Akhisar'da asırlık zeytin ağaçlar yeni yerlerine taşındı

Çevreye duyarlılığı ile örnek olan Akhisar Belediyesi, özel bir firmanın inşaat alanında kalan asırlık 4 zeytin ağacını, zarar vermeden başka bir alana nakletti.

Akhisar'da asırlık zeytin ağaçlar yeni yerlerine taşındı

Akhisar Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, 200 yaşın üzerinde 2 adet zeytin ağacını, dikkatli ve titiz bir çalışma ile yeni yerlerine taşıdı.  Ağaçlara herhangi bir zarar gelmemesi için dikkatli bir çalışma yürütüldüğünü ve bütün ağaçların yeni yerlerine hasarsız bir şekilde yerleştirildiğini söyleyen Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, çevre dostu ve doğaya saygılı bir belediye olarak hizmet etmeye devam edeceklerini ifade etti.

Akhisar’ı yeşillendirmek için çalışmalarına aralıksız devam eden Akhisar Belediyesi, doğa dostu belediyecilik anlayışıyla kesilmek üzere olan 2 adet asırlık zeytin ağacını yeni yerlerine nakletti. Hacıishak Mahallesi’nde özel bir firmanın inşaat alanında kalan ağaçlar Hürriyet Mahallesi’ne özenle taşındı.

Zeytinin başkenti Akhisar’da tek bir ağacın bile çok önemli olduğunu ifade eden Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, “Son günlerde özellikle doğaya yönelik saldırıların yapılması bizleri çok üzdü. Tek bir ağacın bile geleceğimiz açısından önemi oldukça büyüktür. Asırlık 2 zeytin ağacımızı kurtararak çevre adına değerli bir çalışma yaptığımıza inanıyorum. Çevre dostu ve doğaya saygılı bir belediye olarak hizmet etmeye devam edeceğiz. Bu çalışmada emeği geçen herkese teşekkür ederim. İnşallah zeytin ağaçlarımız yeni yerlerinde daha uzun yıllar yaşayacak ve bizlere temiz bir hava soluma şansı verecekler” dedi.

İş makineleri ile yerinden büyük özenle sökülen zeytin ağaçlarının yeni yerlerine uyumu için taze dalları budandı ve boydan küçültme yapıldı. Ağaçlar daha sonra vinçler aracılığıyla yeni yerleri olan Hürriyet Mahallesi’ne taşındı ve sulama çalışmaları gerçekleştirildi.
YORUM EKLE
YORUMLAR
Erdoğan Varol
Erdoğan Varol - 12 ay Önce

Tebrik ediyorum. Yerel yönetimler bu konuda duyarlı ve vatandaşa örnek olacak bir konumda olmalı. Belediyeler kent sakinlerine yardım etmeli. Yeşil ancak böyle korunabilir. Akhisar Tahir Ün, eski adıyla İstasyon caddesi 60'lı yıllara kadar çınar ağaçlarıyla kapalıydı. Ya 1964 ya da 1965 yıllarında bu ağaçlar, parkeler kabartıyor, yolları bozuyor, kanalizaslonlara, foseptiklere dalıyor diye, Orman Mühendisi bir belediye başkanınca katledilmişti. Bir (Sesebey) hamamın önündeki asırlık bir çınar da "Ben kaçarken bunun kovuğuna bir teneke altın saklamıştım." diyen bir Rum'un sözleri üzerine kesilmişti. Akhisar ağaçlarına sahip çıkılırsa yemyeşil olur ve parmakla gösterilir, ülkeye örnek olur.

YılmazTabarut
YılmazTabarut - 12 ay Önce

Haşim haşimoğlu tarafından konan kuşlar kirletiyor dite kesildi akhisara yapılmış en büyük ihanettir o hali ile hele yaya yolu olarak değerlendirilebilirdi o zaman ne akhisarlılarda çevre bilinci vardı nede belediyeyi yönetenlerde belediye hizmet kültürü ;çok yazık oldu bir süre sonrahaşim haşimoğlu istanbulda trafik kazasında öldü.

Yılmaz atabarut
Yılmaz atabarut - 12 ay Önce

Ağaç sevgisi budur .

SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber