Zeytin Üreticilerine EKÜY Semineri

Zeytinde Entegre ve Kontrollü Ürün Yönetimi Projesi (EKÜY) uygulayan üreticilere proje tanıtım ve bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Zeytin Üreticilerine EKÜY Semineri

 

Zeytinde Entegre ve Kontrollü Ürün Yönetimi Projesi (EKÜY) uygulayan üreticilere proje tanıtım ve bilgilendirme toplantısı yapıldı.  Toplantıya Akhisar İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Akif Şenyürek,  Manisa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü ve Proje İl Koordinatörü Halil Aykır , EKÜY Projesi il sorumlusu Öner Demir ilçe müdürlüğü teknik elemanları ve zeytin üreticileri katıldılar.


Toplantının açılış konuşmasını yapan Akhisar İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Akif Şenyürek  405 bin dekar dikili alanında 12 milyon zeytin ağacı bulunan ve  zeytinde marka olan Akhisar’da  bu projenin başarılı olacağına inandıkları için projenin Akhisar’da uygulanması için girişimde bulunduklarını belirterek “ Zeytinde EKÜY projesini  15 köyümüzden  190 üreticiye ait 7.400 da. lık alanda uygulamaya başlattık. Akhisar’lı zeytin üreticilerimize güveniyoruz. Bu proje başarılı olursa başarı üreticilerimizin olacaktır. Projeye katılan ve destek veren tüm zeytin üreticilerimize teşekkür ederim.” dedi.


Proje İl Koordinatörü Halil Aykır ise projenin tanıtımı ile ilgili yaptığı sunumda projenin hedeflerinden, uygulama prensiplerinden, projenin bitiminde üreticiye ve bölgemize getireceği katkılardan bahsederek şunları söyledi. “  Proje ile yenilenebilir doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımını sağlamak , insan ve çevre sağlığını korumak, tarımsal verimliliği arttırmak amaçlanmıştır. Bitkisel üretimin arttırılması, kaliteli ve pestisit kalıntısı bulunmayan ürün elde edilmesi, doğal düşmanların korunması ve desteklenmesi, çiftçilerin kendi tarlası, bahçesi ve bağının uzmanı haline getirilmesi, pestisitlerin çevreye (toprak, su ve hava) bulaşmasının önlenmesi hedeflenmiştir.


Projeye dahil edilen ve sözleşmeleri tamamlanan üreticilerin entegre ve kontrollü ürün yetiştiriciliği çalışmaları projede görevlendirilen ziraat mühendisleri tarafından takip edilecektir. Üretimin talimatlara uygun olarak sürdürülmesi sağlanacaktır. Hasattan önce alınan ürün numunelerinin laboratuvar analizi sonucuna göre pestisit kalıntısı bulunmayan ürünlere ve maksimum kalıntı limitleri altında pestisit tespit edilen ürünlere Genel Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan “Entegre ve Kontrollü Ürün Belgesi” ve logo’su verilecektir.  Bu proje ile yetiştirilen ürünlerin izlenebilirliği sağlanacak, bununla birlikte  insan sağlığı ve çevre korunmuş olacaktır." dedi.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber