Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törenle Kadın Kooperatiflerine ve Mahallelere Makine ve Ekipman Desteğinde bulundu. 173 adet tarım makinesinin çiftçilerin kullanımına sunulmak üzere mahalle muhtarlarına teslim edildiği törende, Manisa’da hizmet veren 19 adet kadın kooperatifine de 73 adet ekipman desteği sağlandı. Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, yeni dönemde de kadınlara ve çiftçilere yönelik desteklerin devam edeceğini vurguladı.

Manisa Büyükşehir Belediyesi, “Kadın Kooperatiflerimize ve Mahallelerimize Makine ve Ekipman Desteği” projesiyle çiftçilere ve kadın kooperatiflerine dev bir destek daha sağladı. Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törenle kadın kooperatiflerine ve çiftçilerin kullanımına sunulmak üzere mahalle muhtarlıklarına makine ve ekipmanları teslim edildi. Törene Manisa Valisi Enver Ünlü, MHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Erkan Akçay, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, İl Emniyet Müdürü Fahri Aktaş, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rana Kibar, MHP İl Başkanı Cüneyt Tosuner, Şehzadeler Kaymakamı Fatih Genel, MHP Şehzadeler İlçe Başkanı Şener Özten, Cumhur İttifakı Şehzadeler Belediye Başkan Adayı Yavuz Kurt, Ülkü Ocakları İl Başkanı Emirhan Sallıtepe, Manisa Tarım İl Müdürü Metin Öztürk, Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap, Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin daire başkanları, kadın kooperatiflerinin temsilcileri, mahalle muhtarları ve vatandaşlar katıldı. 

Büyükşehir Belediyesi’ne Teşekkür Etti

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Manisa İl Tarım Müdürü Metin Öztürk bir konuşma yaparak üreticiye yapılan destekler için Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ve ekibine teşekkür ederek, 2024 yılı içinde de verilen desteğinde bütçe bazında artarak devam etmesi talebinde bulundu. 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü Kutladı

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, törende yaptığı konuşmasında kadınlar gününü kutlayarak başladı. Başkan Ergün, “Bugün, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Tabi ki, 1 gün değil, her gün kadınların günü. Öncelikle tüm kadınların, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum. Anamız, bacımız, yol arkadaşımız; bizi biz yapan, emek ve hayat mücadelemizin en değerli yarısı olan kadınlar, toplumu oluşturan en güçlü halkadır. Bu bilinçle hareket ederek, kadınların her alanda daha etkin, katılımcı ve söz sahibi olması için Manisa Büyükşehir Belediyesi olarak üzerimize düşeni fazlasıyla yerine getirmenin gayreti içindeyiz. Bu anlayışla 15 yıldır büyük onur ve mutlulukla hizmet ettiğim güzel şehrimiz Manisa’da kadınların ve çocuklarımızın huzurunu ve mutluluğunu hep ilk sırada tuttuk” dedi.

“Destekte bulunacağız”

Kadın Kooperatiflerine desteklerinin devam edeceğini belirten Başkan Ergün, “Kadın kooperatifleri, dernekleri ve sivil toplum örgütleriyle daima omuz omuza çalıştık. Bugün de Manisa’mızda hizmet veren 19 kadın kooperatifine üretim kapasitelerini arttırmak, iş gücünü hafifletmek ve girdi maliyetlerini azaltmak amacıyla makine ve ekipman desteği sağlayacağız. Daha önce de, projesi Büyükşehir Belediyemiz tarafından hazırlanan ve Zafer Kalkınma Ajansı SOGEP kapsamında başarılı bulunan 'Kadınlar Üretiyor Ekonomi Canlanıyor' Projesi'yle de kadın kooperatiflerinin üretim merkezlerinin ihtiyaçlarının giderilmesi ve üretilen ürünlerin alternatif satış kanalları üzerinden piyasaya sunulması hedefiyle 6 adet kadın kooperatiflerine önemli bir destek sağlamıştık” dedi. 

Çiftçilere de Destekte Bulunuldu

Başkan Ergün, kırsal kalkınmanın sağlanması üretimin artması ve ekonomik anlamda üreticilerin canlanması amacıyla desteklere devam ettiklerini belirterek, “Bugün, çiftçilerimizin ihtiyacı olan ancak satın almaları durumunda ekonomik anlamda yük olacak makinelerin 4’üncü parti teslimi için bir aradayız. 2022 yılında 2,5 milyon liralık desteğimizle 17 adet makine ve ekipmanla başlayan desteğimiz; 2023 yılı Ağustos ayında, 3 milyon liralık destekle 58 adet ve Ekim ayında da yaklaşık 2 milyon liralık 69 adet makinenin teslimini yapmıştık. 2022-2023 döneminde 7 milyon lira gibi bir yatırımla toplamda 144 adet tarım makinesini üreticimizin makine parkına kazandırmış olduk. Muhtarlarımızdan ve çiftçilerimizden gelen yoğun talepleri aldık başımızın üstüne dedik. Bu doğrultuda toplamda 173 adet daha makinenin alımını gerçekleştirdik. Bu makinelerin 165’ini mahalle muhtarlıklarımıza; geri kalan 8’ini de Gördes, Köprübaşı, Kula Ziraat Odaları ile Saruhanlı Muhtarlık İşleri Şube Müdürlüğümüze teslim edeceğiz. 4. Etap makine desteğimizin toplam maliyeti 7 milyon TL’dir. Manisa’mız sınırları içinde bulunan 19 adet kadın kooperatifimize de talepler doğrultusunda 35 farklı cins makine ve ekipman modeli ile toplamda 73 adet makine ve ekipman desteği sağlayacağız. Yapacak olduğumuz bu makine ve ekipman desteğinin toplam maliyeti de 3 milyon TL’dir. Yani sadece bugün, toplamda 10 milyon liralık destek sağlamış oluyoruz” dedi. 

“390 makine ve ekipman desteği sağlamış oluyoruz”

Tarımın yoğun olduğu Manisa’da üretim kapasitesinin arttırılması amacında olduklarını belirten Başkan Ergün, “Manisa ilimiz içerisinde tarım ve üretimin olduğu bölgelerde insan gücünden ziyade makine gücünün kullanılması, bu sayede üretim kapasitesinin arttırılması ve üretimde zaman kaybının önüne geçilmesi adına başlattığımız “Tarım Makineleri Parkı” ve “Kadın Kooperatiflerine Makine ve Ekipman Desteği” projelerimizle mahalle muhtarlıklarımıza, İlçe Ziraat Odalarımıza ve kadın kooperatiflerimize 390 adet makine ve ekipman desteği sağlamış oluyoruz. Bugüne kadar toplamda makine ve ekipman desteklerimizin miktarı 17 milyon liraya ulaşmış oluyor. Rabbim, güzel günlerde kullanmayı nasip etsin, hayırlı uğurlu olsun inşallah. Kadınlara ve çiftçilerimize yönelik desteklerimizi hiçbir zaman esirgemedik, esirgemeyeceğiz” dedi. 

Seçim Sürecine Değindi

Konuşmasında seçim sürecine de değinin Başkan Ergün, “Bildiğiniz gibi önümüzde Mahalli İdareler Seçimleri var. Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Sayın Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanımızın takdirleriyle 4. kez Manisa Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığımız açıklandı. Öncelikle bizlere olan güvenleri nedeniyle Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli’ye huzurlarınızda teşekkürlerimi sunuyorum. Teveccüh gösterir, 5 yıl daha bizleri bu göreve layık görürseniz; yeni dönemde de her zaman kadınlara, çiftçilerimize ve tüm hemşerilerimizin yararına olacak proje ve hizmetlere imza atmaya devam edeceğiz. Eski Otogar ve Perşembe Pazarının bulunduğu alana yapmayı planladığımız Atatürk Kültür Merkezi projemizin içerisinde “Kadın Emeği Destekleme Merkezi”ni hayata geçireceğiz. Daha güçlü kadınlar, daha etkin bir sosyal ve ekonomik yaşam hedefi ile yola çıkan Kadın Emeği Destekleme Merkezi’mizde; kadınlar, eğitim salonlarında çeşitli branşlarda verilecek olan kurslarla becerilerini geliştirecek; sürekli ve geçici sergi alanlarında ürünlerini sergileyecekler. Ev ekonomilerine katkıda bulunmak isteyen girişimci kadınların yerel yönetim ve tüketiciler ile ilişkilerini kolaylaştıracak olan bu merkezimiz; kadınları kermes alanları ve el emeği satış noktalarında tüketicilerle buluşturacak. Kadın emeği destekleme merkezindeki üretim atölyelerinde faaliyetler sürerken; çocuklar da kreşte keyifli zaman geçirecek ve öğrenmeye devam edecekler. Verilecek olan eğitim ve danışmanlık hizmetleri ile sahip olunan veya olunmak istenen beceriler, katma değere dönüştürülecek ve devamlılığı sağlanabilecek” diye konuştu. 

