Zeytinliova'da Üretici Birliği Toplantısına Büyük İlgi

Zeytinliova beldesinde zeytin üreticilerinin bilgilendirilmesine yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Zeytinliova'da Üretici Birliği Toplantısına Büyük İlgi

 

Zeytinliova  beldesinde zeytin üreticilerinin bilgilendirilmesine yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlendi.


Düzenlenen toplantıya Akhisar İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık  Müdürü Mehmet Akif Şenyürek , ilçe müdürlüğü mühendisleri Kamil Ağartıcı, Halil İbrahim Paksoy , Atalay Biçer, Hüseyin Tabakçı, Atakan Yalçınkaya ile çok sayıda zeytin üreticisi katıldı.


Toplantıya katılan çiftçilere ziraat mühendisi Hüseyin Tabakçı tarafından zeytin güvesi hakkında kısa bir bilgilendirme sunumu yapıldıktan sonra bitki koruma ürünleri uygulama eğitimi verildi. Çiftçilerden gelen zeytin hastalık ve zararlıları ile ilgili soruları yanıtlayan Tabakçı'nın ardından İlçe Müdürü Mehmet Akif Şenyürek üretici birliği kurulması ile ilgili yapılan çalışmalar konusunda üreticilere bilgi verdi. 


İlçe Müdürü Mehmet Akif Şenyürek konuşmasında Akhisar İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak üretici birliği kurulması için zeytin üreticilerini bilgilendirme toplantıları düzenlediklerini ve toplantılarda 5200 sayılı Tarımsal Üretici Birlikleri Kanunu ve yönetmeliğine göre hazırlanan taslak tüzüğü üreticilere tanıttıklarını belirterek “ Akhisar 827 bin 435 dekarlık tarım arazisinde, 405 bin dekarında zeytin dikili ve  12 milyon zeytin ağacı olan, zeytin üretiminde Manisa’nın  il genelinde ürettiğinin yarısından fazlasını üreten, sofralık zeytinde sektör için önemli bir tedarikçi konumunda olan, yeşil zeytin denilince akla gelen tek ilçedir. Ancak ekonomisini zeytine endekslemiş olan ilçemizde bir eksiğimiz var. O da zeytin üreticileri birliğinin olmamasıdır. İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak bizim hedefimiz bu birliğin kurulmasıdır. Bunun için var gücümüz ile çalışacağız.  Üretici birliğimizin kuruluş amacı ilçemizde üretilen zeytinin planlı , pazar istekleri göz önüne alınarak, kaliteli olarak üretilmesini sağlamak, üyelerine üretim teknikleri, hasat ve depolama konularında teknik destek sağlamak, kendi mülkiyetine almamak kaydıyla pazara standartlara uygun ürün sevk etmek, ürünün pazarlanma gücünü arttırıcı tedbirler almak olacaktır.

 

İlçemizde son yıllarda dikilen zeytin ağaçlarının meyve vermeye başlaması ile rekoltemiz daha da artacaktır. O  an geldiğinde üretici birliğinin önemi daha iyi anlaşılacaktır. Üretici birliğinin kurulması ile ürünler kayıt altına alınacak , izlenebilirlik ile birlikte üreticilerin kaliteli ve standart  ürün üretmesi sağlanacak, pazarda sürdürülebilirlik ve rekabet edebilirlik gücü artacaktır.

 

Bakanlığımızın onayı ile kurulması planlanan Akhisar Zeytin Üreticileri Birliğinin kurulması için köy ve beldelerimizde bilgilendirme çalışmalarımıza devam edeceğiz. Birliğin kurulmasını sağlarsak bu sizlerin başarısı olacaktır. “ dedi.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber