Manisa’nın Gördes İlçesine bağlı Börez Mahallesinde yapılan kiraz şenliği renkli görüntülere sahne oldu.

Mahalle ilkokulunun bahçesinde yapılan etkinliğe Gördes Belediye Başkanı Muhammet Akyol, İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Coşkun Çelik, Ziraat Odası Başkanı Mehmet Koç, Kıranköy Muhtarı Mehmet Aydın, Yörük dernekleri başkanları, muhtarlar, kiraz üreticileri ve vatandaşlar katıldı.

Sunuculuğunu Sebile Eke’nin yaptığı program saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı.

Börez Mahallesi Muhtarı Mustafa Adıgüzel yaptığı açılış konuşmasında, “Şenliğimize uzaktan yakında teşrif eden misafirlerimize hoş geldiniz sefalar getirdiniz ” dedi.

Börez kirazının Avrupa sofralarını 35 yıldır süslediğini hatırlatan Muhtar Adıgüzel, “Rusya başta olmak üzere Almanya, İtalya, İsviçre ve Polonya’ya kiraz ihraç ediyoruz. Kiraz yurduyuz. İlçemizde Salihli ve Ziraat 900 cinsi 5 bin dönüm arazide 110 bin kiraz ağacı bulunuyor.” dedi.

Şenliğin bu bölümünde en iyi kiraz yarışması yapıldı. Kirazlar, renk, tat, koku ve aroma gibi kriterlerle yarıştı. 62 yarışmacının kıyasıya rekabet ettiği ve jüri üyelerinin derece giren ürünleri seçmekte zorlandığı kiraz yarışmasında birinciliği Metin Özdemir, ikinciliği Mehmet Kaya ve üçüncülü ise Yusuf Küçük isimli yetiştirici kazandı. Dereceye giren üreticiler Gördes Ziraat Odası Başkanı Mehmet Koç tarafından para, gübre ve çeşitli hediyeler verildi.

Yörük Kızı Fatoş Kadıoğlu ve Kemal Özgün konseri ile zirve yapan şöleni 5 bin kişi izledi. Katılımcılara çorba, keşkek, tas kebabı, mantı, kadayıf ve mevsim salata ikram edildi.