Babaanne ve torunları topladıkları pilleri başkan Dutlulu'ya teslim ettiler

Akhisar Belediyesinin okullara koydukları “atık Pil Kutuları” ile  250 kilo atık pil toplandığını duyan  iki kuzen,  babaannelerin önderliğinde iki yıl içinde topladıkları atik pilleri belediye başkanı Besim Dutlulu’ya teslim ettiler.

Babaanne ve torunları topladıkları pilleri başkan Dutlulu'ya teslim ettiler

Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümü 2. Sınıf öğrencisi Bengü  Akyüz (19), internet haber sitelerinde belediye başkanı Besim Dutlulu’nun  okulla koydukları “Atık Pil Kutularında” 250 kilo atık pil toplandığını okuyunca, 2 yıl önce babaanneleri  Minire Akyüz’ün de teşviki ile atık pilleri toplamaya başladığını belirterek, “ Ben geçtiğimiz yıl Üniversiteye gittikten  sonra amcamın kızı Deniz”de aynı duyarlıkla atık pilleri topladığımız plastik bidona atmaya başlamış. Tahmin ediyorum bine  yakın pili  belediye başkanlığının pillere ilave edilmek üzere başkanımız Besim Dutlulu getirdik.”derken,9 yaşındaki Keskinoğlu Okulu 5. Sınıf öğrencisi  Deniz Akyüz, “Bengü ablam Üniversiteye gittikten sonra, babaannem “Ha de bakalım bu plastik bidonu atık pilleri toplayarak dolduralım” dedi. Bende arkadaşlarım ile birlikte atık pilleri  toplayarak bidonu doldurduk. Ablam Akhisar’a gelince haberi de okuyunca, “Deniz bu atık pilleri belediye başkanımıza götürelim” deyince buraya geldik.”dedi.

Başkan Besim Dutlulu, “Bireysel olarak çevre duyarlığınız için  sizi kutluyorum. Bilindiği gibi atık pillerin sokaklara atılması, topraklara karışması çok önemli bir  çevre felaketi yaratıyor. Bizde Halk sağlığını korumak ve doğaya verdiğimiz zararı önlemek amacıyla öğrencilerimizden başlayarak  “Atık Pillerinizi, Atık Pil Toplama Kutularına atınız” kampanyası başlattık.İlk aşamada 250 kilo atık pil toplandı.”  Sıfır atık ve geri dönüşüm çalışmalarına önem verdiklerini söyleyen  Besim Dutlulu, "Akhisar Belediyesi olarak gelecek nesillerimize sağlıklı bir çevre bırakmak için sıfır atık ve geri dönüşüm çalışmalarına önem veriyoruz. Bu kapsamda doğaya ciddi zararları olan atık pilleri toplamaya başladık. İlk olarak 250 kilogram atık pil topladık. Akhisar genelinde dağıttığımız Atık Pil Toplama Kutuları'nda biriken bu atık pilleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca yetkilendirilmiş kuruluş olan Taşına bilir Pil Üreticileri Ve İthalatçıları Derneği 'ne (TAP) veriyoruz. TAP daha sonra bu atık pilleri geri dönüşüm işlemine sokarak birçok ürünün hammaddesi olarak kullanılmasını sağlıyor.  Bilindiği gibi 1 adet kalem pil 4 metreküp toprağı kullanılamaz hale getiriyor. Bilinçsizce çöpe atılan atık piller toprağa karışıyor ve daha sonra besin zinciri yoluyla insan vücuduna ulaşan cıva, kurşun ve kadmiyum gibi metaller kanser, böbrek, karaciğer hastalıklarına neden olabiliyor. Topladığımız 250 kilogram atık pil ve sizin getirdiğiniz pillerle  100 bin metreküpü aşan verimli toprağı kirletilmekten kurtardığımıza inanıyoruz. Tekrar sizleri kutluyor ve tüm öğrenci vatandaşlarımıza örnek olmasını diliyorum.” Dedi. (HALDUN AKYÜZ)
 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber