Cumhurbaşkanlığı kararıyla bugün Resmi Gazetede yayınlanan KDV oranlarındaki artışından ardından Akhisar Lokantacılar Odası Başkanı Pınar Gören, odaya kayıtlı olan esnafının zaten mağdur olduğunu artan oranlardan sonra mağduriyetin daha da yukarı tırmandığını ifade etti.

Akhisar Lokantacılar Odası hizmet binasında açıklama yapan Başkan Pınar Gören, “Pandemi döneminde artan gıda fiyatlarına önlem olarak KDV oranında indirim uygulandı. Temel gıda ürünlerinde gıda KDV’si % 8’den % 1’ düşürüldü. Biz lokantacılar olarak almış olduğumuz temel gıda ürünlerini % 1 KDV ile alıyoruz. Fakat; biz sattığımız yemeğin fatura çıkışını % 8 olarak yapıyoruz.  Dolayısıyla aradaki % 7’lik fark tamamıyla biz lokantacı esnafının yük olarak sırtında kaldı. Bu esnafımızı çok ciddi anlamda sıkıntıya sokuyor. Bu haksız uygulamanın bir an önce kaldırılmasını istiyoruz.Tabi ki bugün yayınlanan kararname ile ile yüzde 8 olan KDV oranı yüzde 10 a yükseltildi.

Yeme içme sektörü hala satın aldığı ürünlerini %1 KDV ile almaktadır. Artık %10 KDV ile satacaktır. Ayrıca esnaf odamızda muhasebe girdileri birbirini tutmamakta yazılan cirolar üyemizi şirket olma yoluna götürmektedir.Bağlı bulundukları sektörel temsilcisi olduğumuz ihtisas odalarından Ticaret odalarına bir gidiş söz konusudur. Bundan sonraki süreçte  esnafın sırtına büyük KDV yükü binecek ve esnafımız bu yükün altından kalkamayacaktır. Genel seçim öncesi ziyaretimize gelen tüm vekil adaylarımıza ve siyasetçilerimize özellikle Lokantacı esnafımızın yaşadığı Kdv sorununu anlatmış çözüm desteği istemiştik hem iktidar hem de muhalefet vekillerimizin mecliste ve komisyonlarda bu konuya ilişkin çalışma yapmasını bekliyor, devletimizden bu konuyu ivedi şekilde ele alınmasını talep ediyoruz” dedi.