6 Eylül 1922 yılında gerçekleşen Akhisar’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl kutlama etkinlikleri Milli Egemenlik Meydanında protokol ve resmi ve özel kuruluş temsilcilerinin çelenk konulmasıyla yapıldı.

Akhisar Belediyesi Bando ekibi eşliğinde saygı duruşu ve Akhisar Ayvaz Dede İHO Müzik öğretmeni Memnun Ekinci yönetimiyle İstiklal Marşı okundu. Akhisar Ayvaz Dede İHO öğrencilerinden Ecrin Ceylin Toprak "Bu Vatan Kimin?", Betül Zengin "Bayrak" şiirlerini okudular.

Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yaptı. Besim Dutlulu;" Bugün Akhisar’ımızın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümü. Geçmişte Akhisar, Kurtuluş Savaşına yakından tanık olmuş, büyük acılar çekmiş ve büyük fedakarlıklarda bulunmuştur. Bölgedeki diğer şehirler gibi Akhisar da, Yunan işgalinin acılarını hem manen hem de madden yaşamıştır.

100 yıl önce bugün, 30 Ağustos’ta kazanılan Büyük Zafer’in ardından işgalci devletler, şehirleri yakıp, yıkarak Ege Denizi’ne doğru çekilmiştir.

Bugün, içinde yaşıyor olmaktan büyük bir mutluluk ve gurur duyduğumuz şehrimiz, bu süreçte işgal güçleri tarafından yağmalanmış, yakılıp yıkılmış, binlerce vatandaşı katledilmiş, geride kan, acı ve gözyaşı bırakılmıştır.

Daha sonra işgal kuvvetleri, halkın direnişiyle karşılaşmış ve Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün komutasındaki kahraman askerlerimiz düşmanı Akhisar’dan kovarak, 6 Eylül 1922’de, tam 100 yıl önce, Türk bayrağımızı bir daha inmemek üzere göndere çekmiştir.

Şehirler, içinde yaşayan insanları temsil ederler. Büyük bedeller ödemiş, büyük acılar çekmiş Akhisar, bu 100 yıllık süreçte, sizlerin bitmeyen sevgisiyle daha da büyümüş ve bugünlere gelmiştir.

Bir şehrin bugününü anlamak ve geleceğini inşa etmek için geçmişini asla unutmamak gerekir.  Eğer bugün Akhisar’da huzurlu, mutlu ve gururla yaşıyorsak, şehrimizin geçmişte çektiği acıları, vatan savunmasında canını ortaya koyan kahramanları ve verilen mücadeleyi asla unutmamalıyız.

Akhisar’ımızın özgür ve bağımsız olması için gözünü kırpmadan canlarını feda eden,

Ali Şefik Bey, Reşat Bey, Kulaksız Efe, Yüzbaşı Ethem, Mustafa Sayınalp, Saçlı Efe, Eyüp Karanfil, Karabacak Mehmet Çavuş, Sadık Efendi,  Şevki Süvari, Tahir Alpay, Halit Paşa, Şekerci Mehmet Efendi, Sarı Ali Efe, Balyalı Tevfik, Mustafa Sayınalp, Kör İbrahim, Ahmet Selahattin Malkoçoğlu, Asım Örnek, Çanlı Mehmet, Çizmeci Sarı Ali, Hacı Sadık Efendi, Kamalı Efe, Pehlivan Abdullah Ağa, Mustafa Ali Tuna, Ali Akkan, Ahmet Nazif Ayhan,  Yüzbaşı Ethem ve daha adını sayamadığım binlerce şehidimizin aziz hatıralarına saygıyla, şehrimizi daha güzel bir geleceğe taşımak için tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.   

Şehrimizin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılına özel düzenlediğimiz ve aynı zamanda kitap haline de getirdiğimiz ‘Kurtuluşunun 100. Yılında Milli Mücadele Döneminde Akhisar’ konulu sempozyuma tüm halkımızı bekliyoruz. Bilim insanlarının, tarihçi ve araştırmacıların sunumlarla bizleri aydınlatacağı bu sempozyumu çok önemsiyoruz; çünkü hem geçmişimizi aydınlatan bir bilgi kaynağı hem de gelecek nesillere devredilecek bir belge olarak görüyoruz. Tüm halkımızı saat: 10.00’da Parkiçi Sinema Salonumuza bekliyoruz.

100 yıldır al bayrağın gölgesinde bağımsız bir şekilde ve sarsılmaz bir iradeyle ayakta duran güzel Akhisar’ımızın kıymetini iyi bilmeliyiz. Tarihin hiçbir döneminde esaret ve işgale boyun eğmemiş, canı kanı pahasına bağımsızlığını korumuş kahraman Akhisar halkı olarak bizler, o karanlık dönemde kendisine müstahak görülmüş olan kadere razı gelmeyenleri, baş kaldıranları, bize bu cennet toprakları canlarını vererek vatan yapanları asla unutmayacak, onların izinde gitmeye devam edeceğiz.

Biz Akhisarlılar, geçmişte olduğu gibi gelecekte de Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve devrimlerinden ayrılmayacak, çağdaş, modern ve laik bir Türkiye Cumhuriyeti için çabalayacak, nesilden nesle devredilen ve bize kadar ulaşan bu bayrağı ve 100 yıllık özgürlük ateşini, onların da bizden gurur duyacağı şekilde gelecek nesillere taşımak için mücadele edeceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle,

6 Eylül Akhisar’ın Kurtuluş Günü’nü bir kez daha kutluyorum. Başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, bu vatan uğruna canını vermiş tüm şehitlerimiz ile gazilerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyor, aziz hatıraları önünde saygılarımı sunuyorum. Şehrimizin bayramı kutlu olsun" dedi.

Törene Akhisar Kaymakamı Sabit Kaya, AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir, CHP Manisa Milletvekili A. Vehbi Bakırlıoğlu, Akhisar Hava Meydan ve Garnizon Komutanı Hava İstihkam Albay Mehmet Şahin, Belediye Başkanı Ecz. Besim Dutlulu, Akhisar Cumhuriyet Başsavcısı Sebahattin Erkaya, askeri erkan, siyasi partiler, Daire müdürleri, oda ve dernek yöneticileri ve vatandaşlar katıldı.

Akhisar Belediyesi halk oyunları ekibinin gösterisiyle 6 Eylül kutlama törenleri sona erdi.