banner113

AVŞA’DA ŞARAPÇILIK

İstanbul, Tekirdağ, Balıkesir, Çanakkale ve Bursa gibi büyük şehirlerden deniz otobüsü ve ya feribotlarla kolayca gidilebilen avşa tatil seçenekleri arasına girmenin yanı sıra şarap üretimiyle de dikkatleri çekmektedir.

AVŞA’DA ŞARAPÇILIK

İstanbul, Tekirdağ, Balıkesir, Çanakkale ve Bursa gibi büyük şehirlerden deniz otobüsü ve ya feribotlarla kolayca gidilebilen avşa tatil seçenekleri arasına girmenin yanı sıra şarap üretimiyle de dikkatleri çekmektedir. Adanın kendi adakarası üzümlerinden üretilen Bortaçina Şarabı hem yurdumuzda hem de diğer ülkelerde adını duyurmayı başarmıştır.

Şarapçılık sektöründe önemli fabrikalar bulunan adada aynı zamanda yeni üzüm üretim alanları da yaratılmaya çalışılmaktadır. Özellikle Fransa ve İtalya’dan gelen turistler için adanın şarabı oldukça fazla ilgi görmektedir. Avşa adasında yılda yaklaşık 1500 ton şarap üretilmektedir. Böylesine lezzetli bir şarabı aynı zamanda gidip fabrikasında da tatma imkânınız vardır. Büyülübağ Şarap Fabrikası bu amaçla kapılarını ziyaretçilerine açmaktadır. Yaz aylarında üretim yapılmamaktadır. 2003 yılında Yiğitler mevkiinde kurulan fabrika artan talebi karşılamaya çalışan işletmelerdendir. Üretim zamanında fermantasyondan şişeleme ve paketlemeye şarap silo ve fıçılarının düzenlenmesinden üretime birçok aşamayı görebilirsiniz. Avşa adasında bundan başka Bortaçina, Kardeşler, Mert Bağcılık, Avşa’lı Şarap fabrikaları da bulunmaktadır. avşa arkeoloji Bortaçina Şarabı 1950 yılından günümüze kadar varlığını sürdürmeyi başarmıştır.

Bor-sa Bortaçina Şarap Fabrikası Yiğitler mevkiinde yat limanında kurulmuştur. Adanın kendi üzümlerinden elde ediliyor olması şarabı daha da değerli kılmaktadır. Böylece hem lezzet açısından riske girmeden hem de son teknolojik yenilikler kullanılarak üretilen şarap adanın geçim kaynaklarından biri haline gelmiştir. Bortaçina şarabını adaya gelip fabrikasında ve ya satın alarak tadanlar genellikle çok beğenerek daha fazlasını da yanlarında sevdiklerine götürmektedirler. Şaraplar kırmızı ve beyaz olarak üretilebilmekte ve hemen her tercihe göre uygun halde hazırlanmaktadır. Avşa adası doğal güzellikleri, tarihi dokusu, eşsiz koyları, ince kumu ve temiz denizi ile tatilcilerin yüzünü güldürürken şarap üretimiyle de turizmin yanında bir kaynak oluşturmakta ve başarısıyla yoluna devam etmektedir. Öyle ki; adakarası üzümlerinden yapılan Bortaçina Şarabı birçok kez ödüle layık görmüş, yazılı ve görsel medyada da adından söz ettirmiştir. Sizler de hem bu muhteşem adada dilediğiniz tarzda tatilinizi tamamlamak hem de leziz şarabından yudumlamak istiyorsanız planlarınızı bu yönde yapmaya başlayabilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber