Akhisar Belediyesi 2024 yılı Haziran ayı meclis toplantısı, Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu’nun başkanlığında Akhisar Belediyesi Meclis Salonu’nda yapıldı.

Üzücü Bir Başlangıç
Gündem maddelerine geçilmeden önce söz alan Başkan Dutlulu, meclis toplantısına üzücü bir haberle başladıklarını ifade ederek, Kayseri’de eğitim uçağının düşmesi sonucu hayatını kaybeden iki şehide Allah’tan rahmet diledi.

Kültür ve Sanatta Bölgede Merkez Olma Vizyonu
Başkan Dutlulu, Türkiye’nin en uzun soluklu şenliklerinden biri olan 565’inci Akhisar Çağlak Festivali’ni başarıyla tamamladıklarını belirterek, 8 Haziran Cumartesi günü düzenlenecek Çağlak Yağlı Güreşleri’ne tüm vatandaşları davet etti. Konuşmasında şunları söyledi:

“Akhisar’a yakışır bir festivali daha geride bıraktık. Gençlerimiz doyasıya eğlendi, esnafımız kazandı. Çevre il ve ilçelerden gelen misafirlerimize Akhisar’ımızın güzelliklerini tanıtma fırsatı bulduk. 30 Ağustos Zafer Bayramı ve 6 Eylül Akhisar’ın düşman işgalinden kurtuluş haftası etkinlikleri çerçevesinde yine konserler düzenleyeceğiz. Yaz aylarında tiyatro etkinliklerimiz de olacak. Akhisar’ı kültür ve sanat dolu etkinliklerle yönetmeye devam edeceğiz ve bu konuda özellikle bölgenin merkezi olacağız. Festivalimizde emeği geçen herkese teşekkür ederim.”

Kurban Bayramı Dilekleri
Bir sonraki meclis toplantısının Kurban Bayramı sonrası gerçekleşecek olmasından dolayı tüm meclis üyeleri ve Akhisar halkının Kurban Bayramı’nı şimdiden kutlayan Başkan Dutlulu, tüm dünyaya barışın egemen olduğu, İsrail zulmünün sona erdiği ve Filistin’e özgürlük ve huzurun geldiği bir bayram diledi.

Gündem Maddeleri Görüşüldü
Haziran ayı meclis toplantısında 6 gündem ve 1 ek gündem maddesi görüşüldü ve alınan kararlar şöyle oldu:

Strateji Geliştirme Kurulu Oluşturulması: 2025-2029 yılları arası Stratejik Plan’ın hazırlanması için Strateji Geliştirme Kurulu’nun oluşturulması ek gündem maddesi olarak görüşüldü ve oy birliği ile karara bağlandı.

Ege ve Marmara Çevreci Belediyeler Birliği’ne Üyelik: Birliğe üye olunması kararı oy birliği ile kabul edildi.

Taşınmaz Kiralaması ve Satışı: Encümene yetki verilmesi oy birliği ile kabul edilerek plan ve bütçe komisyonuna havale edildi.

Taşınmaz Satışı: Encümene yetki verilmesiyle ilgili komisyon kararı CHP ve MHP’nin kabul, AK Parti’nin ret oyuyla oy çokluğu ile kabul edildi.

İmar Komisyon Raporları: 5. ve 6. gündem maddelerinde yer alan imar komisyon raporları kabul edildi.

Bir sonraki meclis toplantısının 2 Temmuz Salı günü saat 16.00’da gerçekleştirileceği belirtildi.

Editör: Mustafa Özdemir