Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Manisa İl Koordinatörlüğü, 11. başvuru çağrı dönemi için İPARD kırsal kalkınma programı tanıtım toplantılarına devam ediyor.

Manisa İl Koordinatörlüğü, tanıtım faaliyetleri kapsamında Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüklerinde görevli Tar-Gel personeli ile buluştu.

Akhisar Ticaret Borsası toplantı salonunda düzenlenen toplantıya TKDK Manisa İl Koordinatörü Ahmet Işık, Akhisar İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Akif Şenyürek, TKDK uzmanları, Bakanlık TARGEL projesi kapsamında Akhisar, Soma, Kırkağaç, Gördes ve Gölmarmara ilçelerindeki köy tarım merkezlerinde görev yapan ziraat mühendisleri ve veteriner hekimler katıldılar.

Açılış konuşmasını yapan İlçe Müdürü Mehmet Akif Şenyürek Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ile aynı Bakanlığa bağlı kurumlar olmamız münasebetiyle İPARD program desteklemelerinin çiftçilerimize ve sanayicilerimize tanıtımında ve bilgilendirmeye yönelik çalışmalarda koordineli olarak çalışıyoruz. Bakanlık çalışanları olarak TKDK'nın yatırımcıları bilgilendirme çalışmalarına her zaman destek vermeye hazırız.” dedi.

İl Koordinatörü Ahmet Işık, İPARD destek programları konusunda genel bir konuşma yaparak 11. Çağrı dönemine ilişkin beklentilerini ve Kırsal Turizm başta olmak üzere diğer kabul edilecek proje sahaları ve hibe oranları hakkında bilgi verdi.

Işık, "Süt üreten tarımsal işletmelere yönelik yatırımlara yüzde 50'den yüzde 65'e kadar hibe destek ve 1 milyon Avro'ya kadar proje kabulü, et üreten tarımsal işletmelere yönelik yatırımlara yüzde 50 den yüzde 65'e kadar hibe destek; kırmızı et üreten işletmelere 1 milyon Avro ve kanatlı eti üreten işletmelere de 500 bin Avro'ya kadar proje kabulü, Süt ve süt ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanmasına yönelik yatırımlara yüzde 50 hibe destek ve 3 milyon Avro'ya kadar proje kabulü, et ve et ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanmasına yönelik yatırımlara yüzde 50 hibe destek ve 3 milyon Avro'ya kadar proje kabulü, meyve-sebzelerin işlenmesi ve pazarlanmasına yönelik yatırımlara yüzde 50 hibe destek ve 1 milyon 250 bin Avro'ya kadar proje kabulü, su ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanmasına yönelik yatırımlara yüzde 50 hibe destek ve 1 milyon 500 bin Avro'ya kadar proje kabulü, kırsal ve ekonomik faaliyetlerin çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesine yönelik yatırımlara yatırımlara yüzde 50 hibe destek ve 250 bin Avro'ya kadar proje kabulü, yerel ürünler ve mikro işletmelerin geliştirilmesine yönelik yatırımlara yüzde 50 hibe destek ve 250 bin Avro'ya kadar proje kabulü, kırsal turizm faaliyetlerine yönelik yatırımlara yüzde 50 hibe destek ve 400 bin Avro'ya kadar proje kabulü, kültür balıkçılığının geliştirilmesine yönelik yatırımlara ise yüzde 50 hibe destek ve 200 bin Avro'ya kadar proje kabulü şeklindedestek verilmektedir"dedi.

Daha sonra TKDK Manisa İl Koordinatörlüğünde görevli uzmanlar tarafından IPARD Kırsal Kalkınma Programı kapsamındaki destekler hakkında katılımcılara sunum gerçekleştirildi.