Akhisarpress.com - Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Başdanışmanı, eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz Akhisar’da “Türkiye Ekonomisinin Dünü ve Bugünü” konulu konferans verdi Durmuş Yılmaz, 2023 hedeflerini yakalamak için Türkiye'nin yeni politikalara ihtiyacının olduğunu,. hedefler için fiyat istikrarının sağlanması gerektiğine dikkat çekerek , "2001 krizinden sonra ortaya konulan 'İstikrar Programı' da değiştirilerek, yerine büyümeyi teşvik edecek ve adı 'Büyüme Programı' olan yeni bir programa ihtiyaç vardır." dedi.


Akhisar Sanayici İş Adamları Derneği (AKİSAD) ın davetlisi olarak eşi Düriye Yılmaz ile gelen Durmuş Yılmaz Akhisar Belediyesi Meclis Salonunda düzenlenen konferansa Kaymakam Kamil Köten, Belediye Başkanı Salih Hızlı, yardımcıları Ömer İşçi, Latif Çakmak, Celal Bayar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erdoğan Özkaya, Akhisar Meslek Yüksek Okulu Müdürü Yrd.Doç. Harun Çoban, Sivil Toplum örgütleri temsilcileri, ticaret ve sanayiciler katıldılar.


AKSİAD Başkanı Sait Yalçın’ın açış konuşmasından sonra kürsüye gelen Durmuş Yılmaz görüntüler eşliğinde, Kriz nedeniyle Türkiye'nin gösterdiği performansın uluslararası camia tarafından dikkatle izlendiğini ve hakkında övgüler yağdırıldığını, Türkiye'nin bir başarı hikayesinin olduğunu Kendini yönetemeyen ve kaynaklarını doğru kullanamayan toplumların, sorunları kendisine çektiğine ve bu sorunları çözmek için başkalarının yardımına ihtiyaç duyduğunu, böyle bir dönemden geçen Türkiye'nin, şu anda yeni bir döneme girdiğini , bugün gelinen noktada ülkede güven ortamının oluştuğunu belirterek, ''Bu güven bize doğruyu yaptırmanın yer ve şekillerini gösterdi. Bu başarının arkasında öz güven bulunmaktadır''


2023 hedefleri ile ilgili 'oran ve rakamlar tutturulabilir mi' tartışmasına da açıklık getiren Yılmaz, "Bu hedefi tutturabilmek için milli gelirimizin yüzde 25'i kadar yatırım yapmamız gerekiyor. Şu anda bu yatırımı finanse edecek, tasarrufumuz yok. Bir kere nüfusumuz genç. Genç nüfus, ev ve araba sahibi olmak istiyor ve alıyor. Dolayısıyla tasarruf açığımız var. Tasarrufumuz ise şu anda IMF'nin açıkladığı orana göre yüzde 14-15 civanında. Yüzde 25 yatırım yapabilmek için yüzde 10'a yakın tasarruf açığımız var. Bu da aslında bize cari açık olarak geri dönüyor. Bunun çözülmesi gerekiyor. Bu zor bir konu.”
2023 hedeflerinin tam anlamı ile yakalanmasının da o kadar önemli olmadığının belirten Durmuş Yılmaz, "Ticaret hacmi 2 trilyon dolar olmasın da 1,4 trilyon dolar olsun, milli gelirimiz ise 25 bin dolar olmasın da 17-18 bin dolar olsun. Bu da çok önemli, ama bunun olabilmesi için bizim yeni bir takım politikalara ihtiyacımız var. Biz 2001 krizinden sonra ortaya koyduğumuz ve adına 'İstikrar Programı' dediğimiz programın sonuçlarını bu gün itibarı ile almış bulunuyoruz. Artık bundan sonra programın da adının değişmesi gerekiyor. Fiyat istikrarını tam olarak sağlayamadık. Artık bizim istikrar programından ziyade büyümeyi teşvik edecek, adı 'Büyüme Programı' olan yeni bir programa ihtiyacımız var. Bu programda merdivenleri hızlı çıkarmalıyız ki gelişmiş olan ülkelerle aramızdaki gelir düzeyi farkını kapatalım. Zengin olalım ve çalışanlarımıza iş bulalım." dedi.