Arc araç tadilat mühendislik

Arc araç tadilat mühendislik hizmetleri sanayi ve ticaret limited şirketi, veysel atasoy tarafından istanbul büyükçekmece'de kurulmuştur.

Arc araç tadilat mühendislik

Arc araç tadilat mühendislik hizmetleri sanayi ve ticaret limited şirketi, veysel atasoy tarafından istanbul büyükçekmece'de kurulmuştur. Firmamız araç proje konularında sizleri bilgilendirmek ve sizlere  en iyi araç proje hizmeti vermek

Araç Koltuk Ekleme Projesi

Fabrikadan N1 panelvan kamyonet olarak üretilen araçlara cam ve koltuk montajı yapılarak ve  araç koltuk ekleme projesi yapılarak,  N1 sınıfı yanları camlı çift sıra koltuklu panelvan kamyonet yapıyoruz. Koltuk ekleme proje tadilatlarında dikkat edilmesi gereken önemli nokta aracın trafiğe çıkış tarihi itibari ile aracın 5 yaşı doldurması gerekmektedir. Beş yaşı doldurmayan araçlara % 11 özel tüketim vergisi ödemek zorundadır, beş yaşını dolduran araçlarda ötv  vergisi çıkmaz.

Koltuk ekleme projesi yapılan araçlar 372 türk lirası tüvtürk araç tadilat muayenesi yaptırması gerekmektedir, araç tadilat muayenesi bittikten sonra araç koltuk ekleme tadilat projesi ve araç muayene raporları ile birlikte notere başvuru yapılarak  araç koltuk ekleme işlemini 224 türk lirası ödeyerek  ruhsata işletmiş olur.

Otobüsü Minibüsü Çevirme Araç projesi

Otobüs olarak hizmet veren araçlarında koltuk sökülerek minibüse çevrilmesi, 17+1 kişilik, 18+1 kişilik otobüs araçlardan koltuk söküm araç projesi yapılarak, araç 16+1 kişilik minibüse çevrilmesi için araç koltuk söküm tadilat projesi yapılması gerekmektedir. Koltuk söküm araç tadilat projesi yapılarak minibüse çevrilen araçlarda trafik sigortası otobüse göre çok uygun fiyat çıkmaktadır. Otobüsten minibüse çevrilen araçları b sınıfı ehliyet sahibi şoförler’de kullanabilmektedir ve otobüsten minibüse çevrilen araçlarda takoğrafa gerek yoktur. Araç projesi yapılarak otobüsten 16+1 kişilik minibüse veya 15+1 kişilik minibüse  çevrilen araçlarda ötv vergisi çıkmaz. Ancak araç trafiğe çıkış tarihi itibari ile gün ay yıl olarak 5 yaşını doldurmayan otobüsten 10-15 kişilik minibüse çevrilen araçlarda ötv vergisi çıkmaktadır, otobüsten 10-15 kişi arası minibüse çevrilen 5 yaşını doldurmuş araçlarda ötv vergisi çıkmaz.

Araç Motor Değişim Projesi

Araçlarda kullanılan motorların ekonomik ömürlerini tamamlaması veya araç kazalarından dolayı araçlara yeni motor takılması durumunda, araca takılan yeni motorun araca uygun olup olmadığı ve  araç ruhsatına işlenmesi için motor değişim araç projesi yapılması gerekmektedir. Araç üzerinden çıkarılan motor ile takılan motor aynı fabrikadan üretilmiş olması ve silindir hacimleri aynı olmak zorundadır. Ancak motor beygir güçleri benzinli araçlarda motor gücü  %30  dizel araçlarda % 50 motor beygir güçleri farklı olabilir, bu durumda motor değişim projesi çizilebilir.

Okul Taşıtı İptal Projesi

Fabrikadan okul taşıtı olarak çıkmış okul taşıtı araçların veya sonradan okul taşıtı ekipmanları monte edilerek aracın okul taşıtına çevrilmesi için, araç okul taşıtı projesi çizilmesi yapılarak okul taşıtına çevrilir. Bu araçların 12 yaşını doldurmasından dolayı veya turizm’de kullanılacak olmasından dolayı araçların okul taşıtından çıkarılması gerekmektedir, bunun için yetkili makine mühendisine başvuru yapılarak okul taşıtı iptal projesi yapılması gerekmektedir. Okul taşıtı iptal projesinde aracın okul taşından çıkarılması durumunda araçlarda istiab haddi sorunu çıkmaktadır, okul taşıtı araçlarda koltuk başı yolcu ağırlığı 50 kğ olarak hesaplanır. Araç okul taşıtı iptal projesi yapıldığında ise M2-M3 sınıfı araçlarda yolcu başı ağırlık 71 kğ olarak hesaplanmaktadır, araç okul taşıtı iptal projesinde istiab haddine takılan araçlarda koltuk sökümü yapılması gerekmektedir.

Okul taşıtı iptal projesi yetkili makine mühendisi tarafından çizildikten sonra araç tse araç kontrol merkezine aracın gitmesi gerekmektedir, tse araç kontrol mekezi ücreti 460 türk lirası ödeyerek araçlarının kontrolünü yaptırabilirler, tse araç kontrolü yapıldıktan bir gün sonra araç okul taşıtı iptal projesi onaylanır, Okul taşıtı iptal projesi ile birlikte  372 türk lirası ödeyerek tüvtürk araç tadilat muayenesi yapılması gerekmektedir, araç tadilat muayenesi yapıldıktan sonra araç okul taşıtı iptal projesi ile birlikte araç tadilat muayene raporları ile birlikte araç sahibi notere başvuru yaparak 224 türk lirası ruhsat değişim ücreti ödeyerek araçlarını okul taşıtından çıkarmış olur.

Engelli Aracı Projesi

Fabrikadan sıfır olarak üretilen veya ikinci el araç alan engelli  vatandaşlarımızın kullanacakları şekilde aparat montajı yapılarak bu araçların tescil edilebilmesi için engelli aracı araç tadilat projesi yapılmasıdır. Bu araçların satışı esnasında satış yapabilmeleri için araçlarda bulunan aparatların sökülmesi ve  engelli aracı aparat söküm montaj projesi yapılarak satışı yapılabilmektedir. Engelli aracı iptal projesi yaptırılmaması durumunda, satış esnasında araç satışı ancak araç ruhsatı ve plakları notere teslim edilerek çekme belgeli olarak satış yapılabilmektedir. Çekme belgeyle engelli aracı satışı yapmak sonradan aracın trafiğe çıkması için engelli aracı iptal projesi yapılacak ve  araç tse araç kontrol merkezi İstanbul Avrupa yakası hadımköy tse araç kontrol merkezine 460 tl ödeyerek araç kontrollerini yaptırabilirler,.  Tüvtürk’e 372 tl ödeyerek araç tadilat  muayenesi yapıldıktan sonra, 224 türk lirası ödeyerek noterden ruhsatın çıkarılması ve şöförler odasından 52 tl ödeyerek  plaka basım işlemi yapılarak araç trafiğe çıkarılmış olur. Engelli araçları  sıfır olarak alınan araçlar ötv muaf olduğu için beş yılı doldurmadan satılamaz, ancak ötv vergisi ödemek şartıyla satış yapılabilir.

Minibüsü Otomobile Çevirme Araç Projesi

Fabrikadan otomobil olarak üretilmiş m2 sınıfı 8+1 kişilik araçları, Ticari taşımacılıkta kullanmak üzere araç koltuk ekleme projesi yapılarak, otomobil’den minibüs’e araç tadilat projesi yaptırılır.  Dolayısıyla 8+1 kişilik m1 sınıfı araca koltuk ekleme projesi yapılarak, araç m2 sınıfı 9+1 kişilik minibüse çevrilerek yolcu taşımacılığında kullanılmaktadır. Minibüse çevrilen araçları tekrar otomobil olarak kullanmak isteyen kişiler, minibüsü otomobile çevirmek için araçtan bir koltuk söktürerek ve  minibüsten otomobile araç tadilat projesi yapılarak, araçlarını otomobil’e  çevirmiş olur.

Minibüsü otomobili çevirme araç tadilat projesi yapıldıktan sonra 372 türk lirası ödeyerek  tüvtürk araç tadilat muayenesi yaptırılması gerekmektedir. Araç tadilat muayenesi yapıldıktan sonra araç tadilat projesi ve araç muayene raporları ile birlikte araç sahibi notere başvuru yapılarak 224 türk lirası  ruhsat değişim ücreti ödeyerek  aracını  minibüsten otomobile çevrilmiş olur.

Karavan araç tadilat projesi

Karayolları trafik yönetmeliği 3. maddesinde yer alan en az aşağıdaki ekipmanları kapsayan yatacak yeri olan özel maksatlı M1 sınıfı SA kodlu motorlu araçtır.

  1. Koltuklar ve masa
  2. Koltuklardan da dönüştürebilecek uyku yatağı
  3. Yemek Pişirme İmkanları
  4. Depolama ve saklama imkanları

Bu ekipmanlar karavanın yaşam bölümüne sabit olarak monte edilir, ancak  masa kolayca çıkarılabilecek şekilde olabilir. Koltukların sabit olması gerekmektedir. Yemek pişirme imkanının zorunlu olmasından dolayı ocağa ihtiyaç vardır, ancak ocak sabit olmalı portatif ocaklar kabul edilmemektedir.

Minimum gereklerin yanı sıra araçta opsiyon olarak tercih edilebilecek elektrikli cihazların (TV, Buzdolabı, vs) bulunması halinde bu cihazların enerjiyi harici kaynaktan alması (Güneş enerjisi, Harici akü, Şebek elektriği vb) veya EMC (Elektro Manyetik Uyumluluk) belgeli cihazların kullanılması gerekmektedir.

Panelvan kamyon veya kamyonet, M2 kategorisi minibüs, M3 kategorisi otobüs, N1,  şasi kamyonet N2, N3 kategorisi şasi kamyonlar yönetmeliklere uygun tadilat ve karavan projesi ile M1 kategorisi SA motorlu karavana tadil olabilir.

Minibüs araçlardan koltuk sökümü yapılarak ve araca karavan ekipmanları monte edilerek, araç karavan projesi çizilerek araç motorlu karavana çevrilir.

Karavan Projesi nasıl hazırlanır?

Öncelikle kullanım ihtiyacına göre  karavan yapılacak araç seçildikten sonra, müşteri kullanım şartlarına göre karavan yapılacak aracın yaşam bölümüne karavan ekipmanlarının monte edilmesi gerekmektedir. Karavan ekipmanları sabit olarak monte edilmelidir, sadece masa söküp takılabilir olabilir, yemek pişirme bölümündeki tezgah altındaki mutfak tüpüne mutlaka menfez yapılmalıdır. Araçta buzdolabı olması durumunda karavan araçta güneş enerji sistemi veya kamp alanlarında kullanılacaksa elektriği kamp alanında kullanacak şekilde araca elektrik sistemi yapılmalıdır.

Karavan yapılacak araç hazırlandıktan sonra karavan araç projesinin hazırlanması için tse yetkili makine mühendisine başvuru yapılarak, karavan yapılacak aracın yaşam bölümüne yapılan tadilatlara göre tse yetkili makine mühendisi tarafından karavan araç tadilat projesi hazırlanmalıdır.

 Karavan araç tadilat projesi hazırlandıktan sonra araç tse araç kontrol merkezine araç projesini hazırlayan yetkili makina mühendisinin vermiş olduğu dosya başvuru numarası ile başvuru yapılarak ve 460 türk lirası tse araç kontrol merkezi ücretini ödeyerek, tse araç kontrol merkezindeki yetkili makina mühendisleri tarafından araç kontrolü yapıldıktan sonra, araç kontrolünde araca takılan ekipmanlar eksiksiz düzgün montaj yapılmış ise araç kontrol formu oluşturularak tse merkezine rapor edilir. Araç projeye uygun yapılmamış ise veya düzgün montaj yapılmamış ise araç eksikleri bildirilerek aynı gün içerisinde, tekrar araç  kontrolü için  tse araç kontrol merkezine başvuru yapmaları halinde ücretsiz bakılacaktır, araç aynı gün tse araç kontrol merkezine gitmeyip farklı gün başvuru yaparsa 135 türk lirası araç  kontrol merkezi ücreti ödenecektir.  Tse araç kontrol merkezi tarafından olumlu rapor oluşturulan araçların araç karavan tadilat projeleri, 1 veya 2 gün içerisinde tse tarafından onaylanır, Araç karavan projesini hazırlayan,  tse yetkili makina mühendisi ekranına düşer.  Araç karavan projesi projeyi hazırlayan makine mühendisinden alınan karavan projesi ile araçla araç tadilat muayanesi için, tüvtürk araç muayene istasyonuna başvuru yapılarak istasyona araç karavan tadilatı muayene ücreti 372 türk lirasını ödeyerek, araç karavan tadilat muayenelerini yaptırmalıdırlar.

 Araç karavan tadilat muayenesi tamamlandıktan sonra araç karavan projesi ve araç muayene raporları ile birlikte araç sahibi notere başvuru yaparak 224 türk lirası ruhsat değişim ücretini ödeyerek araçlarını karavan çevirmiş olurlar.

Karavan ruhsatı çıkarıldıktan sonra, araç ruhsatı ve araç karavan proje ile birlikte nakil vasıtaları vergi dairesine başvuru yaparak araçlarının maliye kayıtlarını karavan olarak düzeltmeleri gerekmektedir. Karavan araçlar genelde otobüs, minibüs, kamyonet araçlardan motokaravan’a döndüğü için maliye kayıtlarını  motokaravan veya karavan olarak değiştirmezseniz, araç maliye kayıtları eski araç bilgileri gözüktüğü için yanlış motorlu taşıtlar vergisi ödemiş olursunuz. Böyle cezai durumlarla karşılaşmamak için karavan aracınızın maliye kaydını yaptırmayı ihmal etmeyin.

Karavan ruhsatı çıkarılan aracı trafik sigortası mutlaka trafik sigortasını yaptırdığınız yetkili sigorta acentesine başvuru yaparak karavan trafik sigortasına çevirmelisiniz.  Karavan sigortası yaptırmaz iseniz kaza anında maddi olarak zararlı çıkarsınız sigorta şirketi hasarınıza kısmi ödeme veya kullanım tarzından dolayı hasarınızı reddedebilir

Araç Lpg söküm projesi

Benzinli araçların yakıtlarından tasarruf edebilmek için araçlara lpg yakıt sistemi montajı yapılır araca lpg yakıt sistemi takıldıktan sonra, araç ruhsatına işletilebilmesi için araca  araç lpg projesi çizilerek  işletilmesi mümkündür. Araçlara takılan lpg sistemi sökümünde ise araç lpg söküm projesi çizilmesi gerekmektedir. Araç lpg söküm projesi yapıldıktan sonra tüvtürk  372 türklirası araç tadilat muayenesi yapılması gerekmektedir. Araç tadilat muayenesi yapıldıktan sonra araç lpg söküm projesi ve araç muayene raporu ile birlikte, araç ruhsat sahibi notere başvuru yaparak 224 türk lirasına ücreti ödeyerek araç ruhsat değişimi yapılabilmektedir.

Minibüsü kamyonete çevirme araç projesi

Fabrikadan otobüs ve minibüs olarak üretilmiş veya sonradan cam koltuk takılarak ve araç projesi çizilerek otobüs veya  minibüs araçların ticari olarak yaş sınırından dolayı kullanılmaması veya ihiyaçtan dolayı panelvan kamyonete veya açık kasa kamyonete çevrilir. Otobüsten veya minibüsten kamyonete çevrirebilmek için araç tadilat projesi çizilmesi gerekmektedir. Otobüsten veya minibüsten kamyonete çevrilen araçlar, Araç Egzoz muayenesi yaptrmaları gerekmektedir, egzoz muayene ücreti 90 türk lirası ücreti vardır, aracın mevcut egzoz muayenesi olsada araç tadilat yapıldığı için araç proje tarihinden sonra yapılması zorunludur. Araç tadilat muayenesi tüvtürk’e 372 türk lirası ödeyerek araçlarını, araç tadilat muayenesi yaptırmaları gerekmektedir. Araç tadilat muayenesi yapıldıktan sonra, araç minibüsü kamyonete çevirme projesi ve tüvtrük araç muayene raporları ile birlikte araç sahibi notere başvuru yaparak, 224 türk lirası ödeyerek araç ruhsatını değiştirerek araçlarını otobüsten veya minibüsten kamyonete çevirmiş olurlar.

Otobüsten veya minibüsten aracı panelvan kamyonete veya açık kasa kamyonete çevirmek için en çok dikkat edilmesi gereken aracın azami yüklü ağırlığının 3500 kğ geçmemesi gerekmektedir. Aracın azami yüklü ağırlığı 3500 kğ üzeri olursa araç panelvan kamyon olur.

Otobüsten veya minibüsten kamyonete çevrilen araçlarda ötv vergisi çıkarmı?

Otobüsü veya minibüsü kamyonete çevrildiğinde araç trafiğe çıkış tarihi itibari ile gün ay yıl olarak 5 yaşını doldurmamış ise araç ötv vergisi çıkar, aracın 5+1 veya 4+1 kişilik panelvan kamyonete çevrildiği durumlarda araç 5 yaşını doldurmamış ise % 11 ötv vergisi çıkmaktadır.

Araç tente projesi

Fabrikadan açık kasa olarak üretilen kamyon ve kamyonet araçlara müşterilerin araçlarını seyyar tenteli olarak kullanmaları  durumunda,  araçlara seyyar tente veya branda tente montajı yapılarak araçlarını seyyar tenteli kamyon, seyyar tenteli kamyonete,  brandalı tenteli kamyon, brandalı tenteli  kamyonet araçlara, araç seyyar tente projesi veya  brandalı tenteli araç tadilat projesi yaptırmaları gerekmektedir. Araç brandalı tenteli tadilat projesi çizildikten sonra tse araç kontrol merkezine, araç kontrolü için aracın götürülmesi gerekmektedir. Tse araç kontrol merkezi İstanbul Avrupa yakasında hadimköy’de, İstanbul Avrupa yakası sancaktepe’de araç kontrol hizmeti sunmaktadır. Tse araç kontrol merkezi ücreti 460 türk lirası olarak tahsil edilmektedir. Araç tse araç kontrol merkezinde araçların kontrolu yapıldıktan 1-2 gün sonra, araç projesini hazırlayan yetkili makine mühendisine başvuru yaparak araç seyyar tente projesini aldıktan sonra, tüvtür araç tadilat muayenesi 372 türk lirası ödeyerek yaptırmaları gerekmektedir. Araç Seyyar tente proje tadilatı yapılan araçlarda, araç proje tarihinden sonra 90 türk lirası ödeyerek egzoz muayenesi yaptırmaları zorunludur, mencut egzoz muayeneleri olsa dahi, araç projesi yapıldıktan sonra tüvtürk tarafından yeni araç egzoz muayene istenmektedir.

Araç Seyyar tente iptal projesi

Fabrikadan açık kasa olarak üretilen n1 sınıfı kamyonet araçlar, n2 ve n3 sınıfı kamyon araçlara sonradan monte edilen seyyar tente, tente  branda montajları sonradan müşterinin araçlarını açık kasa olarak kullanacağından dolayı seyyar tente, brandalı tenteleri sökülerek araçlarını açık kasa olarak kullanmaları durumunda, bu araçlara seyyar tente söküm projesi, branda tente söküm projesi yapılması gerekmektedir. Tse yetkili makina mühendisi tarafından hazırlanan araç tente söküm projesi yapılan araçların tse araç konrol merkezlerine, kontrol için gitmeleri zorunludur tse araç kontrol merkezi ücrtleri 460 türk lirasıdır. Araç seyyar tente söküm projesi araç kontrol merkezinde onaylandıktan sonra, araç seyyar tente söküm projesini hazırlayan makina mühendisinden birgün sonra alınıp, Tüvtürk’e 372 türk lirası ödeyerek araç tadilat muayenesi yaptırmaları zorunludur. Araç tadilat muayenesi bittikten sonra, araç sahibi seyyar tente söküm projesi ve araç tadilat muayene evrakları ile birlikte notere başvuru yaparak ruhsat değişim ücreti olarak 224 tl ödeyerek araçlarının ruhsatlarından seyyar tente ibaresini kaldırmış olurlar.

YORUM EKLE
YORUMLAR
sadettin yuvalı
sadettin yuvalı - 4 hafta Önce

volkswagen transporter minibüs aracımın otomobile çevirme projesini yaptırdım bir sorun çıkmadı

SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber