CANER GÜVEN MANİSA

POPÜLER ROMAN MI ESTETİK ROMAN MI? Açıklanıyor… Pek çok türü olan roman, farklı özellik ve dönemlere göre çok çeşitli tasnif edilebilir.

CANER GÜVEN MANİSA
06 Ocak 2017 Cuma 01:06

Bunlardan yazar bağlamında biraz üzücü olanı ise “estetik ya da popüler olma” özelliklerine göre yapılan kategoridir. Sadece Türkiye’de değil bütün dünyada bazı romanlar halk tarafından çok sevilse okunsa da edebiyat bilimcilerine göre araştırılmaya okunmaya pek değer görülmemiştir. Bizde Ahmet Mithat Efendiyle başlayan popüler roman zamanla Server Bedi (Peyami Safa), Kerime Nadir, Hekimoğlu İsmail’le milyonlara ulaşmış ve günümüzde de çeviri vampirli aşk romanlarıyla peynir ekmek gibi tüketilmektedir. İnsanlara okuma alışkanlığı kazandırdığı düşünüldüğünde popüler romanların o kadar da kötülenmemesi gerektiğini hatta okuma yolculuğunun başında olanlara sürükleyicilik bağlamında tavsiye edilmesi gerektiğini bile düşünüyoruz. Caner güven Edebiyat Öğretmeni
 
            “Popüler” kelimesi halkın zevkine uygun, halk tarafından tutulan herkesin tanıdığı bildiği, sevdiği demektir. Sadece edebiyatta değil,  pazarlama ve tüketim alanında kullanılan “popüler” kavramı aynı zamanda “moda” demektir. Moda da çok çabuk tüketilir, zaten geçicidir. Kalıcı olma özelliği ise klasiklere, estetiklere hastır, üretimi de tüketimi de zordur. Peki estetik romanla popüler roman arasında farklar nelerdir? Caner Güven Manisa
 
            Gerçek sanat eseri düşünmeye, sorgulamaya yönlendirir. Popüler bir edebiyat eserinde hazır kalıplar içinde, basmakalıp günlük duygulanımlara yer verir.            Popüler edebiyat yeni bir şeyin peşinde değildir. Daha önce ortaya konulmamış bulguların bulunmasıyla ilgilenmez. Estetik roman yazarları kültürel bir etkinlik içerisinde yazarlar. Çok düşünürler, beklerler, defalarca düzeltirler. Bu yüzden bu tip roman yazarları çok az sayıda eser basabilirler. Bu tip yazarlar kalıpları yıkar yeni kalıplar oluştururlar. Bir kitabı yazmaları yıllarca sürer. Popüler romancılar kişileri ve olayları olduğu gibi yansıtırlar.  Edebiyat Öğretmeni Caner Güven
 
            Popüler romanlarda olaylar ve entrikalar boldur. Olay örgüsünü anlamlandırmak için okur çok fazla gayret gösteremez, her şey apaçık ortadadır. Popüler romancıların sanatsal bir kaygıları olmadığı için sanat akımları ve teorileriyle pek ilgilenmezler. Onlar sadece okuru ve çok okunmayı düşünür. Estetik roman yazarlarında okur kaygısı yoktur. Eğitim öğretim seviyeleri çok yüksektir. Popüler romancıların eğitim seviyesi düşüktür. Popüler romanlar bir kere okunur ve tüketilir. Estetik romanlar defalarca okunur. Popüler romanlarda her şey siyah beyazdır. İyi ile kötü bellidir. Kahramanlar ya iyidir ya da kötüdür. Halbuki günlük hayata grinin tonları hâkimdir. Estetik romanlarda kahramanların içlerinde hem iyiyi hem de kötüyü barındırır. Okur estetik romandaki olayları da kahramanları da kendi gözünden değerlendirmek ve çıkarımlara gitmek zorundadır. Popüler romanlarda önemli olan eylemler ve tutkulardır. Estetik romanlarda kahramanların iç dünyası önem kazanır.
 
            Estetik romanlarda belirli bir zaman akışı yoktur. Her bölüm birbirinin tamamlayıcısı değildir. Zaman kesintili verilir. Geriye dönüşler çok fazladır. Zaman ve mekân belirsizleştirilir. Roman bittikten sonra okuyucu rahatsız olur. Kafasında birçok soru işareti vardır. Yorum yapmak zorunda kalır. Popüler romanların kahramanları arasında önem dereceleri vardır. Aynen sinema filmlerinde olduğu gibi başrolde olanlar, yardımcı rollerde olanlar bulunur. Romanın sonu, başından belli olur. Estetik romanlarda böyle bir şey söz konusu değildir. Romanda yer alan kahramanların hepsinin hem bireysel öyküsü, hem de merkezde yer alan kişiyle olan ilişkilerine yer verilir. Estetik romanlar orijinal bir kurgu kullanıldığı için okuyucu sonucu tahmin edemez.
 
            Popüler romanlar kendi içinde de farklı türlere ayrılabilir: Aşk, macera, casusluk, polisiye, hidayet romanları… gibi. Estetik romanlar, postmodern, üstkurmaca, bilinçaltı, fantastik ve metafizik içeriklidir. Bu kurallar çok katı değildir. Bir estetik romanda popüler roman türlerine ait motifleri de kullanabilir.
 
            Sanat ve edebiyat açısından değerlendirildikleri zaman, küçümsenen popüler romanlar aslında bulundukları dönemin yaşantısını yansıtmaları açısından önemlidir. Çok geniş halk kitlelerine ulaşan bu romanların edebiyattan ziyade insana fayda sağladığını söyleyebiliriz. Yazar çok okunmanın toplumsal sorumluluğunu taşımalıdır. Verdiği mesajlar, örnek gösterdiği hayatlar konusunda çok dikkatli olmalıdır. Sırf bir roman popüler diye dışlamak doğru değildir. Biz bu kısa incelemede popüler romanları küçümsemeden fikrimizi ifade etsek de estetik roman yazarları popüler romanlara karşı bizim kadar “insaflı” değildir. Çok satan ve okunan yazarların kazandığı para ve şöhretin bazı estetik yazarları “kıskandırdığını” da açıkça söyleyelim.
www.canerguven.com
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.