Akhisar'ın yeni alternatif ürünü: Kiraz

Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk Arabacıbozköy Mahallesindeki kiraz üreticilerini ziyaret etti.

Akhisar'ın yeni alternatif ürünü: Kiraz

İl Müdürü Öztürk’e; Akhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Kılıç ve Akhisar Ziraat Odası Başkanı Ahmet Akboğa ile kurumlarda görevli teknik personelden oluşan bir ekip eşlik etti.

Metin Öztürk ve beraberindeki heyeti, muhtar Özcan Demirer ve mahalle sakinleri karşıladı. Üreticilerle bir süre sohbet eden Manisa Tarım İl Müdürü, Arabacıbozköy’deki tarımsal faaliyetler ve yetiştirilen ürünler hakında bilgiler aldı. Tarım ve Hayvancılık alanında sağlanan desteklerden bahseden İl Müdürü Öztürk, yaşanan bir takım olumsuz iklim olayları neticesinde ortaya çıkan aşırı sıcaklar, dolu ve zirai don zararı gibi hadiselere karşı kiraz, üzüm, zeytin gibi önemli kazançlar sağlayan tarım ürünlerinde Tarım Sigortası yaptırmanın önemine değindi. Çiftçilerin görüşlerini ve taleplerini dinledi.

Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, ziyaret ve incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada “Zeytin denince hemen herkesin aklına Akhisar geliyor olsa da Akhsiar’da kiraz da yetiştiriliyor. Akhisar genelinde 24 mahallede yaklaşık 3 bin dekar alana yayılan kiaz bahçelerinde yer alan 80 bin ağaçtan ortalama 1.500 ton ürün elde ediliyor ve bu sayede ilçe ekonomisine 9 milyon Lira civarında katkı sağlanıyor. Özellikle uzun yıllardır tütün yetiştiricliğinin çok yoğun olduğu Arabacıbozköy, Dağdere, Çıtak, Hamit, Doğankaya ve Hacıibrahimler gibi bazı mahallelerde birçok çiftçi için önemli bir gelir kaynağı olan kirazın, Akhisar’da tütün tarımı yapılan yerlerde alternatif ürün olmayı başarıyor olması göze çarpıyor.

Akhisar’da Haziran ayı başlarında hasadına başlanan kiraz, dönem itibarıya yetiştirildiği mahallelerde diğer tüm ürünlerin önüne geçerek, çiftçiler için en önemli gelir kaynağı oluyor. Buna karşın kiraz da diğer bir çok tarım ürünü gibi olumsuz iklim olaylarından fazlasıyla etkilenebiliyor. Bu bağlamda; Devlet olarak, Bakanlığın taşradaki temsilcileri olarak, çiftçilerimizin yaşadıkları her soruna ve sıkıntıya çözüm üretmek noktasında her türlü yardımı ve desteği sağlamak için gayret gösteriyoruz. Güçlü bir Türkiye için üretmek şart! Üretmek için gecesini gündüze katan çiftçilerimizin emeklerinin ve alın terinin çok kıymetli olduğunu unutmamalıyız. İçinde bulunduğumuz dönemde Manisa’mızda kiraz ile birlikte hububat hasadı da devam ediyor. Bütün çiftçilerimiz için mahsulü bereketli ve kazancı bol bir hasat sezonu temenni ediyorum ” dedi.
 


YORUM EKLE
YORUMLAR
Yeğenoba halkı
Yeğenoba halkı - 1 yıl Önce

Yeğenobamızada bekleriz misarimiz olun yöremizdeki kirazlarımıza tadın

SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber