Güney;" Manisa’da ilk defa uygulama kararını biz aldık

Akhisar Lokantacılar, Tatlıcılar ve Köfteciler Odası Başkanı Pınar Güney, Lokantacılar odasında basın açıklaması yaptı.

Güney;" Manisa’da ilk defa uygulama kararını biz aldık

Oda yönetim kurulu üyeleri Ali İskeçe, Mümtaz Keleş, Mesut Cansever ve Oda Genel Sekreteri Ferda Güngör'ün katıldığı basın açıklamasında başkan Pınar Güney şunları söyledi.

Pınar Güney;"Akhisar Lokantacılar Odası olarak en büyük sorunumuz çalışanlarımız ve ustalarımız belge sorunu olduğunu biz göreve geldiğimizde tespit etmiştik. Bizim gıda işi ile uğraşan vatandaşlarımızın, üyelerimizin ve üye olmayan gıda ile uğraşan vatandaşlarımızın da en büyük sorunu bu belge için yeterli sigortalılık gün sayılarını tutmaması ve 6 ay 7 aylık bir eğitim, kurs sürecinin yaptıkları işe uygun düşmemesi. O yüzden 5362 sayılı kanun 75. maddesine dayanılarak çıkartıldı. Bu yasa biz bu yasayı hemen konfederasyonumuzla iletişime geçerek test ile birlikte Manisa’da ilk defa il de biz uygulama kararı aldık. O yüzden biz ve üyelerimizle ve bize üye olmayan odalarımız bütün gıda işletmecisi yapanların ustalık ve kalfalık belgelerini bir günde sınavla vereceğiz. Bu bizim gıda ile uğraşan insanlarımız için çok büyük bir avantaj yıllardır bu işi yapıyorlar ama bir türlü belgelendiremiyorlar. Bundan sonra kapsam içinde olsun kapsam dışında olsun bütün mesleklerin gıda işi ile uğraşan tüm meslek kollarının artık ustalık belgesi olmayan kalmasın sloganı olarak çıktık" dedi.

USTALIK BELGESİ ALMAYA DAVET EDİYORUZ

Pınar Güney;"İnşallah Ocak ayında gerçekleştireceğimiz sınava bir hafta öncesinde kendi üyelerimize mesaj çekerek kendi üyelerimizi davet ederek bugün sizler aracılıyla bize üye olmayan başka odalara üye olan fırıncılar, kasaplar büyük işletmelerin ustalarını, sahiplerini ve yanlarında çalışanların ustalık belgesi almaya biz bugün davet ediyoruz. Biz bu sınavı bir kerelik yapacağız. O yüzden katılımı yüksek tutarak gerçekten bu işten en yüksek faydayı sağlamak istiyoruz. Ustalık ve kalfalık belgesini İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve İlçe Çıraklık Mesleki Eğitim Müdürlüğüyle birlikte gerçekleştireceğiz. Sınav komisyonunu ve sınav işlerini hepsini sayın müdürümüz İsmail Şahin ve onun kurduğu sınav komisyonunu gerçekleştireceğiz. Gerçekten biz bu işi yapmaya karar verdiğimizde gerek İlçe Milli Eğitim Müdürü Süleyman Mermer ve Mesleki Eğitim Merkezi Müdür İsmail Şahin bizlere güvenerek bizim arkamızda oldular ve inşallah layığı ile sonlandıracağımıza inandılar. Onlara da buradan teşekkür ederim" dedi.    

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2018, 15:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber