Gazi Mustafa Kemal Atatürk ‘ün Akhisar’a Gelişinin 100.yılı törenle kutlandı. Atatürk’ün Akhisar’a Gelişinin 100.yılı kutlama programı Milli Egemenlik Meydanı Atatürk Anıtına çelenk sunma töreni ile saat 10.00’da başladı.

Ali Şefik Ortaokulu Beden Eğitimi Öğretmeni Süleyman Caner’in yöneticiliğinde gerçekleşen törenin sunuculuğunu ise Ali Şefik Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Yasemin Şenlik yaptı. Ali Şefik Ortaokulu Müzik Öğretmeni Sema Erdemir’in komutu ile Akhisar Belediye Bandosu eşliğinde saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından çelenk sunumuna geçildi.

Çelenk sunmaların ardından Akhisar Belediyesi Halk Oyunları ekibinin gösterisi sergilendi. Ardından Akhisar Belediyesi fuaye alanında Atatürk ve Akhisar isimli fotoğraf sergisi ziyaret edildi.

Akhisar Belediye Meclis Salonunda 10:45’de düzenlenen tören ile program devam etti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yaptı.

Başkan Dutlulu, “Türkiye Cumhuriyeti Devlet'imizin kurucusu, Başkomutan ve Başöğretmenimiz, Ata'mız, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Akhisar'a gelişinin 100’üncü yıldönümünü kutlamak için bugün bir aradayız.

İstiklal Mücadelemizin Büyük Önderi Mustafa Kemal Paşa’nın ilçemize gelişinin 100. yıldönümünde, yurdumuzu düşman işgalinden temizleyerek bizlere özgür ve bağımsız bir gelecek bırakan başta Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün ecdadımızı saygı ve minnetle anıyorum.

Bildiğiniz üzere 1. Dünya Savaşı’nın ardından yurdumuzun dört bir tarafı düşmanlarca işgal edilmiş ve milletimiz esaret altına alınmak istenmiştir. Milletin kurtuluşunun yine milletin azim ve kararıyla sağlanacağına inanan Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşları Samsun’dan Anadolu’ya çıkarak Milli Mücadeleyi başlatmak için çalışmalara başlamışlardır.

Anadolu’yu karış karış dolaşan büyük önderimizi, tam 100 yıl önce bugün, burada bağrımıza bastık ve şehrimizde ağırladık.

5 Şubat 1923 tarihinde şehrimizi ziyaret eden Atatürk, Akhisar Belediye’sine gelmiş ve burada kentimizin ileri gelenleri, çiftçileri ve sanatkarlarıylabuluşarak genç Türkiye Cumhuriyeti’nin gelişmesi için Akhisarlılarla fikir alışverişinde bulunmuştur.

1923 yılından sonra birkaç kez daha güzel şehrimizi onurlandıran Mustafa Kemal Atatürk şehrimiz ve Akhisarlılar için belediyenin onur defterine, “Akhisar’da geçirdiğim birkaç saatlik zaman çok kuvvetli, çok kıymetli hatıra yaratmaya kafi gelmiştir. Memleket güzel, halk temiz, samimi ve münevverdir. Bu muhitin havası da ne kadar derin bir muntazamdır.” sözleriyle şehrimizin ve sevgili Akhisarlıların değerine işaret etmiş ve bizleri onurlandırmıştır.

100 yıl önce Akhisar'da büyük bir gurur ve heyecanla karşıladığımız Ebedi Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk'e duyduğumuz sonsuz saygı ve sevgiyi,  bugün tüm Akhisarlılar olarak bir kez daha yüreğimizde hissediyoruz.

Akhisar, Kurtuluş Savaşı'nda şanlı kahramanlık destanlarının yazıldığı bir şehirdir;

Türkiye Cumhuriyet'imizin bağımsızlığı ve özgürlüğü için 100 yıl önce büyük bir dayanışma örneği gösteren Akhisar, yüzlerce yıl geçse de aynı azim, kararlılık ve inancı göstermeye hazırdır. 

Değerli Akhisarlılar, 

İşte, bu tarihi günün üzerinden tam 100 yıl geçmiştir. Bir asır önce Milli Mücadelemizin Önderi ve Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü ağırlayan Akhisarlılar olarak, bugün de aynı coşku, heyecan ve gururu yaşamaktayız.  

Vatandaşı olmaktan her zaman büyük bir onur ve gurur duyduğum Akhisar'ın, Cumhuriyetimizi asla sahipsiz bırakmayacağına ve onu sonsuza kadar yaşatacağına olan güvenimiz tamdır.

Daima, O'nun açtığı yolda ve gösterdiği hedefe yürüyeceğimize, bugün bir kez daha söz veriyoruz.

Bu duygularla, Akhisar’ımıza gelişinin 100. yıldönümünde devletimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü, onunla omuz omuza mücadele vermiş silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi bir kez daha şükran ve minnetle anıyor, hepinize saygılar sunuyorum” dedi.

Yerel tarihçi öğretmen Mustafa Kuzucuk’un hazırladığı “Akhisar’ın Kurtuluş Kahramanları” video büyük beğeni topladı. Ali Şefik Ortaokulu Sosyal Bilimler Öğretmeni Semih Filiz’in konuşması ardından yine Ali Şefik Ortaokulu öğrencilerinin hazırladığı “Hoş Geldin Paşam” oratoryosu ile tören sona erdi.

Törene Akhisar Kaymakam Vekili Gölmarmara Kaymakamı Celil Ateşoğlu, Akhisar Garnizon Komutanı Hava İstihkam Albay Mehmet Şahin, Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Akhisar Cumhuriyet Başsavcı Vekili Mehmet Seyit Bursalı, sivil toplum örgütü temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.