Manisa Valiliği’nden yapılan açıklamada orman yangınlarının önlenmesi amacıyla bazı ormanlara girişler yasaklandı.

İl genelinde belirlenen bazı ormanlık alanların içinde Akhisar’daki ormanlarda bulunuyor. 


Manisa İli Orman Yangınlarıyla Mücadele Komisyonunun 10.05.2023 tarihli ve 2023/1 sayılı kararının 30. maddesine dayanarak aşağıda sınırları belirtilen ormanlara girişlerin, 01.06.2023 – 31.10.2023 tarihleri arasında yasaklanması 6831 sayılı Orman Kanunun 74. maddesi ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 9. ve 66. maddeleri uyarınca uygun görülmüştür. 

Madde 1 - Aşağıda İlçesi, Mahallesi ve sınırları belirtilen ormanlık sahalara yetkililerden başkasının girmesi kesinlikle yasaktır. 
Madde 2 – Bu ormanlar çevresinde ve içinden geçen yollarda orman kenarında mola vermek ve piknik yapmakta yasaktır.
Madde 3 – Vatandaşlar yalnızca kendilerine ayrılan piknik alanlarından gerekli önlemleri alarak yararlanabileceklerdir. Bu piknik alanlarında yakılan ateşler tamamen söndürüldükten ve kullanılan alan temizlendikten sonra piknik yeri terk edilecektir
Madde 4 – Orman Yasasının 31 ve 32. Maddesi kapsamında olan Mahalleler başta olmak üzere, orman içi, orman bitişiği ve ormanla ilişiği olmayan köyler/Mahalleler de dahil olmak üzere anız, bağ-bahçe, zeytinlik ve tarla temizliğinden meydana gelen dalların ve her türlü bitki örtüsünün yakılması yasaklanmıştır.
Madde 5 – Orman alanı civarındaki tesisler ile sanayi kuruluşları; ormanı etkileyebilecek yangınlara karşı gerekli önlemleri alarak, söndürme ve koruma ekiplerini kuracaklar ve orman aralarında koruma bandı oluşturacaklardır.
Madde 6 – Enerji Nakil Hatlarının yapım ve bakımı ile ilgili kuruluşlar (GDZ Elektrik Dağıtım A.Ş. – TEİAŞ) hatların özellikle ormanlık alanlardan geçen bölmelerinde gerekli bakımları gerçekleştirecekler, yetkililerce istenilmesi durumunda hattaki enerjiyi keseceklerdir.
Madde 7 -  Belediyeler, Orman içi, Orman kenarı ve bitişiğinde bulunan çöp toplama alanları çevresinde koruma bandı oluşturacak ve yangın riskine karşı gerekli iş makinelerini (Dozer, Loder, Kepçe) hazır bulunduracaklardır.
Madde 8 – Orman İdaresi, Jandarma ve Emniyet Birimlerince oluşturulan devriye sistemi etkin bir şekilde uygulanacak, gerekirse Kaymakamların emirleri ile tüm kamu personel ve olanaklarından, önleyici hizmetler ( devriye kontrol vb ) ile yangınlara karşı müdahale de yararlanılabilecektir.
Madde 9 - Yangın ihbarı ücretsiz 112 ACİL No’lu telefona yapılabilecektir.


Ormanın Adı    : TÜRKOĞLU AĞAÇLANDIRMA SAHASI
    İlçesi        : Akhisar
    Hudutları    : Akhisar – Gördes karayolu ile Çamönü köyü arasında kalan Ağaçlandırma sahaları
Köyler        : Hasköy, Çamönü, Dingiller, Sarnıç, Karabörklü, Karaveliler, Kobaşkıran, Çaldağ, Doğankaya

     13- Ormanın Adı    : KAYDIRAN ORMANI
İlçesi        : Akhisar
Hudutları        :  
Kuzeyi        : Kırkağaçhududu
Doğusu    : Süleymanköyyolu
Güneyi        : Erdelli – Büknüş – Arabacı – Bozköyyolu
Batısı        : Eynas sırtları, Arabacı bozköy sırtları