Akhisar Kadın Derneği Dokuma Atölyesi, Akhisar Belediyesi’nin destekleri ile Paşa Mahallesi 5 Sokak üzerinde bulunan binada açılış töreni gerçekleşti. Akhisar’ın unutulmaya yüz tutmuş çaput kilim dokumacılığı geri dönüşüm olarak kullanılan malzemelerden elde edilen ipliklerle gerçek ustaları ile yeni kursiyerlerine öğretilecek.

Geleneksel yöntemlerle dokunan kilimlere inovasyon katarak; runnerler, Amerikan servisleri, çantalar v.s üretmeyi ve ekonomiye kazandırmayı hedeflediklerini ifade eden Akhisar Kadın Derneği Başkanı Hayriye Hacet gelecek nesillere aktarmayı ve dokuma eğitimi verilen kadınlara istihdam yaratma hedefi ile çalışmalara devam edeceklerine vurgu yaptı.

Akhisar Kadın Derneği Başkanı Hayriye Hacet yaptığı konuşmada, “Akhisar yöresinde önceleri çok yaygın olan günümüzde unutulmaya yüz tutmuş çaput kilim dokumacılığı konusunda araştırmalar yaptık.

Tezgah arayışımız 2 yıl sürdü. Araştırmalarımızda kilimlerin modasının geçmiş olması veya dokuyucusunun kalmamış olmaması nedeniyle tezgahların yakılmış olduğunu gördük. 2021 yılının Kasım ayında Fadime teyzeye ulaştık ve eski kumaşları belli boyut ve şekillerde keserek, eski örgüleri sökerek veya ekonomik değeri düşük hammaddeleri pazarlardan satın alarak dokunan kilimlerin tekrar üretilmesi konusunda bir tezgaha ve bir dokuma ustasına ulaşmış olduk. Fadime teyzemizin sağlık sorunları olması nedeniyle dokuma yapamadığını ancak tezgahına tutku ile bağlı olduğunu gördük. Tezgah bakımsızdı ama onarılabilinir durumdaydı. Fadime teyzemizin derneğimize hediye ettiği kilim tezgahını belediyemizin de desteği ile revize ederek şehir merkezindeki Kilim Dokuma Atölyemize montajını gerçekleştirdik.

Bu tezgahı kullanmayı bilen dokuma ustası kadınları aradık ve Hamide teyzeye ulaştık. Hamide teyzenin mükemmel dokumalarını hayranlıkla inceledik. Fadime teyzede ailesinin bir dönem geçim kaynağı olan tezgahını eşinin vefatından sonra kullanamadığından yakmış olduğunu öğrendik. Hamide teyzenin yol göstericiliğinde, Fadime teyzeden edindiğimiz tezgahı revize etmiştik. Şimdi sıra tezgahta dokuma yapmaya gelmişti. Yine Hamide teyzenin kolaylaştırıcılığında eski kumaşları keserek, eski kazakları sökerek veya pazarlardan uygun fiyata satın aldığımız iplerle dokuma yapmaya başladık.

Bir hayalimiz var; Geleneksel yöntemlerle dokunan bu kilimlere inovasyon katarak; runnerler, Amerikan servisleri, çantalar v.s üretmeyi ve ekonomiye kazandırmayı hedefliyoruz. Bizler biliyoruz ki sırtımıza giydiğimiz bir gömlek için tonlarca su ve enerji harcanıyor bu suyu ve enerjiyi geri kazanmak mümkün değil ancak o kumaşı yeniden kullanıma sunmak mümkün. İşte bu düşünce ile bir geri dönüşüm ve yeniden kazanım projesi olan çaput veya ip dokuma atölyesini geliştirmeyi bu dokumayı gelecek nesillere aktarmayı ve dokuma eğitimi verdiğimiz kadınlara istihdam yaratma hedefi ile çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Bu günlere gelmemizde emeği olan dokuma ustası Fadime Karaca, Hamide Analık'a

Bu işe gönül verip Hamide teyzeden öğrenip yeni kişilere öğretmeye çalışan Damla Ercanverdi ve Pınar Süzek'e

Dokuma tezgahımızı. Üretiminde emeği geçen marangoz Recep Balkan ve Doğankaya köyünden  İbrahim ustaya, demir aparatlarımızı yapan Yusuf Aksezgin'e, tezgahlarımızın boyama restorasyonlarını yapan Sema Demirdoğan'a, Dokuma atölyesinden  sorumlu yönetim kurulu üyesi Gülden Erhun'a teşekkür etmeyi bir borç bilirim...

Son olarak ise Akhisar Belediye Başkanımız Besim Dutlulu ve Başkan Yardımcısı Ekrem Kayserili’ye büyük destekleri için çok teşekkür ederim” dedi.

Belediye Başkanı Besim Dutlulu ise yaptığı açıklamada, “baştan Hayriye Hacet olmak üzere tüm dernek üyelerine öğreticilerine çok teşekkür ederim. Yıllardır artık unutulmaya yüz tutmuş ama Akhisar’ın bir kültürel değeri olan bu değerlerimizi canlandırmaya çalışıyoruz. Bunun için de bugün çok güzel ilk adımımızı attık. Bu tip işler başlar ama yürümez, nasıl yürümesi gerekiyorsa belediye olarak elimizden gelenin en iyisini yapacağız” dedi.

Kursiyer olarak katılmak isteyenlerin Akhisar Kadın Derneğine başvuru yapmaları gerektiği bildirildi.