banner113

Bilinçli sosyal medya hesabı açmak ve kullanmak

İnternette harcanan vaktin çok ciddi bir ortanı sosyal medya siteleri kapsamakta bir çoğumuzun Facebook,

Bilinçli sosyal medya hesabı açmak ve kullanmak
İnternette harcanan vaktin çok ciddi bir ortanı sosyal medya siteleri kapsamakta bir çoğumuzun Facebook, Twetter, Google + hesaplarımız var. Bu durum tamamiyle potansiyel bir risk demek. Bilinçli şekilde üretilmeyen sosyal medya hesapları tüm gizli bilgilerin halka açılmasına neden olabilir, hatta bu durum anne kızlık soyadının bulunmasına kadar gidebilir. Ya da çok daha basit tabiri ile cep telefonu numaranızı açık halde bırakırsanız bir çok dolandırıcının hedefi olabilirsiniz. Gizliliğimizi korumak için bilinçli sosyal medya kullanmak çok önemlidir.
 
Facebook ve Twetter gibi büyük sosyal medya siteleri gizliliğinizi koruyabilmeniz için seçenekler sunmaktadır. Böylesine büyük sosyal medya siteleri insanlığın kütüphanesi gibi bizim hakkımızda data toplamaktadırlar. Hesap ayarları altında bulunan gizlilik ayarlarınızı düzenlemeniz önerilmektedir. Ya da sosyal medya sitelerini kullanmamakta bir seçenektir.
 
İnternetten alış veriş yaptığınız sitelere dikkat edin
 
Gizliliği korumanın diğer yollarından bir tanesi internetten alışveriş yaptığınız sitelere dikkat etmektir. Bir çok istedikleri ürünleri internetten sipariş edebiliyor. Bir ürünü sipariş edebilmek için o siteye kişisel bilgilerinizi verebilmek gerekiyor. Basit bilgiler gibi gözükse de oluşacak bir açıkta tüm bilgileriniz kötü niyetli insanların eline geçebilir buna kredi kartı bilgilerinizde dahil.
 
İnternetten alış veriş yaparken kullandığınız sitelere çok dikkat etmek gerekir. SSL güvenlik sertifikası kullanan sitelerden alış veriş yapabilirsiniz, verileriniz şifreleyerek gönderildiği için diğerlerine oranla nispeten daha güvenli sayılırsınız. Günümüzde belirli başlı büyük sitelerden alış veriş yapmayı deneyebilirsiniz. Bu sitelere üye olmadan ve alış veriş yapmadan önce gizlilik kurallarını okumanız yarar sağlayacaktır.
 
Bilgisayarınızın güvenliğini önemseyin
 
İnternetten kapabileceğiniz bir virüs ile bilgisayara depoladığınız tüm dosyalarınız ve bilgileriniz çalınabilir. Ayrıca klavyede bastığınız her tuş takip edilebilir. Bu durum online alış veriş yaparken girdiğiniz kredi kartı bilgilerinizin saptanmasına kadar gidebilir. Önemli hesaplarınızın şifreleri elinize geçirilebilir, bu durumda maddi ve manevi zarara uğrayabilirsiniz.
 
Nereye tıkladığınızı bilin
 
İnternette gezinirken aklınızdan çıkarmayacağınız bir konu ise nereye tıkladığınızı bilmektir. Nereye tıkladığınızı biliyorsanız internet ortamında virüs kapmak oldukça zor. Ayrıca sosyal medya sitelerinde görmüş olduğunuz "çıplak resimlerim", "En güzel fotoğraflarımızı tıkla indir" gibi paylaşımlar görürseniz bilin ki yüzde 99 ihtimal ile virüstür. Kimden geldiği belli olmayan dosyaları indirmeyin. İnternette gezinirken sergilemiş olduğunuz dikkatsiz hareketler bilgilerinizin çalınmasına sebep olabilir.
 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber