10 Ocak’ta; Yazmadılar, Konuştular...

10 Ocak çalışan gazeteciler gününde Engin Akyüz ile konuşuYORUM programında yerel gazeteler ve sorunları konuşuldu. Akhisar’dan tüm gazetecileri temsilen iki yerel gazete temsilcisinin katıldığı programa "Gazeteci" kimliği damga vurdu.

10 Ocak’ta; Yazmadılar, Konuştular...

Konuk olan Semih Gürmen ve Arif Arı, yerel gazetelerin çalışmaları, topluma karşı sorumlu oldukları haber verme görevini yerine getirirken yaşadıkları sorun ve zorlukları dillendirdiler. Yerel gazetelerin son yaşanan kriz sonrasında zor durumda olduğunun altını çizen Semih Gürmen, gazetecilik mesleğinin ve gazete kurumunun hak ettiği saygı ve değerden uzak olduğunu belirtti.

10 Ocak’ın niçin çalışan gazeteciler günü olarak kutlandığını anlatan Arif Arı, 1961 yılında 212 sayılı basın çalışanları ile ilgili çıkan kanun ile yaşanan boykot ve gelişmeleri anlatarak gazetecilerin bu dönemde aldıkları özlük ve sosyal hakların önemine işaret etti.

Programda, gazeteciliğin etik kurallarından, gazetecilerin birbirlerinden haber alıp vermelerinden, medyanın dördüncü kuvvet olarak görülüp görülmediğinden, sosyal medyadaki bilgi kirliliğine kadar bir çok konu tartışıldı.

Köşe yazarlarının gazeteci olup olmadığı hakkında farklı fikirlerin konuşulduğu sohbette; gazetecilikten başka geliri olanların gazeteci olmayacağını savunan Arif Arı'ya, Moderatör Engin Akyüz, gazetecilik görevini gören, haber yapan, gazeteci sorumluluğunu hisseden ve toplum yararına gündem oluşturmaya çalışan kişilerin gazeteci olarak kabul edildiğine inandığını belirtti.

Programda internet haberciliği, yazılı medya, haber kalitesi, haberde sorumluluk, doğru haber vermenin önemi gibi birçok alt başlıkta fikirlerini anlatan konuk gazeteciler, gazetecilerin hızlı haberden önce doğru haber yapması gerektiğini belirttiler.

Engin Akyüz ile konuşuYORUM programının sonunda moderatör ve her iki konuk tarafından tüm gazetecilerin "10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü" kutlandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber