Merkezi sınavla öğrenci alan fen ve sosyal bilimler liseleri, proje okulları ile MTAL’lerin Anadolu teknik programlarına merkezi sınav puanı üstünlüğüne göre 10 tercih edebilecek ve yerleştirme, puan üstünlüğüne göre yapılacak. Sınavla öğrenci alan okullarda merkezi sınav puanının eşitliği halinde sırasıyla okul başarı puanı ve sırasıyla 8,7 ve 6. Sınıflardaki yıl sonu başarı puanı üstünlüğü, 8.sınıfta özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı, tercih önceliği ve öğrencinin doğum tarihine göre yaşı küçük olana bakılarak yerleştirme yapılacak.

Yerel yerleştirme işlemleri; okulların türü, kontenjanı ve konumuna göre il/ilçe müdürlüklerince oluşturulan ortaöğretim kayıt alanlarındaki okullara sırasıyla öğrencinin ikamet adresi, okul başarı puanı üstünlüğü ve okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı kriterlerine göre yapılacak. Değerlendirmede eşitlik olması durumunda sırasıyla 8,7 ve 6. Sınıflardaki yılsonu başarı puanı üstünlüğüne göre yerleştirme yapılacak.

Yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için tercih yapan öğrenciler, istemeleri halinde “merkezi sınavla öğrenci alan okullar” ekranından en fazla 10, “pansiyonlu okullar” ekranından da en fazla 5 okul olmak üzere toplamda 20 okul tercihinde bulunabilecek.

Depremzede öğrenciler için tercih döneminde merkezi sınavla öğrenci alan okullara yerleştirme tercihi yapmış öğrenciler için her 30 kontenjana 2 ek kontenjan verilecek.

Yerleştirme sonuçları ve boş kalan kontenjanlar, 24 Temmuz tarihinde ilan edilecek. Türkiye genelinde 2 bin 492 liseye merkezi sınav puanına göre öğrenci yerleştirilecek. Bu kapsamda, sınavla öğrenci alan okullara toplam 206 bin 414 öğrenci alınacak. Anadolu liselerine 71 bin 22, fen liselerine 44bin 470, sosyal bilimler liselerine 10 bin 740, Anadolu imam hatip liselerine 42 bin 356, mesleki ve teknik Anadolu liselerine 41 bin 826 kontenjan ayrıldı.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde İlçe Koordinasyon Kurulu tarafından hazırlanan, okul ve kurumlarda tercih danışmanlığı birimleri ve bu birimlerde görevli rehber öğretmenler belirlenmiştir. Tüm ortaokullarda, okul idarecileri ve rehber öğretmenler öğrenci ve velilerimize tercih sürecinde yardımcı olacaklardır. Rehber öğretmeni bulunmayan okullarımızdaki öğrencilerimiz ise bu süreçte okul idarecilerinden yardım alabileceği gibi Akhisar Rehberlik Araştırma Merkezinde bulunan rehber öğretmenlerinden de tercihler işlemleri konusunda yardım alabilirler.