Akhisar'da İstiklal Marşı'nın 103. Yıl Dönümü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Programı, Akhisar Kaymakamlığı tarafından düzenlendi. 12 Mart 2024 Salı günü saat 10.30'da Akhisar Belediye Parkı İçi Kültür Salonu'nda gerçekleşen etkinlik, İstiklal Marşı'nın kabulünün yıl dönümü ve milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy'u anmanın yanı sıra çeşitli etkinliklere ev sahipliği yaptı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın coşkulu bir şekilde okunmasıyla başlayan programda günün anlam ve önemini belirten konuşmalar gerçekleştirildi. Ortaokullar ve liseler arasında düzenlenen İstiklal Marşı Okuma ve Mehmet Akif Ersoy Şiirlerini Okuma Yarışmalarında başarılı olan öğrencilere ödüller takdim edildi. Çağlak Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan bir oratoryo sunumuyla Mehmet Akif Ersoy'un vatanseverlik ruhu ve İstiklal Marşı'nın derin manası sahneye taşındı.

Akhisar Kaymakamı Murat Kütük, etkinliğe katılan vatandaşlara ve öğrencilere teşekkürlerini ileterek, herkesi bu anlamlı günü paylaşmaya davet etti. Kaymakam Kütük, "İstiklal Marşımızın kabulünün 103. Yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı, milletimizin bağımsızlık ve hürriyetine olan sarsılmaz bağlılığının bir ifadesidir. Herkesi bu önemli günümüzü birlikte kutlamaya çağırıyorum." ifadelerini kullandı.

Etkinlik, Akhisarlıların milli şuuru güçlendirmesine ve Mehmet Akif Ersoy'un mirasını onurla anmalarına vesile oldu. Bu özel gün, milli mücadelenin sembolik ifadesi olan İstiklal Marşı'nın ve onu kaleme alan yüce şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un hatırasını yaşatmak için bir araya gelme fırsatı sundu.

Liseler arası Mehmet Akif Ersoy Şiirlerini Güzel Okuma Yarışması

Sena Sıvaslı (Akhisar Çağlak Anadolu Lisesi)
Ezel Sönmezsoy (Fevzi Keskinoğlu Anadolu Lisesi)
Berke Bayraktar (Bahçeşehir Fen Lisesi)
Ortaokullar arası İstiklal Marşı Güzel Okuma Yarışması

İkbal Mızrak (Hilaliye Kız Anadolu İmam Hatip Ortaokulu)
Eda Sıdıka Karabacak (Dr. Ahmet Tarık Sarı Ortaokulu)
Ömer Faruk Açılan (Şehit Serdar Denizer İmam Hatip Ortaokulu)