Akhisar'da damızlık koç dağıtımı gerçekleştirildi

İlçemizde Koyun ve Keçilerde Verimliliği Artırma Projesi kapsamında Damızlık Kıvırcık ve Merinos Irkı Koçların dağıtımı gerçekleştirildi. 

Akhisar'da damızlık koç dağıtımı gerçekleştirildi

Karacabey Tarım İşletmesi Müdürlüğü’nden temini gerçekleştirilen koçların Akhisar Hayvan Pazarında yapılan dağıtımında Akhisar, Kırkağaç, Soma, Yunusemre, Gördes ve Saruhanlı ilçelerinde küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan üreticilere dağıtımı gerçekleştirildi. Dağıtım sırasında Covid-19 tedbirlerine özen gösterildi.Son yıllarda tekrarlanan bu proje ile yüksek verimli koç ihtiyacı olan işletmelere hayvan temini yapılmaktadır. 

Proje ile yetiştiricilerin elinde bulunan koyun ve keçi sürülerine yüksek vasıflı erkek damızlıkların katılımıyla kan değişiminin sağlanarak işletmelerin mevcut verimliliğinin artırılması amaçlanmaktadır. 

Bakanlığımızın uygulamış olduğu “Koyun ve Keçilerde Verimliliği Artırma Projesi” kapsamında 2020 yılı içerisinde küçükbaş hayvan yetiştiricilerimize dağıtılmak üzere 77 adet koç alımı yapılmıştır. Alınan koçların dağıtımı Covid- 19 tedbirlerine uygun olarak Akhisar ve Salihli Hayvan Pazarlarında gerçekleştirilmiştir. 

Salihli İlçesinde Koç dağıtım programında konuşan Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk; “Hayvan yetiştiriciliğinde en önemli unsurlardan bir tanesi ıslahtır. Islah için ise en önemli husus kaliteli koç temin edebilmek ve sürüde kan değişikliğini sağlayabilmektir. Küçükbaş hayvancılıkta verimliliğin ve üretimin arttırılması sürülerimizin ıslah edilmesiyle mümkün olacaktır. Bizler de bu kapsamda bakanlığımıza bağlı Karacabey Tarım İşletmesi Müdürlüğü’nden kaliteli, vasıflı 77 adet koç alarak yetiştiricilerimize bu koçların dağıtımını gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Dağıtımı yapılan koçlarımızın yetiştiricilerimize, İlimiz ve ülkemiz hayvancılığına hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi. 06.08.2020 tarihinde yapılan koç dağıtım töreni İlçe Tarım ve Orman Müdürleri, teknik personeller ve hayvan almaya hak kazanmış yetiştiriciler eşliğinde gerçekleştirildi. Dağıtımı yapılacak olan koçların yetiştiriciler tarafından 2 yıl satılamayacağı belirtildi. Koçlar ile kıvırcık ve merinos koyun ırkının bölgede popülasyonun artmasının amaçlandığı projeden yaralanmak isteyen yetiştiricilerin işletmelerinin bulunduğu İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine başvurmaları gerekiyor.
 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber