Ziraat Odası Başkanlarından Vali'ye ziyaret

Manisa Ziraat Odaları İl koordinasyon Kurulu Başkanı ve Akhisar Ziraat Odası Başkanı Ahmet Akbuğa ile ilçe ziraat odası başkanları Vali Mustafa Hakan Güvençer'i makamında ziyaret etti.

Ziraat Odası Başkanlarından Vali'ye ziyaret

Üzüm konusunun konuşulduğu ziyarette Manisa Ziraat Odaları İl koordinasyon Kurulu Başkanı ve Akhisar Ziraat Odası Başkanı Ahmet Akbuğa Vali Güvençer'e hediyelerini takdim etti. Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Ahmet Akbuğa il genelinde ziraat odalarına kayıtlı 227 bin çiftçinin olduğunu, 800 bin dekarlık alanda üzüm bağları bulunduğunu belirterek, "Hem Türkiye'de hem de dünyada kuru ve yaş üzüm konusunda önemli bir il durumundayız. Türkiye'nin üzüm tüketiminin yüzde 80'nini, ihraç edilen üzümün ise yüzde 85'ini Manisa karşılıyor. Üzüm üreticisinin yaşadığı sorunlara artık köklü bir çözüm bulunması gerekir. Özellikle Okul Üzümü projesinin artarak devam etmesini ve projenin askeriyeye de yayılmasını istiyoruz" diye konuştu. 

Vali Mustafa Hakan Güvençer, üzüm konusunda yaşanan sıkıntıların çözümü için zamana ihtiyaç olduğunu belirterek, "Üzümle ilgili sorunlar hakkında elimizde yeteri kadar döküman, veri bankası, öneri, raporlar var. Kulis oluşturmak anlamında bir araya gelinebilir. Ama sıfırdan başlamayacağız çünkü Manisa'nın yapması gerekenlerle ilgili yeteri kadar mutabakat sağlandı. Ülke genelinde yapılması gerekenler var. Sorunun çözüm noktası zaman alacak" diye konuştu. Tarımdaki en önemli unsurun pazarlama ve kalite olduğunu ifade eden Vali Güvençer, "Artık üretilen üründe kalite ve sağlık çok önemli. Kalite ve sağlığı yakalayan, ticari organizasyonunu da doğru yapan herkes tarım sektöründe mutlak suretle başarılı olacaktır. Üzüm için de bu geçerli. Bizim birinci öncelikli hedefimiz, kalite ve sağlıklı üretim, pazarlama imkanlarını doğru yapabilmektir. Bu adım adım olacak bir şey. Manisa üzümde Türkiye'de ve dünyada marka olmaya başladı. Dünya piyasası Manisa'nın tekelinde. Şuanlık çok büyük sorun yok ve bu sorunları aşacağımıza inanıyorum" dedi. Konuşmaların ardından Vali Güvençer, oda başkanlarıyla basına kapalı sohbet etti. 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber