Yeni Başlayanlar İçin El Örgü İpleri ve Malzemeleri Nelerdir?

Elle örgü örmek genel olarak üretmek için yapılsa da, bazen rahatlatıcı bir hobi olarak da tercih edilmektedir.

Yeni Başlayanlar İçin El Örgü İpleri ve Malzemeleri Nelerdir?

Elle örgü örmek genel olarak üretmek için yapılsa da, bazen rahatlatıcı bir hobi olarak da tercih edilmektedir. El örgüsü yapanlar genel olarak ceket, kazak, lif, şapka, patik ve battaniye örebilirler. El örgü ürünleri, üzerinde çok emek olduğu için daha anlamlı ve değerlidir. Siz de sevdiklerinize anlamlı birer hediye almak istiyorsanız, ellerinizle ördüğünüz örgü seçeneklerini tercih edebilirsiniz.

Örgü Örmeye Yeni Başlayanların Bilmesi Gerekenler Nelerdir?

Örgü örmek isteyenler öncelikle ne örmek istediklerine karar vermelidir. Bu karar verildikten sonra o örgü için gerekli olan malzemeler seçilmelidir. Örülmek istenen ürünle, alınan malzemeler birbiri ile uyumlu olmazsa, hayal edilen örgü seçeneği maalesef örülemeyecektir.

El örgüsü örmek isteyenler için gerekli malzemeleri dört başlık altında toplayabiliriz;

 • Öncelikle örgü örmeye yeni başlayanlar birkaç örgü ile deneme yapmalı ve örmek istedikleri şey için pratik yapmalıdır. Yeni örgüye başlayanlar daha basit örgülerle işe başlamalı, zor ürünler seçerek heveslerini kırmamalıdırlar. Buna göre yapılabilecek ürünler bulaşık bezi, tutacak, atkı, bebek battaniyesi gibi örgüleri tercih edebilirler.
 • Her örgü ipi, her ürüne uygun değildir. Örülmek istenilen ürüne en uygun ipliği seçerek doğru bir örgü işine başlayabilirsiniz. Öreceğiniz ürün için açık renkleri tercih ederek, ördüğünüz modelin net bir şekilde görülmesini sağlayabilirsiniz. Örme işine yeni başlayanlar için tavsiye edilen ip seçeneği yün ipliktir. Yün ip esnek ve pürüzsüzdür. Bu yapısı nedeniyle örgüye yeni başlayanlar için son derece doğru bir tercihtir. Doğal elyaf ve ince pamuk ipliği örgü için güzel ip seçenekleri arasında yer alsa da, esnek bir yapıda olmadığı için yeni örgüye başlayanlar için doğru bir tercih olmayacaktır. Örgü örülmesi zahmetli bir iş olduğundan kaliteli ipler tercih edilmelidir. Yeni başlayanlar el örgü ipleri seçenekleri için cotton örgü ip, alize lanagold ip, anchor etamin ipi gibi seçenekleri tercih etmektedirler.
 • Seçilen modelden ve modele uygun seçilen iplikten sonra tercih edilecek ürün bu ürünlere uygun tığ ve örgü şişi seçmek olacaktır. Örgü örmeye yeni başlayanlar genellikle ahşap ve bambu tığ ve şişleri tercih etmektedirler. Bu ürünlerin tercih edilmesinin en büyük nedeni, bu şiş ve tığlarla örgü örülürken, ipin kaymamasıdır. Şiş ve tığların boyutu da yeni örgü örmeye başlayanlar için çok önemlidir. Örgü örmeye yeni başlayanlar orta boy şiş ve tığları tercih edebilirler.
 • Örülen ürün ne olursa olsun son adım örgü ve ipi ayırmaktır. Bu nedenle son adım olarak kullanışlı bir makas tercih edilmelidir.

Yeni Örgü Örmeye Başlayanlar İçin Hobipop’da Yer Alan Ürünler Nelerdir?

Yeni örgü örmeye başlayanlara gerekli olan tüm malzemeleri uygun fiyatlarla Hobipop’dan satın alabilirsiniz. Hobipop’ta satışa sunulan ürünleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Nakış İpliği
 • Makrome Halat İp
 • Kalın Örgü İpliği
 • Kadife İp
 • Hasır Jüt İp
 • Alize Puffy
 • Batik Ebruli Bebe Örgü İpi
 • Yünlü Örgü İpliği
 • Patik ve Örgü İpliği
 • Bebelüx Anti-Pilling
 • El Örgü İpi

Örgü Örmeye Başlayanlar İçin Gerekli Olan Her Şey Hobipop’da!

El örgüsü ile örülen ürünler hem zahmetli hem de çok değerlidir. Sevdiğiniz insanlara anlamlı bir hediye vermek istiyorsanız, onlara el emeği göz nuru örgü ile yaptığınız ürünlerden hediye edebilirsiniz. Kadın erkek tüm sevdikleriniz için şık bir atkı örebilirsiniz. Atkı hem kullanışlı hem de örmesi en basit ürünlerin başında gelmektedir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber