Zeytinliklerde Toprak İşlemesiz Otlarla Mücadele Başladı

Ballıca beldesinde ilk defa toprak işleme yapılmadan sadece ot mücadelesi ile zeytin yetiştiriciliği yapılmaya başlanırken, Zeytinliova'da ise zeytinliklerdeki organik madde noksanlığına çözüm olması bakımından yeşil gübreleme çalışmaları yapılıyor.

Zeytinliklerde Toprak İşlemesiz Otlarla Mücadele Başladı

 

Ballıca beldesinde ilk defa toprak işleme yapılmadan sadece ot mücadelesi ile zeytin yetiştiriciliği yapılmaya başlanırken, Zeytinliova'da ise zeytinliklerdeki organik madde noksanlığına çözüm olması bakımından yeşil gübreleme çalışmaları yapılıyor.


Akhisar İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Ballıca Tarım Merkezinde görevli ziraat mühendisi Erdem Burhan tarafından bölgemizde zeytin yetiştiriciliği yapılan yerlerde Solgunluk  (Verticillum dahliae) Hastalığı ile bulaşık bahçelerde ağaç köklerine zarar vermeden ve toprak işleme yapılmadan yabancı ot mücadelesi yapılmasını hedefleyen bir çalışma başlatıldı. Bu kapsamda, yabancı otları biçici ve parçalayıcı tarımsal ekipmanlar ile köklere zarar vermeden toprak işlemesiz zeytin yetiştiriciliği yapılacak. Ayrıca yapılan bu çalışmanın katma değeri olarak toprak yüzeyinde parçalanan yabancı otların malç tabakası oluşturması neticesinde, topraktaki nemin buharlaşmasının da engellenmesi hedefleniyor.


Akhisar İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Zeytinliova Tarım Merkezinde görevli ziraat mühendisi Hüseyin Tabakçı ise bölgemiz topraklarındaki organik madde miktarının istenilen seviyenin altında olduğuna dikkat çekerek, yeşil gübrelemenin organik madde artışında en ekonomik ve etkin yöntemlerden biri olması nedeniyle zeytinliklerde yeşil gübreleme uygulaması başlattı. Uygulama çerçevesinde, özellikle baklagil bitkileri henüz yeşilken, yüzeysel işleme aletleriyle toprağa karıştırılıyorlar. Özellikle ahır gübresinin az bulunduğu yerlerde yeşil gübreleme ile toprağın organik madde seviyesi önemli ölçüde arttırılıyor. 


Akhisar İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Akif Şenyürek yaptığı yazılı açıklama ile "köy tarım merkezinde görevli ziraat mühendisleri ile çiftçilerin her an yanlarında olduklarını belirtti. Tar-Gel projesi kapsamında köylerde  görevlendirilen  ziraat mühendisleri ile çiftçilere her konuda azami fayda sağlanmaya çalışıldığını, çiftçilere bilgi eksikliklerini tamamlayıcı teorik ve pratik eğitimler verildiğini, ayrıca tarımda uygulamaya konulan  yeni tekniklerin de demonstrasyon çalışmaları ile çiftçilere gösterildiğini "söyledi.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber