Şükran Füzün, Dünya Kadın Hakları Gününü Kutladı

AK Parti Akhisar Belediye Başkan Aday Adayı Nefise Şükran Füzün, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü nedeniyle Akhisarlı kadın muhtarları ziyaret etti. 

Şükran Füzün, Dünya Kadın Hakları Gününü Kutladı

Şükran Füzün, İnönü mahalle muhtarı Figen Saklıca, Ulucami Mahalle muhtarı Fatma Bayır, Atatürk Mahalle muhtarı Nurhan Bozel’i ziyaret ederek çiçek takdim edip 5 Aralık Kadın Hakları Günü, kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınmasının 84. yıl dönümünü kutladı. Ardından 8 Mart Kadın Dayanışma Derneğinin basın açıklamasına katılan Şükran Füzün, Kadın Hakları Gününü kutladı.

Şükran Füzün, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, 1923 yılında Konya ilimizde yaptığı bir konuşmada şu cümleleri dile gelmiştir diyerek şunları ifade etti: “Dünya hiçbir milletin kadını, “Ben Anadolu Kadınından fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte, Anadolu kadını kadar emek verdim diyemez. Erkeklerden kurduğumuz ordumuzun hayat kaynaklarını kadınlarımız işletmiştir. Çift süren, tarlayı eken, kağnısı ve kucağındaki yavrusu ile yağmur demeyip, kış demeyip cephenin ihtiyaçlarını taşıyan hep onlar, hep o yüce fedakâr, o ilahi Anadolu kadını olmuştur.

5 Aralık 1934 tarihinde hem kadınlarımız hem de demokrasimiz açısından bir dönüm noktası olduğunu ifade eden Şükran Füzün, siyasal hakların kullanımı konusunda kadın erkek, tüm bireyler arasında eşitlik sağlandığını belirtti. Türkiye’nin Fransa’dan 11, Romanya'dan 12, Belçika'dan 14, Yunanistan’dan 15, İsviçre'den ise 36 yıl önce kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanındığının altını çizdi.

Şükran Füzün, kadınların eğitimden iş dünyasına, siyasetten ekonomiye kadar hayatın her alanında başarıyla görev aldıklarını ve almaya da devam edeceklerini ifade ederek kadınların eğitimli, bilgili ve bilinçli olması sağlıklı bir toplumun ön şartı olduğuna değinerek; Kadınlar, özelde ailenin, genelde ise toplumun temelini oluşturmaktadırlar.  Kadınların yaşamın her alanında eşit koşullarda yer alması çağdaş dünyanın olmazsa olmazıdır. Siyasette, eğitimde, ekonomide bir basamak daha yükseğe çıkabilen her kadının en önemli görevi, ardından gelen kızlarımızın ve kadınlarımızın elinden tutarak onların da yükselmesine ve de güçlenmesine yardımcı olmaktır” ifadelerini kullandı.
 


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber