“5000 gün prim ödeyenler yaş şartı aranmadan emekli olacaklar” sözünün tutulmadığını hatırlatan CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu teklifteki kademeli prim gün sayısı şartının kaldırılması gerektiğini söyledi.

Emeklilikte yaşa takılanların (EYT) uzun zamandır beklediği kanun teklifi Meclis Plan ve Bütçe Komisyonundan geçti ve Genel Kurulda görüşülecek

Kademeli Pirim Gün Sayısı EYT Amacına Uygun Değil

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı; 4/A yani SSK’lı olan işçilerden erkekler 25 yıl, kadınlar ise 20 yıl sigortalılık sürelerini tamamladıklarında ve

5.000 prim gün sayısını doldurduklarında emekli olabileceklerini açıklamıştı.

Teklife göre 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta başlangıcı olanlar kademeli olarak 5975 gün prim gün sayısına ulaştıklarında ancak emekli olabilecekler.

Bağ-Kur ve Emekli Sandığına tabi olanlar ise erkekler 25 yıl, kadınlar ise 20 yıl prim ödemiş olmaları gerekiyor.

Doğum ve Askerlik Borçlanmaları Boşa Gitti

Bakanın açıklamalarına güvenen kadınlar doğum borçlanmalarını, erkekler ise askerlik borçlanmalarını yaparak parasını ödediler.

Şimdi deniyor ki prim gün sayısı 5000 değil 5975 gün olması gerekiyor.

Gelinen noktada EYT’liler yine emekli olamıyorlar.

Yatırdıkları paralar boşa girmiş oldu.

Bu insanlara siz EYT’lisiniz, EYT’li kalın dediler.

Bir Günle Kaçıranlar Var

Bu yasadan yararlanmak için, sigortalılık başlangıç tarihinin yasanın yürürlüğe girdiği 8 Eylül 1999 tarihi esas alınıyor.

Sigorta başlangıç tarihinin 31.12.1999 tarihi olması gerekir.

En Mağdur Kesim Bağ-Kur’lular

8 Eylül 1999 öncesi SSK’lı olarak işe başlayanlardan 5000 ile 5975 gün pirim şartı aranırken Bağ-Kur’lulardan 9000 gün prim şartı aranması büyük adaletsizlik.

Arada 11 yıllık bir prim farkı var.

EYT’liler Yine Mağdur

CHP olarak prim ödeme gün sayısı şartının kaldırılmasını ve 5.000 bin gün prim ödeyen herkesin emekli olması gerektiğini söylüyoruz.

Verilen sözler maalesef tutulmadı. Emekli olmak için umutla EYT yasasını bekleyenlerin umutlarını AKP maalesef boşa çıkardı.

Cumhurbaşkanı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanı verdiği sözlerin arkasında dursun. Tüm EYT’liler emekli olabilsin.