Manisa Valisi Yaşar Karadeniz, Akhisar ilçesine gelerek su baskınların yaşandığı bölgelerde incelemelerde bulundu. 24 saatte Akhisar'a düşen yağış miktarının metrekareye 80 kilogramı geçtiği ifade edildi.

Vali Karadeniz, Akhisar Ali Şefik Öğretmenevi'nde gazetecilere yaptığı açıklamada, yoğun yağışın ardından meydana gelen su baskınlarıyla ilgili durumu değerlendirdi. Vali Karadeniz, 112 Acil Çağrı Merkezi'ne yaklaşık 300 çağrının yapıldığını ve MASKİ (Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi) ile AFAD (Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı) ekiplerinin hızlıca ihbarlara yönlendirildiğini belirtti. Ayrıca çevre illerden takviye ekip talebinde bulunulduğunu ifade etti.

Vali Karadeniz, İzmir'den gelen AFAD ekiplerinin Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesi acil servisine yönlendirileceğini söyledi. Tahliye süreçlerinin başladığını dile getiren Vali Karadeniz, elektrikle ilgili sorunların büyük ölçüde giderildiğini ancak su baskını olan mahallelere güvenlik sebebiyle elektrik verilemediğini aktardı. Meteorolojinin verilerine göre son 24 saatte Akhisar'a düşen yağış miktarının metrekareye 80 kilogramı geçtiğini belirten Vali Karadeniz, bu yoğun yağışın su baskınlarına neden olduğunu ve hastanelere başvuran bazı hastaların başka hastanelere sevk edildiğini söyledi.

Vali Yaşar Karadeniz, evlerini su basan ilçe sakinleri için bir öğrenci yurdunun tahsis edildiğini ve talep eden ailelerin buraya nakledileceğini de paylaştı. Akhisar ilçesinde yaşanan su baskınlarına yönelik çalışmaların devam ettiğini belirten Vali Karadeniz, yetkililerin ve ekiplerin hızlı müdahalesiyle durumun kontrol altına alınmaya çalışıldığını ifade etti.