Ali Al Suleiman kimdir?

Ali Al Suleiman ya da Ali Mahmutoğlu 1996 İstanbul doğumlu Suriyeli Arap kökenli Türk çevirmen, yazar ve gazetecidir.

Ali Al Suleiman kimdir?

Ali Al Suleiman ya da Ali Mahmutoğlu 1996 İstanbul doğumlu Suriyeli Arap kökenli Türk çevirmen, yazar ve gazetecidir. 2003-2013 yılları arasında Suriye'de Şam'da ilkokul, ortaokul ve ortaokul eğitimi'ni tamamlamış ve Genel Eğitim Sertifikası almıştır. 2013 ve 2017 yılları arasında Şam Üniversitesi'nde çalışmaya başlamış ve o okuldan da mezun olmuştur. 2017 yılında İstanbul Üniversitesi Türk Edebiyatı'nda öğrenime başladı ve 2019 yılında mezun oldu.

Türkiye'nin Lübnan Büyükelçiliğinde çevirmen olarak çalışan Ali Al Suleiman'ın, aynı zamanda birçok haber sitesinde haberleri yayınlanıyor ve köşe yazıları yazıyor. Katar Derneği gibi sivil toplum derneklerinin etkinliklerine de katılmakta olan El Süleyman, TRT dizisi Payitaht Abdulhamid başta olmak üzere birçok ünlü Türk dizisinin Arapça çeviri kadrosunda yer almıştır.

Bu diziler Arap ülkelerinde yayınlanan Noor Play isimli dijital TV'de yayınlanmaktadır.

Türkiye’nin Arap ülkelerinde gönüllü elçisi gibi. İstanbul’da aldığı Türk dili ve edeyati eğitimiyle Türkçesi’ne renk katan Ali Al Suleiman, dünyanın pek çok ülkesinde ilgiyle izlenen dizilerin Arapça’ya çevrilmesine öncülük ediyor.
Türkiye’nin bir dönemine damgasını vuran Kurtlar Vadisi Pusu’nun Arap ülkelerinde rekor sayıda izlenmesini sağlayan Ali Al Suleiman, Polat Alemdar’ın Kurtlar Vadisi Filistin filmi ile başarısına adeta zirveye taşımış.

Payidath Abdülhamid dizisiyle çevirmenlik kariyerini farklı bir boyuta taşıyan Suleiman yeni projelere hazırlanıyor.

Dünyayı kasıp kavuran Covid-19 pandemisi sürecinde askıya aldığı projelerini önümüzdeki dönemde hayata geçireceğini söyleyen Ali Al Suleiman şunları söyledi:

(TRT başta olmak üzere çok sayıda kanalda yayınlanan ünlü dizileri Arap Dünyası’na sevdiren Ali Al Suleiman, Türk ve Arap sanatçılarını bir araya getirmeye hazırlanıyor.. )

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2020, 17:12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Omer
Omer - 3 ay Önce

Guzel

Ramazan yurt
Ramazan yurt - 3 ay Önce

Tamam kardeşim eyvAllah da bize ne bu kişiden. Siz birazda şu şehrin şairlerini, şehit ve gazi lerini, tarihini sık sık yazsanız da halkımız bilgilense daha çok. Bize ne şimdi kurtların vadisinden, elin arabından. Yapmayın lütfen...

SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber