CHP'nin 38. Olağan Kurultayı'nda genel başkanlık seçiminde Özgür Özel ve Kemal Kılıçdaroğlu yarıştı. İkinci tura kalan seçimde CHP'nin yeni genel başkanı partililerin güven oyunu alan Manisa Milletvekili Özgür Özel oldu.

CHP 38. Olağan Kurultayı sona erdi. 1366 delege genel başkanlık seçimi için sandık başına gitti. İlk turda Kemal Kılıçdaroğlu ve Özgür Özel salt çoğunluğu sağlayamadığı için seçim ikinci tura kaldı. İkinci turda Manisa Milletvekili Özgür Özel, Kemal Kılıçdaroğlu'nu geride bırakarak CHP'nin 8. Genel Başkanı oldu. Genel Başkan sıfatıyla yaptığı ilk konuşmada Kılıçdaroğlu'na da teşekkür eden Özel, "1366 delegemizin hepsini bana oy vermiş kabul ediyorum." dedi. Yerel seçim mesajı da veren Özel, bugünden itibaren seferberlik ilan ettiğini ve çok sıkı çalışacaklarını ifade etti.

“HAYATIMIN EN BÜYÜK ONURUNU YAŞIYORUM”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet Halk Partisi, Cumhuriyetin ikinci yüzyılında 8. genel başkanını Manisa’dan seçti. CHP Genel Başkanı Özgür Özel yaptığı ilk açıklamada şu ifadeleri kullandı; 

“Hayatımın en büyük onurunu yaşıyorum. Bunu CHP'nin 100. yılında ve 100. yılında kurulan ilk sandığında ikinci yüzyıla yön verecek partimizin kurultayında oy birliğiyle şahsıma verilen bu onurlu görevi layıkıyla yerine getirdiğiniz için size teşekkür ediyorum. Bizimle birlikte gönlü bizimle birlikte olan bundan sonra başlattığı adalet yürüyüşüne hep beraber devam edeceğimiz Sayın Genel Başkanımıza teşekkür ediyorum. Sırtıma, omzuma yüklemiş olduğunuz sorumluluğun farkındayım. İlkokul öğretmenimden, tüm öğretmenlerime bugün beni burada yalnız bırakmayan Bornova Anadolu Lisesi arkadaşlarıma ve elbette böylesi bir gecede gecenin bu saatinde bu büyük onuru benimle birlikte yaşayan tüm delegelerimize, tüm CHP'lilere yürekten teşekkür ediyorum.

Bu zor süreçte bu salondan dışarıya hiçbir kırgınlık çıkarmayacağıma söz veriyorum. Süreç boyunca istemeden kırdıklarım olduysa af ola. Grubumuz pazartesi sabahından itibaren plan-bütçe komisyonundaki mücadelesine büyük bir enerjiyle ve tek yumruk olarak devam edecek. Bizlerde 5 ay sonraki çok önemli yerel seçim sürecine odaklanacağız. 1,5 milyon üyemize diyorum ki biz Cumhuriyetimizin 100. yılında yaşadığımız üzüntüyü atlatabilmek için yarından itibaren seferberlik ilan ediyorum.”

Özel sözlerini, “CHP de genel başkanın demokratik seçimlerle değişebileceğini hep birlikte gösterdik. Bugün burada zafer CHP'den bir adayın, ekibin değil. Bugünkü zaferin galibi bütün CHP'lilerdir. Yolumuz, yolunuz açık olsun” diyerek tamamladı. 

Kurultay sonucuyla, “CHP’de hiçbir şey değişmiyor” algısı kırıldı. Delegeler, değişimin “ertelenemez” olduğunu ortaya koyarak halkın beklentilerini karşıladı.

“HALKIMIZA KULAK VERDİK, İNANDIK VE BAŞARDIK!“

Cumhuriyet Halk Partisi’nde değişimi destekleyen ve Özgür Özel’e desteğini desteğini ilk açıklayan Belediye Başkanlarından Besim Dutlulu ise tarihi kurultay da Özgür Özel’i desteklemeye devam etti. Türk siyaset tarihinde önemli bir adım olan CHP’nin 38. Olağan Kurultayı sonuçlarını ‘Halk Kazandı’ diyerek paylaşan Başkan Dutlulu, sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı; “Halkımıza kulak verdik, inandık ve başardık! Cumhuriyetin Yeni Yüzyılına Yeni Genel Başkanımız Özgür Özel ile giriyoruz.
Türkiye siyasetinde yepyeni bir dönem başlıyor. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu 100 yıllık Cumhuriyet Halk Partimiz,  Manisa’mızın gururu Özgür Özel ile yeniden ayağa kalkıyor. Yolumuz açık olsun.”

“DEĞİŞİMİN YÜZYILI BAŞLADI”

Kurultayda, Cumhuriyet Halk Partisi Akhisar İlçe Başkanı Hayriye Hacet ve Manisa Milletvekili A. Vehbi Bakırlıoğlu da ilçe örgütü ile birlikte tüm gücüyle Özgür Özel’in yanında yer aldı. Bakırlıoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Cumhuriyetimizin İkinci Yüzyılının İlk Kurultayı'nda Değişimin Yüzyılı Başladı. 38. Olağan Kurultayımızda Genel Başkanımız seçilen yol arkadaşım Sayın Özgür Özel’i kutluyorum. Önceki Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na emeklerinden ve katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.
Tüm örgütümüzle; birlik ve beraberlik içinde Türkiye değişimi için kurucumuz Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün izinden yürüyüşümüzü büyüterek sürdüreceğiz” dedi.

HAYATA, MESLEĞE, SİYASETE İLK ADIM MANİSA'DAN

Özel'in siyasi kariyeri de mesleki kariyeri gibi Manisa'da başladı. Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’ndeki öğreniminin ardından 1999'da mesleğe başlayan Özel, Manisa Eczacı Odası’nda, 2001-2007 yılları arasında bir dönem Genel Sekreterlik ve iki dönem Oda Başkanlığı görevlerinde bulundu. Meslek yaşamında 10'uncu yılını tamamlayan Özel, 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Manisa Belediye Başkan adayı oldu. 33. Olağan Kurultay’da ve 15. Olağanüstü Kurultay’da Cumhuriyet Halk Partisi Manisa İli Delegesi olarak görev yaptı. 2007 yılı ve 2009 yılı Aralık aylarında yapılan seçimlerde Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyetine seçildi. Türk Eczacıları Birliği’nde bir dönem Saymanlık, iki dönem Genel Sekreterlik görevlerini yürüttü. 10 Mart 2011'de milletvekili adayı olmak üzere görevinden istifa etti. 12 Haziran 2011 tarihinde yapılan Milletvekili Genel Seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Manisa milletvekili olarak seçildi. O tarihten bu yana parlamentoda aralıksız görev alan Özel, çeşitli komisyon üyeliklerini üstlendi. CHP'nin Olağanüstü Kurultayı’nda parti meclisi üyesi seçildi. Grup Başkanvekilliği görevini üstlenene kadar bu görevini sürdürdü. TBMM'nin 3 döneminde partisinin grup başkanvekilliğini üstlenen Özel, Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanı adayı olması nedeniyle milletvekili seçilememesinin ardından partisinin Grup Başkanı oldu. Bu görevini de genel başkan adaylığı nedeniyle bıraktı. Annesi ve babası emekli öğretmen Özgür Özel, kendisi gibi eczacı olan Didem Özel ile evli. Çiftin İpek adında bir de kızları var.