Saygı duruşu ve istiklal Marşının okunmasından sonra Akhisar belediyesi Bandosu ile birlikte Milli Egemenlik Meydanından Hükümet binasına kadar kortej yürüyüşü ile devam etti.

Hükümet binası önünde aşure ve pilav hayrı yapıldı. Ahilik haftası kutlamalarında 14 esnaf odası başkanları tarafından bin 500 kişilik tavuklu pilav, aşure, ayran hayrı yapıldı. Törende ilk kepçeleri Akhisar kaymakamı Sabit kaya, Belediye başkanı Besim Dutlulu, Cumhuriyet Başsavcısı Sebahattin Erkaya, İlçe Emniyet Müdürü Sayım Başaran, Ziraat Odası başkanı Ahmet Akbuğa, Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hasan Geriter, Siyasi Parti temsilcileri, esnaf odaları üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Ahilik Haftası etkinliklerini İlçe Müftüsü Mahmut Sami Türkmenoğlu'nun duasından sonra Ahilik haftası etkinlikleri açılış konuşmasını Esnaf Odası Başkanı ve Kent Konseyi Başkanı Hasan Ali Men yaptı. Hasan Ali Men;"13. Yüzyılda aldığımız karar gereği Ahi Evran ocağından çıktığımız esnaf ve sanatkarların anlam ve önemini belirttiğimiz yıllar geçse de bu kültürü devam ettirdiğimiz etkinliğe hoş geldiniz. Ahilik demek birlik ve beraberlik demek, yardımlaşma, paylaşmak, fakir fukaranın yanında olmak demektir. Geçen 2 yılda Pandemiden dolayı Akhisar esnaf ve sanatkarlar odaları, kaymakamlık, belediyemiz Ahi Evran ocağından aldığımız kültür ve terbiye ile Akhisar’da ne kadar birlik ve beraberlik uyguladığımıza hep beraber şahit olduk. Zaman zaman ülkemizin içine girdiği sıkıntılarda en büyük cezayı esnaf yaşadı. Sermayelerimizi kaybettik. Çoluk çocuğumuza ekmek götüremediğimiz günler oldu. Ama o ahilik kültüründen aldığımız ahlakla görevimize devam ettik. Arkasından ekonomik krize yakalandık. Tüm kamu kurumlarıyla, Ahi Evran ahlak yapısıyla paylaşmayı ve beraber olmayı yaşadık. 2022 esnaf odalarının seçim yılıydı. Ahilik kültüründen aldığımız ahlak yapısıyla o birlik ve dayanışmayla tüm esnaf odası başkan seçimleri belediye tesislerinde bir kuruş ücret ödemeden gerçekleştirdik. Emeği geçen belediye personeline ve belediye başkanımıza teşekkür ediyorum. Biz Ahi kültür Evranından gelen sanatkarız. İyi günde kötü günde her zaman halkımıza hizmet etmek için sahadayız. Belki sermayemizi kaybedebiliriz ama birliğimizi, güvenliğimizi ve paylaşmayı hiçbir zaman kaybetmedik. Aldığımız bu bayrağı gelecek nesillere taşımak suretiyle Ahilik Günümüz kutlu olsun" dedi.

Törende konuşan Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hasan Geriter;" Sizleri şahsım ve Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Kurullarım adına saygıyla selamlıyorum. 35. Ahilik Kültürü Haftasının ülkemiz ve tüm esnaf ve sanatkarlar için hayırlara vesile olmasını diliyorum. “Hak İle Sabır Dileyip Bize Gelen Bizdendir, Ahlak İle Çalışıp Bizi Geçen Bizdendir” diyen ve bu anlayış çerçevesinde esnaf teşkilatlanması olan Ahilik müessesesini kuran Ahi Evran’ı ve bu kültürün yaşatılmasına katkı sunan tüm .Ahileri saygı ve rahmetle anıyorum. 13. Yüzyılda, çok sayıda etnik ve dini inanç grubunun yaşadığı o günün Anadolu’sunda, bir çatışma ve toplumsal sürtüşme olmadan, kimsenin kimseyi ezmediği, etnik köken veya inanç farklilıklarının toplumsal barışı etkilemediği, 72 milleti bir gören, 72 milletin toplumsal gereksinmelerini dostça, kardeşçe, beraberce üretip paylaştığı gönüllü bir beraberlik oluşur. Ahilik, işte bu beraberliğin adıdır.

Ahi Ahlakı, toplumun tüm kesimlerine mutluluk veren, huzur ve refah sunan bir yaşam tarzı olarak kabul görmüş, toplumun kentlisi, köylüsü aynı temel değerlere sahip çıkarak dostça, kardeşçe bir yaşam ortamı oluşturmuştur. Ahilik aynı zamanda kendisiyle birlikte dünyanın ilk kadın teşkilatlanması olan Bacıyan-ı Rum yani Anadolu Kadınlar Birliğinin de oluşmasını sağlamıştır. Ahi Evran-ı Veli’nin eşi Fatma Bacı tarafından kurulan teşkilat, çeşitli alanlarda üretim yaparak Ahiliğe Sosyo-ekonomik anlamda katkıda bulunmuştur. Ahiliğin en önemli hedeflerinden biri de usta esnaf ve sanatkarlar yetiştirmektir. Ahilik bu hedefe, sağlam bir teşkilatlanma modeli ve köklü bir eğitim sistemi aracılığıyla ulaştı. Almanya’nın bugünkü kalkınmasının temeli, Osmanlı Devleti zamanında zirveye ulaşan Ahilik düş ve uygulamasının kopyalanmasıdır. Çünkü Almanlar yüzyıllar önce mesleki eğitim sistemlerini, Osmanlı’nın Ahilik sistemini örnek alarak oluşturduklarını bizzat kendileri ifade etmektedir.

