Salep, Akhisar'da Alternatif Ürün Olmaya Aday

Akhisar’da kırsal alanda yetişebilecek ve küçük alandan büyük maddi kazançlar sağlayacak alternatif ürün arayışlarında salep yetiştiriciliği ön plana çıktı.

Salep, Akhisar'da Alternatif Ürün Olmaya Aday

Akhisar Kent Konseyi Başkanı Muhammed Mustafa Özdemir, Akhisar Ziraat Odası Başkanı Ahmet Akbuğa, Akhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Kılıç, Yaykın Muhtarı Remzi Özbek ve ziraat mühendislerinden oluşan heyet, Burdur'un Bucak ilçesinde Salep yetiştiriciliği hakkında incelemelerde bulundu.

Akhisar Kent Konseyinin gündemindeki “Üreten Eller Projesi” ve “Ürün Deseni Projesi” kapsamında İlçemizde kırsal yerlerdeki kısıtlı araziye sahip çiftçiler için alternatif ürünler arayışında olduklarını belirten Kent Konseyi Başkanı Muhammed Mustafa Özdemir, yapılan toplantılarda salep yetiştiriciliğinin ön plana çıktığını dile getirdi. Konuya ilişkin yaptıkları araştırmalarda Türkiye'de salep ihtiyacının fazla olduğunu ve getirisinin iyi olduğunu tespit ettiklerini vurgulayan Özdemir, Ziraat Odası ve İlçe Tarım Müdürlüğü ile konuyu değerlendirdikten sonra, oluşturulan bir heyet ile salep ticaretinin merkezi konumunda olan Bucak ilçesine teknik gezi düzenlediklerini ifade etti. Bu konuda Ziraat Odası Başkanı Ahmet Akbuğa ve Akhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Kılıç'a Kent Konseyi adına teşekkür eden başkan Özdemir, ilerleyen günlerde Akhisar’da salep yetiştiriciliği üzerine deneme çalışmalarına başlamayı ümit ettiklerini söyledi.

Bucak ilçesine yapılan ziyaretin verimli geçtiğini belirten İlçe Tarım Müdürü Ahmet Kılıç, Bucak İlçe Tarım Müdürü ve Bucak Ziraat Odası Başkanı önderliğinde ilçedeki salep üreticilerle bir araya geldiklerini; salep üretimi, pazarlanması ve işlenmesi hakkında görüşler elde ettiklerini dile getirerek, salep yetiştiriciliğinin Akhisar’da denenmesi ve bu yöndeki çalışmalara teknik destek verilmesi hususunda gerekli araştırmaları yaptıklarını ifade etti.

Kent Konseyi Başkanı ve muhtarların talepleri doğrultusunda bu inceleme gezisinin düzenlendiğini söyleyen Ziraat Odası Başkanı Ahmet Akbuğa, Akhisar Çiftçisi için alternatif gelir kaynağı olabilecek ve kazancını arttıracak yeni ürün arayışlarına destek vermek istediklerini belirterek, önceki senelerde muhtarlarımızla beraber seracılık üzerine de teknik geziler düzenlediklerini, şimdi de Kent Konseyi toplantılarında gündeme gelen salep yetiştiriciliği üzerine çalışmalar yürüttüklerini, konuya ilişkin araştırmaların devam ettiğini dile getirdi.

Bir orkide türü olan salep; ilaç sanayisinde ve gıda sektöründe kullanılıyor. Yazın dondurmalarda ve kışın da sıcak içecek olarak tüketilen bir ürün olarak öne çıkıyor. Yaş yumrular halinde dekardan ortalama 1 ton salep elde edilirken, yaş yumru olarak kilosu 75-150 Liradan, kuru yumruların öğütülmesiyle elde edilen toz salep olarak ise kilosu 500-1.000 Liradan alıcı buluyor.
 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber