Metrekareye 94 kilogram yağışın düştüğü Akhisar ilçesine bağlı Hacıishak mahallesinde bulunan Şahbaz deresinde MASKİ Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen temizleme işlemleri tamamlandı. 

Temizlik çalışmaları kapsamında, MASKİ ekipleri tarafından dereden 12 kamyon olmak üzere 240 ton çöp çıkarıldı. Dere içerisine atılan halı, valiz, moloz ve hafriyat, plastikler, mobilya, cam şişe, araç tekerlekleri gibi atıklar şaşkına çevirdi. MASKİ Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Çevik, yaptığı açıklamada derelerin çöplük olmadığını bir kez daha vurguladı.  
Geçtiğimiz ay Akhisar ilçesinde yaşanan ani sağanakta metrekareye yaklaşık 94 kilogram yağış düşmüştü. Hem yağış anında hem de yağış sonrasında Büyükşehir Belediyesi ve MASKİ ekipleri anında müdahalelerde bulundu. Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü Çevre koruma ve Kontrol Dairesi ekipleri Akhisar ilçesi Hacıishak Mahallesi içerisinde bulunan Şahbaz deresinde yürüttüğü temizleme çalışmalarını tamamladı. 

Şahbaz Deresi’nden 12 kamyon 240 ton çöp çıkarıldı

MASKİ ekipleri, Hacıishak mahallesi içerisinden geçen Şahbaz Deresi’nden 12 kamyon olmak üzere toplamda 240 ton çöp çıkardı. Temizliği tamamlanan dereden çıkan insani atıklar ise şaşkına çevirdi. Kamyon kamyon çıkan çöplerin içerisinde bulunan halı, valiz, moloz ve hafriyat, plastikler, mobilya, cam şişe, araç tekerlekleri gibi atıklar Çevre koruma ve Kontrol Dairesi ekipleri tarafından tek tek temizlendi. 

“Dere yatakları çöplük değildir”

Şahbaz deresi temizlik çalışmalarını yakından takip eden MASKİ Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Çevik, çıkan 240 ton çöp içerisindeki insani atıkların kendilerini şaşırttığını ifade ederek dere yataklarının çöp olmadığını bir kez daha vurguladı. Çevik;  “Akhisar ilçesinde 18 Haziran tarihinde 3 saat etkili olan sağanakta metrekareye yaklaşık 94 kilogram yağış düştü. Yoğun yağışın başlamasıyla birlikte Sayın Başkanımız Cengiz Ergün’ün talimatlarıyla Büyükşehir Belediyesi ve MASKİ Genel Müdürlüğümüze bağlı ekipler hemen harekete geçti. Akhisar’da yağan 94 kilogramlık yağışın 77 kilogramlık kısmı sadece 1 saatlik zaman diliminde meydana geldi. Şahbaz deresi yukarı taraftan 7 buçuk kilometrekarelik alanda suyu toplayıp Akhisar’ın içerisinden geçiriyor. Biz 1 saat içerisinde 77 kilogramlık bir yağış aldığımızı düşünürsek bu 7 buçuk kilometrekarelik alanda Akhisar’ın içerisinden geçen su 600 bin metreküp civarında. Ani yağışla birlikte Şahbaz deresinde temizleme çalışmalarımızı sürdürdük ve çalışmalarımız artık tamamlandı. Ekiplerimiz 12 kamyon olmak üzere toplamda 240 ton çöpü dereden çıkardı. Dereden halı, valiz, moloz ve hafriyat, plastikler, mobilya, cam şişe, araç tekerlekleri gibi birçok insani atık çıktı. Biz MASKİ Genel Müdürlüğü olarak il genelinde temizlik çalışmalarımızı yapmaya devem ederken sık sık vatandaşlarımıza uyarılarımızı da yapıyoruz. Bir kez daha belirtmek isterim ki dere yataklarımız çöplük değildir. Lütfen çöplerimizi derelere atmayalım” dedi.