7 Haziran itibariyle icra dairelerinde derdest bulunan dosya sayısının 22 milyon 120 bine yükseldiğini belirten Bakırlıoğlu, batık kredi kartı borçlarında yılbaşından bu yana yüzde 80,1, batık bireysel kredi borçlarında ise yüzde 25,17 oranında artış olduğunu vurguladı.

Krediler ve Vatandaşlar Battı
Bakırlıoğlu, enflasyona karşı sabit maaşla geçinmenin imkansız hale geldiğini ifade ederek, "Yurttaşımız, artık simidi bile kredi kartıyla alır hale geldi. Ne yazık ki ilerleyen günlerde bireysel iflaslar kaçınılmaz olacaktır" dedi. Ayrıca, bankalara olan toplam borcun 3.3 trilyon liraya yaklaştığını ve yüksek faiz oranlarına rağmen borçlanmanın sürdüğünü belirtti.

Bakanlar Lüks İçinde, Vatandaş Zorlukta
Bakırlıoğlu, vatandaşın simit alacak parayı bulamazken bakanların özel jetlerle seyahat ettiğini ve lüks harcamalara devam ettiğini eleştirdi. "Yurttaşımızın hali buyken, bakanımız küçük bir toplantı için Almanya’ya özel jetle gidiyor. Başka bir bakanımız ise lüks kiralamalara devam ediyor" şeklinde konuştu.

İthal Ürünler ve Değer Kaybı
Bakırlıoğlu, Türkiye’nin düşük katma değerli ürünler ihraç ederken, yüksek katma değerli ürünler ithal ettiğini vurguladı. "Dolar kuru yılbaşından bu yana yüzde 9,4, Euro kuru ise yüzde 7,6 oranında arttı. Ama iç piyasadaki fiyatlamalardaki artış bunun çok üzerinde seyrediyor" dedi. Örnek olarak, ocak ayında 170 lira olan ayçiçek yağının 268 liraya, 30 lira olan 500 gramlık çayın 107 liraya çıktığını belirtti.

Bankaların İcra Takipleri Artıyor
Bakırlıoğlu, bankaların tahsil edemediği kredilerin 1.6 milyar lira artarak 211 milyar liraya ulaştığını, bireysel kredilerin bakiyesinin 181 milyar lira, kredi kartı borcunun ise 312 milyar liraya çıktığını ifade etti. "Enflasyon şu anda yüzde 75, yıl sonu hedefi ise yüzde 38. Ülkemizin içinde bulunduğu duruma göre belli ki yüksek enflasyon 2025 yılında da sürecek. Bu durumda asgari ücrete zam yapmayacağız demek, yurttaşa açıkça ‘borçla geçin’ demektir" dedi.

Ekonomik Çöküş ve Bireysel İflaslar
Bakırlıoğlu, yurttaşın çaresizce borçlanmaya devam ettiğini ve ilerleyen günlerde bireysel iflasların kaçınılmaz olacağını söyledi. "Bir yanda özel uçaklar, son model makam araçları; bir yanda batık krediler ve her gün katlanan borçlar... Yurttaşı bankalara muhtaç eden bu ekonomik sistemin sorumluları, yarattıkları derin ekonomik krize rağmen kendi itibarlarından tasarruf etmiyorlar ama emekliye, asgari ücretliye gelince ‘bütçede para yok’ demeyi biliyorlar" şeklinde konuştu.

Editör: Mustafa Özdemir