Yeni Dönem Projeleri Hakkında Bilgilendirmede Bulundu

Yeni dönem projelerinden de bahseden Başkan Ergün, “Batı Kışla’nın taşınması sonrasında o bölgede hayata geçireceğimiz 100. Yıl Millet Parkı projemizle de kadın girişimcilere yerler tahsis edeceğimiz Açık Atölye ve Çalışma Alanları, Lezzet Sokağı, El Emekleri Çarşısı, Anne Yemekleri Sokağı yer alacak. Bu sayede hem kadın girişimcilere kendi işyerlerini kurma fırsatı sağlayacağız hem de kadın istihdamına katkıda bulunacağız. Laleli Konut ve Yaşam Alanı Projemizin içinde Kadın Emeğini Değerlendirme Merkezi olacak. Bu merkezlerimizi bütün ilçelerimizde yaygınlaştıracağız. İlk etapta Salihli, Turgutlu ve Akhisar’da bölgesel olarak hizmet vermek üzere bu merkezlerimizden açacağız. Tarımsal ve kırsal kalkınma konusundaki desteklerimiz de artarak devam edecek. Arıcılıktan biyolojik mücadele çalışmalarına, üretici kooperatiflerinin desteklenmesinden sulama desteği projelerine, Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvancılık desteklemelerinden hayvan içme suyu göletlerine, seracılıktan uygulamalı eğitim merkezlerine kadar milletimizin efendisi olan değerli çiftçilerimize yönelik desteklerimiz de artarak devam edecek. Bugüne kadar yaptıklarımız, bundan sonra yapacaklarımızın teminatıdır. Manisa’mızın birleştiren gücü tüm kadınlar ve çocuklarımız için yeni bir dönemi başlatıyoruz. Güven, gelişim ve destek projelerimizi önümüzdeki günlerde tüm başımızın tacı kadın hemşerilerimizle paylaşacağım. Bugün bu projelerimizden bir tanesini sizlerle paylaşmak istiyorum. Kısa süre içinde hayata geçireceğimiz Kadın Emeği Destekleme Merkezimiz içerisinde ‘Girişimci Destek Ofisi’ kuruyoruz. Bu ofisimiz üzerinden Manisa’da kendi işini kurmak ve geliştirmek isteyen kadınları kooperatif çatısı altında bir araya getireceğiz. Girişimci kadın kooperatiflerimize danışmanlık ve organizasyon hizmetinin yanı sıra maddi olarak da destek sağlayacağız. 2024 yılında hibe destek miktarımız 200 bin Lira olacaktır. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun. Sözlerimi noktalamadan önce bir kez daha tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum. Kadın güçlü olursa, milletimiz güçlü olur. Rabbim, sizlerin eksikliğini göstermesin. Bu duygularla bugün teslimini yapacağımız toplam 246 adet tarım makinesinin bir kez daha hayırlı hizmetlerde kullanılmasını diliyor, başta Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığımız olmak üzere emeği geçen herkese şahsım ve hemşerilerim adına teşekkür ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu. 

Kadınlar adına teşekkürlerini iletti

Türk Kadınlar Konseyi Derneği Manisa Şube Kurucu Başkanı Mübeccel Kafkaslı, tören sonrasında yaptığı konuşmasında 19 kadın kooperatifine verilen desteklerden dolayı teşekkürlerini iletti. 

Kadın kooperatiflerinin stantları gezildi

Yapılan konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından kadın kooperatifleri tarafından Cumhuriyet Meydanı’nda açılan stantlar gezilerek üretilen ürünler ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi alındı. Kadınlara ekipman ve makineleri teslim edildi. Protokol üyeleri daha sonra meydanda yer alan makinelerin mahallelere ve ziraat odalarına teslimlerini gerçekleştirdi. Başkan Ergün, makine ve ekipmanların teslim edileceği mahalle muhtarlıklarını ve ilçe ziraat odaları temsilcileri ile tek tek tokalaşarak makine ve ekipmanlarını teslim etti, hatıra fotoğrafı çektirdi. Başkan Ergün, dağıtımı yapılan makine ve ekipmanların hayırlı uğurlu olmasını, bereketli kazançlar getirmesi temennisinde bulundu.