesinde kahve uzmanlarımız tarafından belirlenen bölgelerde kendimiz toplatıyoruz. Özellikle standardizasyon için aynı bölge ve aynı tarlalardan elde edilmiş olması bizim için çok önemli. Kahvenin aromasının kaybetmemesi için tarlada toplanmasından, ayıklanmasına ve çuvallanmasına kadar geçen süreci yerinde takip ediyoruz. Tüm süreçlerde kahve uzmanımız yanımızda bize yol gösteriyor. Her işi ehline bırakıyoruz. Çekirdekleri yine uzmanlar eşliğinde karışımlarını reçetelere uygun hazırlatıp kavurup paketliyoruz.

2023 HEDEFİMİZ 50 YENİ MAĞAZA

2023yılı hedefimiz 50 mağaza daha bünyemize dahil etmek. Her gün 10’larca yatırımcı müracaatı alıyoruz. Yatırımcılar ile ön görüşmeler yapıp olgunlaştığında dükkan bulma kiralama süreçlerini de yönetiyoruz. Sonrasında fizibilite, mimari proje hazırlığı (kendi mimarlarımız hazırlıyor) ardından icmal çıkarıyoruz. Bu aşamalardan sonra inşaat süresi 4-6 hafta. Sonrasında açılış ekibimiz süreci devralıyor ve eğitim, lojistik, sipariş verme gibi süreçleri tamamlayarak mağazayı açıyoruz. Her açtığımız noktaya pazar oluşturma gibi bir kabiliyetimiz var. Hiçbir kahvecinin olmadığı bir caddeye ya da sokakta açtığımız Kahve Diyarı şubeleri en geç bir sene sonra kahvecilerle dolup taşıyor. Yani kendi pazarımızı oluşturduğumuz çok örnek var elimizde. Bu da bizi inanılmaz mutlu ediyor. Ekibimiz bugüne kadar 120’den fazla franchise’nın açılışını sağladı. Bu birikimimizle bugün bir Kahve Diyarı şubesinin inşaat ve dekorasyon işlerini konsepte göre değişkenlik gösterse de 60 iş günü içerisinde tamamlayıp şubeye işletmeye hazır konuma getirebiliyoruz. KD portal üzerinde siparişlerini tamamlayan franchise’larımız ürünlerini istedikleri her an sipariş geçebilmekte haftalık organize edilen sevkiyatları ile zahmetsiz bir şekilde ürünlerine ulaşabilmektedir. E-ticaret benimdiyarimcom ve pazaryerlerinde satışa başladık. Pandamı döneminde pek çok müşterimizden özellikle Türk kahvesi kargo göndermemiz yönünde çok talep aldık. E-ticaret sitemizi bu süreçte kurduk. Kahve Diyarı lezzetlerini misafirlerimizin evlerine, işyerlerine kadar taşıyoruz.” Dedi.