Ahi kurumları, dergahlarını yada zaviyelerini iş merkezi olmanın yanı sıra; birer eğitim ve öğretim kurumu haline getirmişlerdir. Oraya yamak olarak giren çocuk, dikkatle, ezilmeden, sömürülmeden ve kişiliği yıpratılmadan her konuda eğitilmiş, çırak, kalfa, usta olmuş, bir yandan sanat diğer yandan iyi insan olmayı öğrenmiştir. Anlaşılacağı üzere; Ahilik teşkilatının günümüz dünyasında halen tartışılan; toplam kalite yönetimi, tüketici hakları, mesleki eğitim ve kadın hakları gibi konuları 13. yüzyılda sağlam temellere dayandırmıştır.

Bugün de aynı başarıya ulaşabilmemiz için, geleneklerimizi bugünün şartlarına adapte ederek yenilememiz ve güçlenmemiz gerekiyor. Son dönemde yaşanan küresel ekonomik kriz, Rusya-Ukrayna Savaşı ve Pandemi nedeniyle esnaf ve sanatkarlar gördü. Hem ülke genelinde hem de yerelde, devletimizin ve kurumlarımızın bizlerin yanında olmasını, bü güne kadar gösterilen yapıcı ve olumlu çabanın artarak devam etmesini diliyor ve bekliyoruz. Perakende Yasasının güncellenmesiyle haksız rekabetin engellenmesi; Esnaf ve sanatkar özel destek ve teşvik programlarının uygulanması, Uygun koşullu finansman imkanları sağlanması, Vergi ve sosyal güvenlik uygulamalarında kolaylık sağlama, Mesleki eğitim sistemimizin geliştirilmesi ve güçlendirilmesi, gibi konularda atılacak adımlar, esnaf ve sanatkarımızı ve dolayısıyla ülkemizi daha güçlü hale getirecektir. Bu duygu ve düşüncelerle ülkemizin gelecek yüzyıllara taşınmasında milli ve insani değerleri ön planda tutan, alın terinin yanına ahlak ve akıl terini de ekleyen Ahilerin öncülük edeceğine olan inancımızla, bir kez daha Ahilik Haftamızı kutluyor hepinize saygılar sunuyorum "dedi.

Törende konuşan Belediye başkanı Besim Dutlulu;"Ahilik Haftamız kutlu olsun. Osmanlı döneminden beri süregelen, esnafın, meslek odalarının ve zanaat sahiplerini bir arada tutan gerçekten dünyaya örnek bir uygulama olan Ahilik Haftasının Manisa ilinde gerçek bir Müslüman Türk şehri olan Akhisar’dan başlaması bizleri çok mutlu etti. Akhisar esnaflık açısından derin bir tarihe sahip. Akhisar’ın çarşısı tam bir Osmanlı şehri çarşısı, Akhisar’daki esnaf grupları o günkü şartları güzel gelenekleri devam ettiren insanlara sahip ve o birlik ve beraberliği, Ahilik ruhunu sonuna kadar hisseden esnaflara sahip. Bu birlik ve beraberlik zaman zaman sıkıntılar olsa da devletiyle, belediyesiyle, esnafıyla hep bir arada olmayı başarmış. Son yıllarda önce Pandemi, sonrasında ekonomik kriz çok yıpratsa da devletin ve yerel yönetimin desteğiyle esnafımız zor günleri alnının akıyla geçirmeyi bildi. Dünyada olan herhangi bir şey Türkiye’yi etkiliyor. Isınmak için bile dışarıya bağımlıyız. Maliyetler ve enflasyon arttı ama biz göreve geldiğimiz günden beri kapılarımız esnafa sonuna kadar açık olacak dedik. Esnaf odası başkanımıza açık olacak, en küçük sıkıntıda yanında olacağız. Pandemide kahvecilere, berbere, lokantaya her bir esnafa destek olmaya çalıştık. Devletimiz Kaymakamlık vasıtasıyla paralar yolladı. Bizler bütçemiz dahilinde onların yanında olduk. Kiralarını erteledik, maddi destek yaptık. Akhisar, A’dan, Z’ye dayanışma örneği gösterdi. Ahilik Haftasını kutlamak için en doğru yer Akhisar’dı. 14 oda başkanı çelenk koydu ve yan yana yürüdü. Ahilik ruhu da budur. Kötü günde birbirine destek olmaktır. Esnafına sahip çıkmaktır. Tüm oda ve birlik başkanlarımıza çok teşekkür ediyorum. Biz onlarla gurur duyuyoruz, onların yanında durmaya devam edeceğiz. Ahilik Haftası kutlu olsun" dedi.