Gazeteci ve Yazar Uğur Mumcu, katledişinin 30. yılında Akhisar Belediyesi’nin düzenlediği etkinlikle anıldı.

Akhisar Belediyesi Uğur Mumcu Kültür ve Sanat Merkezi’ndeki programa Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, CHP İl Başkanı İsmail Çalışkan, CHP Akhisar İlçe Başkanı Umut Çavuş, Kadın Kolları ve Gençlik Kolları başkanları ve yönetim kurulu üyeleri ile birçok vatandaş katıldı.

Uğur Mumcu Kültür ve Sanat Merkez Salonunda düzenlene programda ilk olarak söz alan Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, “Akhisar Belediyesi Uğur Mumcu Kültür Merkezi’mizdeki Uğur Mumcu’yu Anma Programına hepiniz hoş geldiniz. Akhisar Belediyesi olarak biz, bence bugüne kadar çok güzel işler başardık. Bunlardan birisi de Uğur Mumcu Kültür ve Sanat Merkezi. 

Tüm Akhisarlılar için burası 1200’ün üzerinde öğrencinin eğitim aldığı, kadınların ürettiklerini satarak gelir elde ettiği, folklor oyunlarının oynadığı, modern dansların öğretildiği bir kültür ve sanat merkezi haline geldi. Ve herkes buradan bahsederken defalarca Uğur Mumcu’yu anıyor. 

Peki Uğur Mumcu kim? Benim için gerçek bir demokrat, Atatürkçü, Cumhuriyetçi, bu vatanı gerçekten çok seven gerçek bir araştırmacı gazeteci. Araştırmacı gazeteci derken şimdiki özellikle gençler olaya fazla hakim olmayabilir, belgeli gazetecilik yapan, tüm dokümanları ile haberini ispatlayan, o belgeleri insanların gözlerine sokan, 30 sene önceden bugün ki o cemaat yapılanmalarını detayları ile anlatan, cemaatin nasıl para yolu ile bu ülkeyi ele geçirdiğini, nasıl siyasi yapılanma yaptığını, nasıl devlet kurumlarının içine girdiğini, ki bunların hepsi bu kitapları okuyanlar da hak verecektir, bugünlerin bir sertifikasıdır. 

Uğur Mumcu’nun katledilişi bu ülke için çok büyük bir kayıp, ama o hain saldırıdan sonra tüm kitapları çok satmaya başladı. Genci, yaşlısı, öğrenmek isteyen herkes tarafından o kitaplar defalarca okundu. İnanın son yıllarda unutulmuş 15 Temmuz darbesi sonrası bir kez daha okunmasının önemi arttı.

Ben şu anda bu tıklım tıklım salonda bu törenin yapılmasından inanılmaz bir gurur duyuyorum. Eminim hem Atatürkçü, hem Cumhuriyetçi, hem de demokrat solcuların da bu gururu duyduğuna inanıyorum. Akhisar Belediyesi’nin bu salonu yapmasından, bu pırıl pırıl gençlerin, bugün bu salonda, Uğur Mumcu adını yaşattığımız kültür ve sanat merkezimizde olmasından eminim hepiniz çok mutlusunuzdur. Çünkü belediye başkanlığım bittikten sonra eski günler anarken benim için en anlamlı olaylardan bir tanesi bu olacaktır.

Sözlerimi sonlandırırken, fikirleri ve gazeteci kimliğiyle milyonları aydınlatan Uğur Mumcu'yu, katledilişinin 30. yılında saygı ve özlemle anıyor, karanlığa karşı mücadele eden Uğur Mumcu’nun adını ve fikirlerini daima yaşatmaya devam edeceğimizin bilinmesini istiyorum. Uğurlar olsun.” dedi.

Ardından Gamze Abaka Okur önderliğindeki Akhisar Belediyesi Çocuk Korosu ‘Yiğidim Aslanım’ isimli türküyü seslendirdi. 

Akhisar Belediyesi Basın Birimi tarafından hazırlanan Uğru Mumcu’nun hayatından kesintilerin yer aldığı fotoğraf sergisi ile program son buldu.