Çocukların eğitiminde doğanın önemi her geçen gün daha fazla açığa çıkıyor. Tıfıl Anaokulu ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi öğretim görevlisi veteriner hekim Doç. Dr. Meriç Avsever iş birliğiyle hayata geçirilen proje, çocukların doğada gerçek bir ortamda hayvan sevgisini deneyimlemelerini ve çeşitli beceriler kazanmalarını hedefliyor.

ÇOCUKLAR DOĞAL YAŞAMI VE HAYVANLARI YAKINDAN TANIYOR

Doğada Eğitim ve Hayvan Sevgisi Temalı Proje, Tıfıl Anaokulu'nun öncü eğitim anlayışıyla Manisa Celal Bayar Üniversitesi’nin akademik bilgisi ve deneyimiyle bir araya gelerek çocukların gelişimine destek olmayı amaçlıyor. Proje kapsamında çocuklar, doğal yaşamı ve hayvanları yakından tanıma fırsatı buluyor.

AVSEVER: SAYGI, SORUMLULUK DUYGUSU VE HAYVAN SEVGİSİNİ ÖĞRENİYORLAR

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Öğretim Görevlisi Uzman Veteriner Hekim Doç. Dr. Meriç Avsever, projenin amacını şu sözlerle açıklıyor: “Doğada eğitim, çocukların sadece doğal dünya ile bağlarını güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda onlara saygı, sorumluluk duygusu ve hayvan sevgisi gibi değerleri de öğretir. Bu proje, çocukların bu değerleri doğrudan deneyimlemelerine ve geliştirmelerine olanak tanıyacak. Ayrıca biniciliğin çocuklara bir diğer faydası da kendilerinden daha güçlü bir canlıyı kontrol edebildikleri için özgüven artışı yaşamalarıdır”

FÜZÜN: AİLELERİ UYANIK OLMAYA DAVET EDİYORUZ

Tıfıl Anaokulu kurucusu Nefise Şükran Füzün de projenin önemini vurgulayarak: “Doğadan uzaklaşmanın bedelini çocuklarımız ağır ödüyor. Otizm benzeri davranışlar, öğrenme güçlüğünün, ekran bağımlılığının çocuklarımızı esir almaya çalıştığı bu dönemde aileleri uyanık olmaya davet ediyoruz. Bu durum büyük tehlike arz ediyor. Maalesef ki bu durum neredeyse 0-2 yaş kategorisine kadar indi. Bu nedenle çocuklarımızın doğayla ve hayvanlarla iç içe olmaları, duygusal ve sosyal gelişimlerine önemli katkılar sağlar. Bu iş birliğiyle, çocuklarımız doğada hayvanlarla etkileşime geçerek, doğanın döngüsünü ve hayvanların ihtiyaçlarını öğrenirken, aynı zamanda empati ve sorumluluk duygularını da geliştirecekler” dedi.

AMATÖR BİNİCİLİK EĞİTİMİ ALIYORLAR

Projenin uygulanması sırasında, çocuklara eğitmenler eşlik ederek ve onlara doğa, hayvanlar ve çevre hakkında bilgilendirici etkinlikler düzenleyecekler. Ayrıca, çocuklar doğada oyunlar oynayarak eğlenecek ve yaratıcılıklarını geliştirecekleri aktivitelerde yer alacaklar amatör binicilik eğitimi alacaklar.

Tıfıl Anaokulu ve Celal Üniversitesi iş birliğiyle hayata geçirilen bu proje, çocukların doğa ve hayvanlarla olan bağlarını güçlendirmeyi ve değerlerini geliştirmeyi amaçlıyor. Proje, çocukların gelecekteki yaşamlarında doğaya ve hayvanlara duyarlı bireyler olarak yetişmelerine katkı sağlayacak.

TIFIL ANAOKULUNDA ERKEN KAYIT FIRSATI 

"Çatımız Gökyüzü" sloganıyla doğal ve açık hava etkinliklerine geniş yer veren Tıfıl Anaokulunda haftada 12 saat İngilizce eğitimi verilerek, küçük yaşlardan itibaren yabancı dil eğitimine büyük önem veriliyor. Tıfıl Anaokulunun erken kayıt fırsatlarından yararlanmak için Hürriyet Mahallesi 419 Sokak No:4 adresinden ya da 0538 681 93 98 numaralı telefondan okula ulaşabilirsiniz.