Özellikle aşırı hız kaynaklı ölümlü ve yaralamalı trafik kazalarının önüne geçilmesi için Manisa’da ’Ortalama Hız İhlal Tespit Sistemleri’nin hayata geçirildiği açıklandı.

Manisa Valiliği tarafından yapılan açıklamada uygulama hakkında şu bilgiler verildi: “Kent Güvenlik Yönetim Sistemleri (KGYS) bünyesindeki Plaka Tanıma Sistemlerine (PTS) ait mevcut yazılım ve donanımlar kullanılarak Ortalama Hız İhlal Tespit Sistemlerinin ülkemiz geneline yaygınlaştırılmasına ve trafik denetimlerinde kullanılmasına devam edilmektedir.

İlimizde de bahse konu proje dahilinde kurularak trafik denetimlerinde kullanılacak olan ortalama hız ihlal tespit koridorları belirlenmiş olup, hız koridorlarını belirlenen dakikanın altında geçtiği tespit edilen araçlara idari yaptırım uygulanacaktır.

Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliklerinin sağlanması önceliğimiz olup, İlimiz genelinde trafiğin daha güvenli ve sağlıklı işlemesi adına tüm vatandaşlarımızın trafik kurallarına uyması büyük önem arz etmektedir.

Halkımızın trafik kurallarına uymaları, trafik kazalarından kaynaklı ölüm ve yaralanmaların önüne geçmek için tek çözümdür, ’Hız Koridoru Uygulaması’ da bu gayeyle yapılmaktadır.”

Manisa’da hız koridoru uygulaması Güzergahları

’Hız Koridoru Uygulaması’ yapılacak güzergâhlar şu şekilde açıklandı: “Uşak Merkez-Kula istikameti, Kula-Ahmetli istikameti, Ahmetli-Kula istikameti, Kula-Alaşehir istikameti, Alaşehir-Kula istikameti, Alaşehir-Ahmetli istikameti, Ahmetli-Alaşehir istikameti, Ahmetli Turgutlu istikameti, Turgutlu-Ahmetli istikameti, Turgutlu-Manisa merkez istikameti, Manisa merkez-Turgutlu istikameti, Denizli Buldan-Alaşehir istikameti.”

Hız koridorlarında ortalama hız sınırları

Hız koridorlarında ortalama hız sınırları ise şu şekilde açıklandı: “Otomobil: 110 km, açık kasa kamyonet: 85 km, motosiklet: 90 km, otobüs-minibüs: 90 km, kamyon: 85 km, panelvan: 100 km”

2023 Yılı Hız Sınırı Cezaları

Hız sınırları günümüzde farklı yöntemlerler ölçülüyor. Trafikteki azami hız limitini aşan araçları tespit etmek için yol üzerinde belirli noktalara yerleştirilen radarlar 1 ila 2 km arası bir mesafe içerisindeki hızınızı tespit edip, ihlal durumunda plakanız üzerinden ceza yazıyor.

Elektronik denetleme sistemi EDS hız ihlallerini ölçmede uygulanan etkin sistemlerden bir diğeridir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte otoban hız sınırı uygulaması hız koridoru radar tespit sistemiyle çalışıyor. Araçların gişelere giriş ve çıkışlarındaki saatler üzerinden yapılan tespitle ortalama hızları belirlenerek ihlal durumunda cezai işlem uygulanıyor. Hız limiti ihlali cezaları hız sınırını aşma oranına göre değişiyor. Buna göre 2023 hız sınırı cezaları;

Hız sınırını %10-30 oranında aşmanın cezası: 951 TL.

Hız sınırını %30-50 oranında aşmanın cezası: 1.979 TL.

Hız sınırını %50’den fazla aşmanın cezası: 4.064 TL.

Hız sınırları bir yıl içerisinde toplam 5 kez aşan sürücülerin ehliyetlerine 1 yıl süreyle el konuluyor. 1 yılın sonunda psikolojik değerlendirmeden geçirilen sürücüler, para cezalarını da ödemeleri koşuluyla ehliyetlerini geri alıyor.

5 yıl içerisinde bu durum 2 defa yaşanırsa bu kez sürücülerin ehliyetleri süresiz iptal ediliyor. Bu kişilerin yeniden ilk kez ehliyet alıyormuş gibi kursa gitmeleri, yazılı ve uygulamaları sınavdan geçmeleri gerekiyor. Sınavlardan geçip ehliyet almaya hak kazananlara psiko-teknik değerlendirmeler uygulanıp yeniden trafikte olabilmeleri için uzmanlardan onay almaları gerekiyor.