Akhisar’da 20 yıldır Esnaf ve Kefalet Kredi Kooperatif Başkanlığını yürüten Hasan Genli bugün Akhisar Spor Salonunda geniş katılımlı 67.Olağan Genel Kurulunda güven tazeledi.

Yoklama ve açılışında ardından saat 11:00’de başlayan Akhisar Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi olağan genel kurulu toplantısında Divan Başkanlığına Manisa Bölge Birliği Başkan Vekili ve Alaşehir Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Fatih Çataldere, üyeliklere de Akhisar Tuhafiyeciler ve Manifaturacılar Oda Başkanı Ruşen Üren ve Doğan Demiröz seçildi.

Seçime Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, Türkiye Sebzeciler Meyveciler Seyyar Pazarcılar Federasyonu Başkanı Ali Karaca, esnaf oda başkanları, çevre bölgelerdeki Esnaf ve Kefalet Kredi Kooprtaifi temsilcileri katıldı.

Esnaf ve Kefalet Kredi Kooperatif Başkanlığı seçiminde mevcut başkan Hasan Genli ile Mustafa Güral adaylıklarını açıkladı. Divan başkanının salonu sunduğu seçimin açık mı kapalı mı olması seçiminde oy çokluğu ile seçimin açık yapılması kararlaştırıldı.

Ardından yapılan açık oy kullanımı ile üyelerin çoğunun oyunu alan Hasan Genli güven tazeleyerek Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatifi başkanı olarak seçildi.

Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu seçim öncesi yaptığı konuşmada, "Akhisar Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi seçimlerinde aranızda olmaktan büyük bir gurur ve mutluluk duyduğumu belirterek hepinizi selamlıyorum.

Türk Milleti onlarca devlet kurmuş, devlet geleneğini en iyi bilen toplumlardan, milletlerden birisidir. Türk devletlerinin binlerce yıl önce bile Anadolu’da kurmuş olduğu sivil toplum örgütleri var. Bunlardan en önemlisi Anadolu’da esnafı, sanatkârı, dayanışmayı, yardımlaşmayı, birliği, kardeşliği önceleyen ve bu şekilde kurulmuş olan Ahi Evran Teşkilatı. İşte bu gün, sizler o teşkilatın, Ahi Evran’ın devamısınız. Onun emanetini taşıyanlarsınız.

Yaşadığımız son bir buçuk yıl içinde ahiliğin önemi daha iyi anlaşıldı. Pandemi sürecinde birçok esnafımız zor günler geçirdi.  Biz bu zorlu süreçte Akhisar Belediyesi olarak her zaman esnaflarımızın en büyük destekçisi olduk ve olmaya devam ediyoruz.

Pandeminin en yüksek seviyelere çıktığı, maske takma zorunluluğunun geldiği zamanlarda, maske temininde çok ciddi sıkıntılar meydana gelmişti. Bu süreçte tekstil fabrikalarımızla işbirliği yaparak esnaflarımıza tam 15 bin adet maske yardımında bulunduk.

Devletimizin yayınladığı genelge sonucu yaşanan tam kapanma süresinde, kepenk kapatmak zorunda kalan kahvehane, kafe, oyun salonları, çay bahçeleri, okul kantinleri, lokmacılar ve ramazan davulcularına (500 TL) nakdi destek sağladık. Ayrıca Akhisar Belediyesi olarak bu süreçte kiracılarımızdan kira bedeli almadık.

Yine bu süreçte çok zor günler yaşayan berber, kuaför ve güzellik salonlarına tek kullanımlık havlu, önlük, maske, eldiven ve kolonya dağıttık. Bize başvuruda bulunan tüm esnaflarımızın dükkanlarını dezenfekte ettik. Sık sık esnaf ziyareti yaparak esnafımızın hatrını ve ihtiyaçlarını sorduk.

Zor günler yaşayan geliri düşük ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza yardımcı olmak için başlattığımız Bakkal Kart projemiz ile hem esnafımıza hem de ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza destek olduk. İçerisine her ay belli miktar para yüklediğimiz kartlarımızı belediyemizden alan vatandaşlarımız, bu kartlar sayesinde Bakkallar Odamıza kayıtlı esnaflarımızdan temel ihtiyaçlarını karşılamaya devam ediyor. Bu sayede süpermarketler yerine küçük esnafımız da bu hizmetten faydalanıyor.

Pandemi süresinde ve günümüzde tüm gücümüzle esnafımızın yanında olmak için gayret gösterdik. Hizmetlerimizi hayata geçirirken önce esnaf odalarımızın fikirlerini aldık.Bunun en önemli şahidi, yine siz esnaflarımızsınız. Bundan sonraki süreçte de aynı ilkelerle devam edecek, esnaflarımızın iyi günde ve kötü günde yanında olmayı sürdüreceğiz. 

Sözlerimi sonlandırırken,  bugün gerçekleşecek Akhisar Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi seçimlerinin hayırlara vesile olmasını diliyor, başkan adaylarımıza başarılar diliyorum. Seçimleri hangi başkan adayımız kazanırsa kazansın Akhisar Belediyesi olarak tüm gücümüzle esnafımızın yanında olmaya devam edeceğimizin bilinmesini istiyorum" dedi.