Ek bütçe Kanun teklifi görüşmelerinde konuşan CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu vergi artışları ile mazot 40 lirayı bulabilir dedi.

Geçen seneki ek bütçe kanununun gerekçesinin Covid salgını oolduğunu ve  bu ek bütçenin gerekçesinin ise deprem olduğunu hatırlatan Bakırlıoğlu deprem için harcanacak para toplanacak vergilerin yarısı bile olmadığını belirtti.

Bakırlıoğlu konuşmasında; Depremin ekonomik maliyetlerinin finansmanı ki bu maliyetin 2023 yılı için 527 milyar lira olacağı öngörülmekte. Oysa vatandaştan toplanacak vergilerin toplamı 1 trilyon 119 milyar lira.

Bu gelirin 402 milyar lirası doğrudan, 727 milyar lirasıysa dolaylı vergi yani ek bütçe vergi gelirlerinin yüzde 65'i dolaylı vergilerden, ÖTV'den, KDV'den, MTV'den yani harcamalardan oluşmakta.

Herkes Aynı Vergiyi Ödüyor

Dolaylı vergilerin payının yüksek olması adaletsizliğin bir göstergesidir esasında yani bu bütçe adil değildir dolayısıyla depremin yükü de adaletli bir şekilde dağıtılmamış olacak.

Geçen vermiş olduğum örneği bir daha vereceğim:

İstanbul'da bir iş adamının marketten alışveriş yaptığını düşünelim. Aynı alışverişi Adıyaman'da bir depremzede, asgari ücretli bir depremzedenin yapmış olduğunu düşünelim. Aynı malları almış, aynı tutarı ödemiş olsunlar; sonuç itibarıyla, her ikisi de aynı ÖTV ve KDV'yi vermiş olacaklar ifadelerine yer verdi.

Mazot 40 Lira Olursa Kimse Şaşırmasın

Ek bütçenin gelir kalemleri rakamlarına dikkat çeken CHP’li Bakırlıoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü

2023 bütçesinde toplam 85 milyar lira akaryakıt ve doğalgazdan ÖTV toplanacaktı, ek bütçe ile kalan 6 ay için 112 milyar lira daha ek vergi alınacak,

Nasıl olacak peki bu? Dün kabul edilen bir torba kanun vardı hatırlayın madde 12. İşte bu madde sayesinde akaryakıttaki maktu vergileri 5 katına kadar çıkaracağız, bu sayede de 112 milyar lira daha bu vergi toplanacak. Bu vergi akaryakıt ve doğalgaza zam olarak yansıyacak.


Zamlarda Daha Vergi Artışı Yok

28 Mayıs sabahı yani seçimin sabahında Manisa Akhisar'da mazotun fiyatı 19,88'di bugün için Akhisar'da mazot 26,97 kuruş. Seçimden bugüne artış tam yüzde 35.

Bu artış dövizden kaynaklanmakta ve döviz arttıkça -ki daha da artacak- mazotun fiyatı da artmaya devam edecek.

Bunun üzerine bir de maktu ÖTV'nin arttığını, maktu vergilerin arttığını düşünün.

Bugün için maktu ÖTV mazotta 2 lira 6 kuruş, benzinde 2 lira 52 kuruş.

Şimdi, piyasada bu maktu vergilerin üzerine 6 lira daha ekleneceği, zam geleceği söyleniyor ki bu gerçekçidir yoksa bu 112 milyar lira ÖTV nasıl toplanacak?

İki şey olacak. Birincisi yıl sonunda bu ülkede mazot 40 lira olursa kimse şaşırmasın.

Bu Kış Çok Soğuk Geçecek

Doğalgaz suvansiyonlaının kalkacağını söyleyen Ahmet Vehbi Baırlıoğlu Cumhurbaşkanı sıklıkla hanelerde kullanılan doğal gazın devlet tarafından sübvanse edildiğini söylemekte ve afaki rakamlar vermekte. Büyük ihtimalle bu subvanse kaldırılacak.

Hem dolar artışı hem de doğalgazdan alınan ÖTV artışı ile fiyatlar katlanacak ve bu kış vatandaşımız için çok soğuk geçecek dedi.
    

Yüksek Dolaylı Vergiler Gelir Dağılımı Adaletsizliğinin Göstergesi

Bakırlıoğlu Bütçede dolaylı vergilerin bu kadar ağırlıklı olması zaten bozuk olan gelir dağılımını daha da bozuyor.

Öyle ki bugün bu ülkede emeğin millî gelirden aldığı pay sadece yüzde 25.

En yoksul yüzde 20'lik kesimin millî gelirden aldığı pay ise sadece yüzde 6,

En varsıl yüzde 20'lik kesim ise millî gelirden yüzde 48'lik bir pay almakta.

Bu bütçeyle, bu ek bütçeyle daha önce tartıştığımız torba kanunda zaten çarpık olan bu gelir adaletsizliği inanın daha da derinleşecek onu görüyoruz diyerek sözlerini tamamladı.