ÇKS başvurusu için son gün 30 Haziran!

Kısaca ÇKS olarak bilinen Çiftçi Kayıt Sistemi’ne 2021 yılına ait kayıt başvurusu yapmak için, 30 Haziran 2021 Çarşamba günü mesai bitiminde müracaat süresi sona erecek.

ÇKS başvurusu için son gün 30 Haziran!

Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS): tarım politikalarının oluşturulmasına yönelik olarak çiftçilere ait tarımsal faaliyetlerin kayıt altına alınması, güncellenmesi ve geliştirilmesi ile bağlı sistemlere yönelik tarımsal destekleme programlarının denetlenebilir, izlenebilir, raporlanabilir bir şekilde yürütülmesini sağlamak amacıyla 27/5/2014 tarihli ve 29012 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Çiftçi Kayıt Sistemi Yönetmeliği kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen tarımsal veri tabanıdır.

Bakanlık İl/İlçe Müdürlükleri tarafından 2021 yılı bitkisel üretim üretim sezonu ÇKS başvuruları 01 Eylül 2020 tarihinde alınmaya başlamış olup, 30 Haziran 2021 Çarşamba günü mesai bitiminde başvuru süresi sona erecek.

Çiftçilerin, bitkisel üretime yönelik Mazot ve Gübre Desteği, Küçük Aile İşletmeleri Desteği, Ürün (Dane Mısır, Kütlü Pamuk, Hububat, Zeytin, Zeytinyağı) Fark Ödemesi Desteği, Sertifikalı Fide, Fidan ve Tohum Desteği, İyi Tarım Uygulamaları Desteği, Organik Tarım Desteği, Biyolojik/Biyoteknik Mücadele Desteği, Yem Bitkileri Üretimi Desteği gibi tarımsal destekleme ödemelerinden faydalanabilmeleri için, ilgili üretim yılına ait ÇKS başvurusunu yapmış olmaları gerekiyor. Bunun yanında, Tarım Sigortası (TARSİM) işlemleri ve Kırsal Kalkınma Desteklemeleri gibi birçok tarımsal destekleme de ÇKS kayıtları esas alınmak suretiyle yapılıyor.

2021 yılına ait bitkisel üretimleri için ÇKS kaydını yaptırmayan üreticiler, ÇKS’ye kayıtlı olma zorunluluğu bulunan tarımsal desteklemelerden faydalanamayacaklar. Bu nedenle, olası bir mağduriyet yaşanmaması için bitkisel üretim yapan gerçek/tüzel kişilerin 30 Haziran 2021 Çarşamba günü mesai bitimine kadar ÇKS başvurusu yapmaları gerekiyor.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber